Popularny słodzik o nazwie ksylitol może zabić twojego zwierzaka.

Ksylitol to naturalny alkohol cukrowy zawarty w niewielkich ilościach w wielu owocach i warzywach. Z uwagi na słodki smak i działanie przeciwpróchnicze jest często stosowany jako dodatek do gum do żucia jako substancja słodząca oraz produktów do higieny jamy ustnej takich jak płyny do płukania czy pasty do zębów.

Zalecany również dla diabetyków, ponieważ jest metabolizowany przy niewielkim udziale insuliny. Ma wielokrotnie niższy indeks glikemiczny (IG:8) niż glukoza (IG:100) czy sacharoza (IG:70). Niski indeks glikemiczny ksylitolu sprawia, że jest on często wykorzystywany jako substytut cukru w piekarnictwie i gospodarstwie domowym.

ksylitol szkodliwy dla psow

ksylitol szkodliwy dla psow

Plakat do pobrania trujace slodziki dla psow

Ksylitol jest zazwyczaj jednym ze „składników zastrzeżonych” w produkcie, co oznacza, że nie jest wyróżniony na opakowaniu. Pracownicy Pet Posion Helpline odkryli, że można go jednak spotkać i to w dużej ilości w wielu produktach jak spraye do nosa, tabletki nasenne, multiwitaminy, leki uspokajające, leki zobojętniające kwas żołądkowy, środki przeczyszczające, gumy do żucia pomagające rzucić palnie. Jak widzicie podawanie preparatów, leków przeznaczonych dla ludzi na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem weterynarii może się dla waszych pupili skończyć tragicznie.

Spożycie ksylitolu w ilości powyżej 0.1 g/kg masy ciała psa, może spowodować w ciągu 10-15 minut silną hipoglikemie. Większe zatrucie ilością 0,5 g/kg masy ciała może spowodować ostrą martwicę wątroby, niewydolności wątroby a nawet śmierć.

Objawy zatrucia

W większości przypadków, objawy będą rozwijać się w 15 do 30 minut spożyciu ksylitolu. Jednak, istnieją bez cukrowe gumy po których objawy mogą wystąpić po 12 godzinach. Kawałek gumy bez cukru (lub 0.1 g/kg ksylitolu) mogą być uznane za toksyczne dawki ksylitolu, w zależności od masy ciała psa. Koty trochę lepiej radzą sobie z metabolizowaniem ksylitolu, ale duże dawki są dla nich także niebezpieczne.

Najczęstsze objawy to złe samopoczucie, wymioty, dreszcze, utrata apetytu, żółtaczka, zaburzenia koordynacji ruchów, letarg, zapaść, śmierć, mogą wystąpić krwawienia w obrębie żołądka, jelit, brzucha, na dziąsłach mogą pojawić się wybroczyny (ciemnoczerwone plamki na dziąsłach).

Sharon Gwaltney-Brant i Eric Dunayer z wydziału ds. zatruć Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt w Urbanie zebrali dane dotyczące 8 psów, które były leczone między 2003 a 2005 po spożyciu produktów z ksylitolem. Każde zwierzę zachorowało, a pięć zmarło z powodu uszkodzenia wątroby. Jednego psa uśpiono, ponieważ zjadł 4 duże babeczki z czekoladą, które zawierały w sumie 0,45 kg ksylitolu.

Postępowanie

Jeśli podejrzewasz, że twój pies spożył ksylitol, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Najlepszym sposobem, aby zapobiec zatruciu pacjenta niewykazującego objawów klinicznych, z normalnym poziomem glukozy we krwi jest wywołanie wymiotów. Węgiel lekarski nie wiąże dobrze ksylitolu więc nie jest zalecany. Jeśli pies spożył toksyczną dawkę ksylitolu niezbędna jest wizyta u lekarza, który będzie monitorował poziom glukozy oraz aktywność enzymów wątrobowych we krwi i zastosuje odpowiednie do stanu psa leczenie.