Ciecierzyca w diecie psa
Ciecierzyca znana również jako cieciorka czy groch włoski należy do roślin strączkowych, rodziny bobowatych, jadalne są jej strąki. Jej właściwości zdrowotne są docenianie w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu. Ciecierzyca uchodzi za bardzo zdrową z uwagi na dużą zawartość białka, żelaza, błonnika oraz kwasu foliowego.
W 100 g ugotowanej ciecierzycy jest 8,86 g białka o stosunkowo dużą wartość odżywczej. Należy pamiętać, że ciecierzyca mimo bogatego składu aminokwasów nie może w 100 procentach zastąpić pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. Zawiera również sporą ilość błonnika 7,6 g/100 g dlatego jest zalecana w zaparciach, poprawia perystaltykę jelit. Jednak należy uważać i nie przesadzać z ilością bo oligosacharydy w ciecierzycy mogą powodować wzdęcia. Działania tego pozbywamy się poprzez kilkunastogodzinne moczenie w wodzie, którą odlewamy i gotujemy w świeżej wodzie, do potraw ciecierzycy dodajemy również przyprawy, które zapobiegają wzdęciom jak oregano, kminek czy majeranek, jak widać w kuchni nic nie dzieje się bez powodu.
Istotną zaletą ciecierzycy jest to, że ma niski indeks glikemiczny, do tego zwarty w niej błonnik działa stabilizująco na poziom glukozy we krwi dlatego jest polecana dla chorych na cukrzycę.
Musimy pamiętać, że zawiera również substancje antyodżywcze jak inhibitory trypsyny, saponiny i kwas fitynowy. Inhibitory trypsyny to związki którą mają działanie hamujące enzymy trawienne odpowiedzialne za rozkład białek, w więc zmniejszają strawność produktu, jednak Gotowanie je unieczynnia. Saponiny są natomiast wydalane z organizmu w praktycznie niezmienionej postaci. Kwas fitynowy jest zawarty zarówno w ciecierzycy jak i innych roślinach strączkach, a także w produktach zbożowych. Jego działanie polega na tworzeniu fitynianów, łącząc się z pierwiastkami takimi jak cynk, żelazo, magnez, wapń co prowadzi do zaburzenia ich wchłaniania. W celu pozbycia się związków antyodżywczych i poprawienia strawności strączkowych przygotowanie strączków obejmuje kilka etapów – długie namaczanie i długie gotowanie.
Ciecierzyca jest wykorzystywana w wielu daniach w kuchni arabskiej ciecierzycę wykorzystuje się do przyrządzenia słynnych falafeli czy humusu.
Czy psy mogą jeść ciecierzycę?
Ciecierzyca jest produktem tak samo wartościowym dla ludzi jak i dla psów jednak tak samo trzeba ją odpowiednio przygotować i nie przesadzać z ilością. Należy pamiętać aby zawsze każdy nowy składnik jaki wprowadzamy do diety naszego psa wprowadzać stopniowo i w małych ilościach aby sprawdzić czy zwierzę nie jest uczulone. Jeśli nie wiesz czy twój pies może jeść ciecierzycę skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Trzeba pamiętać, że wiele potraw dla ludzi z ciecierzycą może zawierać inne produkty, które mogą naszym psom szkodzić, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić skład. Poznaj moje przepisy na potrawy z ciecierzycą, które możesz przygotować tak aby były smaczne i zdrowe dla ciebie oraz twojego pupila.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz