Papier w moich pracach

Papier to podstawowa rzecz bez której nie wykonamy np. kartek, albumów, pudełek czy wielu innych prac. W cardmakingu wykorzystuję jako bazę gotowe zestawy kart z kopertami, a także pojedyncze papiery a koperty kupuję osobno zwłaszcza jeśli np. kartka ma nietypowy format i nie zmieści się w standardowej kopercie.

Kolekcje papierów

W wielu moich pracach zobaczycie przeróżne kolorowe papiery projektowane przez artystów. Każdego roku powstaje mnóstwo nowych kolekcji, czarują nas wzorami, kolorami i kiedy je widzę już w głowie układam jak mogę je wykorzystać.  Przyznam, że mam ich bogatą kolekcję ale możecie również sami zostać projektantami i stworzyć własne papiery ale o tym opowiem i pokażę wam jak to zrobić przy innym wpisie.

Papier czerpany

Ciągle zachwyca mnie papier czerpany. Ta niesamowita różnorodność struktur, te piękne płatki, zioła, które można do niego wprowadzić – toż to prawdziwa magia.

Papier czerpany  wytwarzany jest w procesie czerpania. Papier w formie papieru czerpanego, wynaleziono w 105r w Chinach, w XI wieku zaczęto produkcję papieru czerpanego w na półwyspie Iberyjskim i Syrii. Od początków druku ( od XV wieku) zapotrzebowanie na papier czerpany w  Europie znacznie wzrosło więc zaczęły pojawiać się nowe techniki u urządzenia np. do przekształcania szmat w pulpę. Luis Nicolas Robert wynalazła w 1799 r maszynę papierniczą i produkcja papieru czerpanego zaczęła spadać Dopiero pod koniec XX wieku papier czerpany wrócił  do łask z powodu walorów artystycznych. W krajach Dalekiego Wschodu jest produkowany nieprzerwanie do dzisiaj.

Jak wspomniałam papier czerpany powstaje w procesie czerpania. Najpierw wyodrębnienia się pojedyncze włókna z surowców roślinnych a następnie formuje się papier z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie. Początkowo do produkcji papieru czerpanego używano łyka krzewów, drzew morwowych oraz odpadów konopnych. Z czasem wraz ze wzrostem zapotrzebowania zaczęto stosować inne surowe jak len, słoma ryżowa bambus, czy też rozdrobnionych szmat . Ten ostatni jest szczególnie odporny na zniszczenia i upływ czasu, stosowano go do produkcji najbardziej luksusowych druków od XV do XIX wieku. Współcześnie do produkcji papieru czerpanego korzysta się z bardzo szerokiej listy surowców od alg z weneckiej laguny po osady browarniane do produkcji papierów piwnych.

Papier Mulberry

Moja kolekcja papierów i kwiatów byłaby niepełna bez kolekcji papierów i kwiatów z papieru Mulberry zwanego również papierem Kozo wykonanego z kory drzew Mulberry. Długie włókna tego papieru nadają papierowi delikatności a jednocześnie jest on bardzo wytrzymały.Papier jest wykonywany ręcznie w Tajlandii.  Tradycja czerpania papieru w Azji sięga ponad 600 lat. Produkcję zapoczątkowało plemię Karen zamieszkujące rejony północno-wschodniej Birmy. Mieszkańcy plemienia Karen zauważyli, że pod koniec każdej tropikalnej pory deszczowej, w lasach liściastych z drzewa morwy samoistnie odpadała kora, która stanowiła znakomity materiał do wyrobu papieru i tak powstała sztuka czerpania papieru z naturalnie pozyskiwanego i w 100% odnawialnego surowca, bez konieczności wycinania lasów. Niestety część mieszkańców plemienia Karen, podczas wojny domowej w Birmie była zmuszona uciekać za granicę. Dzisiaj potomkowie tych plemion zamieszkują rejony północnej Tajlandii i nadal wykonują papier według prastarej metody, używając do jego produkcji jedynie naturalnych barwników i susząc go w sitach na słońcu.

Kolekcjonuję również różne pudełka, oryginalne opakowania, tektury… . Zanim coś wyrzucę do kosza zastanawiam się czy może jednak mogę  to jakoś wykorzystać np. czy może uda mi się wyciąć z tego papierka przy pomocy wykrojnika kota albo zrobić etykietkę do słoika z przetworami.. Z wielu wydawałoby się niepotrzebnych rzeczy możecie stworzyć prawdziwe cuda.

Tutaj są linki do stron gdzie można za darmo pobrać wzory papierów i wydrukować :