Jak zrobić puree z dyni?

Mamy teraz sezon na dynie, można je tanio kupić wszędzie. O niezwykłych właściwościach miąższu dyni, jej pestek i oleju z dyni już pisałam. Podstawowym sposobem przygotowania dyni jest jej pieczenie i miksowanie na gładkie puree, które można użyć potem w rozmaitych przepisach. W tym wpisie dowiesz się, jak takie puree przygotować i przechowywać aby móc korzystać kiedy sezon minie.

Dynię możemy ugotować lub upiec, ja preferuję pieczenie.

Dynię przekrawamy na części i pieczemy, najlepiej w folii aluminiowej. Gniazda nasienne najlepiej usunąć przed pieczeniem i ususzyć nasiona, można je później wykorzystać do innych dań, czy zjadać same. Dynię bez foli aluminiowej pieczemy kładąc kawałki na dużej blasze i pieczemy ok.  godzinę w 175 -200 st. C. Folia aluminiowa pozwala skrócić czas pieczenia ale jest jej większa wilgotność i purée z tak upieczonej dyni będzie rzadsze.  Tak przygotowaną dynię przekładam do blendera kielichowego i miksujemy na gładkie purée. Jeżeli nie masz siły męczyć się z twardą dynią – wybierz odmianę hokkaido, której skóra jest jadalna i nie trzeba jej obierać, podając psiakom wolę  jednak pozbyć się skóry jako trochę twardszego elementu niż miąższ.

Można również dynię ugotować tu również należy pokroić ją na duże kawałki, opłukać, umieścić w dużym garnku, w którym znajduje się 250 ml wody (1 szklanka – woda nie musi zakrywać dyni), przykryć i gotować 20-30 minut, aż zmięknie. Można też gotować na parze (12 minut).

puree z dyni

Gotowe purée z dyni porcjujemy i wkładamy do zamrażalnika! To najlepszy sposób na zachowanie smaków późnego lata na całą zimę i wiosnę. Ja wrzuciłam purée do silikonowego pojemniczka i do obiadków dodaję psiakom taką kosteczkę albo dwie.

puree z dyni

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki