Konserwanty szkodliwe dla ludzi i zwierząt

W wielu produktach przez nas spożywanych znajdują się konserwanty, wiele z nich jest szkodliwych zarówno dla nas ludzi jak i dla naszych zwierząt. W produktach przeznaczonych dla zwierząt nawet jeśli występują to ich ilość musi mieścić się w granicach norm ustalonym dla zwierząt natomiast karmiąc zwierzęta produktami przeznaczonymi dla ludzi możemy łatwo doprowadzić do wystąpienia problemów zdrowotnych naszych pupili a nawet ich śmierci. Wymienię tu kilka najczęściej spotykanych.

Benzoesanu sodu E211

Gwiazdami w konserwowaniu żywności są dwa związki: benzoesan sodu i sorbinian potasu. Ten pierwszy, mający oznaczenie E 211, wzmacnia naturalny smak pożywienia, a zarazem niszczy drożdże, pleśnie i wirusy. Chętnie dodaje się go do napoi gazowanych, majonezu, marynat, konserw owocowych i warzywnych, występuje także w mięsie, wędlinach a także karmach jednak bardzo rzadko ze względu na to, że kwas ten oraz jego estry nie są metabolizowane w organizmie kotów. Jego wysokie dawki lub długotrwałe stosowanie może mieć szkodliwe działanie

UWAGA!! benzoesan sodu można również znaleźć w suplementach czy lekarz przeznaczonych dla zwierząt. Jeśli podajemy naszemu psu czy koty leki i suplementy to koniecznie sprawdźcie zawartość konserwantów (niestety nie wszędzie jest podana ilość ). Sprawdźcie czy podając np. kotu leki p/bólowe, preparat redukujący stress i do tego mięso czy karmę zawierającą benzoesan przez dłuższy czas nie doprowadzicie do zatrucia.

Wrażliwość zwierząt jest zróżnicowana – dawka toksyczna dla kotów to tylko 450 mg/kg kota, u gryzoni LD50 to prawie 2g/kg szczura.

Najwyższe stężenia naturalnych benzoesanów występują w owocach żurawiny, aż do 1300mg/100 g suszonych owoców. Z tego powodu jej jagódki nie psują się i zwierzęta wygrzebują je spod śniegu aż do wiosny. Między innymi dzięki nim żurawina ma właściwości zapobiegające zakażeniom pęcherza. W wielu preparatach zalecanych dla zwierząt w problemach z układem moczowym jak np. zapaleniach pęcherza u kotów znajduje się żurawina, należy zwrócić na jej ilość oraz to czy np. dając kotu preparat z żurawiną i do tego leki przeciw bólowe i uspokajające nie dostarczmy mu zbyt dużej ilości benzoesanu. Niewiele mniej mają ich inne owoce leśne, a więc czarne borówki, czerwone jagody, jeżyny, poziomki, a maliny zawierają je pomieszane z salicylanami, co tłumaczyłoby ich wykorzystanie przy przeziębieniach. Sporo benzoseanu znajdziemy w przyprawach korzennych w tym cynamon. Ponadto pojawiają się w serach i grzybach jako produkty fermentacji.

Glikol propylenowy (E1520)

W produkcji żywności glikol propylenowy używany jest jako konserwant lub emulgator oraz składnik barwników i aromatów , nie jest toksyczny dla ludzi. W produkcji karm stosuje się go jako substancję wiążącą wodę w karmach półsuchych, tylko i wyłącznie dla psów. Substancja ta jest toksyczna dla kotów i powoduje niedokrwistość (uszkadza czerwone ciałka krwi).

Azotyny (E249-252)

Znajdziemy je  mieszance peklującej do produkcji wędlin. Wędlina zawdzięcza im różowy kolor (normalnie ugotowane lub upieczone mięso jest szarobrązowe) i chronią przed jadem kiełbasianym. Dodawanie tych substancji do żywności jest w niektórych krajach zakazane. Mogą zaszkodzić, głównie dzieciom, osobom starszym, alergikom, z wrażliwym układem pokarmowym. Przy dużym spożyciu w  organizmie tworzą się nitrozoaminy zwiększające ryzyko raka przewodu pokarmowego.
Wykorzystywane są w przypadku niektórych karm mokrych, charakteryzują się stosunkowo niską toksycznością. W przewodzie pokarmowym mogą łączyć się z aminami tworząc nitrozo aminy- substancje o potencjalnym onkogennym działaniu. Rzadko stosowane w produkcji karm dla zwierząt. Mogą występować w peklowanych pokarmach dla ludzi, których należy unikać w żywieniu zwierząt ponieważ ilość azotynów jest w nich znacznie wyższa aniżeli w karmach mokrych konserwowanych tym związkiem.

Siarczki, siarczyny potasu

Ważne jest zawsze czytanie listy składników na etykiecie, i pamiętać, że pochodne siarczynów mogą występować jako:

Nazwy europejskie: E 220, E 221, E 222, E 223, E 224, E 225, E 226, E 227, E 228

Wodorosiarczyn potasu / pirosiarczyn
Wodorosiarczyn sodu / ditionin / pirosiarczyn / siarczyn
Dwutlenek siarki
Środki siarczynowe [Sulphiting agents] Kwas siarkowy

Zawartość ich w karmach lub produktach mięsnych może powodować niedobory tiaminy (witamina B1), które mogą być śmiertelne. W karmach zawartość siarczynów nie może przekraczać zalecanych norm, jest też często dodawana tiamina, natomiast dawanie pokarmów domowych może doprowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych.

Siarczyn sodu używa się go między innymi jako tzw. polepszacz do chleba, gdyż ułatwia jego ugniatanie. Jest obecny w produktach zawierających żółtko jajka, sałatkach, piwie, karmelu. Jest środkiem wybielającym, zapobiega rozkładowi i przebarwieniom, za jego pomocą można ukryć brązowienie mięsa i rozkład bakteryjny, który widać gołym okiem za sprawą przebarwień. Dlatego też zabroniono jego używania w produktach mięsnych.

Niedobór tiaminy (witaminy B1) może wystąpić również u kotów karmionych wyłącznie rybami oraz rzadziej u psów karmionych tylko mięsem. Pożywienie np. świeże ryby zawierające tiaminazę – enzym rozkładający tiaminę – może doprowadzić do niedoboru tej witaminy.

Niedobór witaminy B1 powoduje zmiany w układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym. Możemy zaobserwować utratę apetytu, spowolnienie reakcji, zaburzenia systemu nerwowego, osłabienie; w skrajnych przypadkach może dojść do śmierci . W przypadku podejrzenia niedoboru należy suplementować się witaminę B1 w odpowiednich dawkach. Poprawa jest widoczna w ciągu kliku, kilkunastu dni. W przypadku karmienia psów na każdym etapie jego rozwoju karmą obfitującą w węglowodany warto zwiększyć ilość witaminy B1. Ułatwi to metabolizowanie węglowodanów i zwiększy tempo ich przemian. Witamina ta jest obecna w produktach zbożowych o niskim stopniu przetworzenia. Dodatek do karmy otrąb jęczmiennych bądź owsianych może w łatwy sposób uzupełnić ilość tej witaminy w diecie psa.