Winogrona i rodzynki – zabójcze dla psów i kotów

Toksyczna dawka rodzynek wynosi 11,5 grama (kilkanaście sztuk) rodzynek na 1 kg masy ciała. Także świeże winogrona stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia psów (toksyczna dawka to 30 g/kg masy ciała).

Zdarza się, że 4-5 sztuk winogron może zabić psa o wadze około 8 kg. Trujące są odmiany zarówno pestkowe jak i bezpestkowe, kupne lub z własnej hodowli, a także wytłoki z winnic.
Nie zidentyfikowana substancji odpowiedzialnej za zatruwanie wiadomo jednak że główne uszkodzenia występują w nabłonkach kanalików bliższych nerek. W ciągu 72 godzin od spożycia rodzynek lub winogron pojawia się bezmocz.
Niektóre zwierzęta zachowują się tak, jakby spożywanie rodzynek i winogron nie miało na ich organizm żadnego wpływu. Amerykańscy naukowcy, badający wpływ wspomnianych produktów na zdrowie naszych pupili przestrzegają jednak przed podawaniem nawet najmniejszych ich ilości psom, kotom czy fretkom.

Objawy zatrucia

Pierwsze objawy mogą wystąpić po 6 godzinach od spożycia to zapalenie żołądka i jelit, wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu, obecność w kale lub wymiocinach częściowo strawionych rodzynek, obserwujemy letarg, osłabienie, odwodnienie, zwiększone pragnienie, dreszcze. W drugiej fazie, która może wystąpić po 24-72 godzinach od spożycia obserwujemy zmniejszone oddawanie moczu aż w końcu zwierzę może przestać oddawać mocz co świadczy o ciężkiej niewydolności nerek, większość psów umiera albo zostaje poddana eutanazji.

Postępowanie

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Leczenie musi być wdrożone jak najszybciej, do dwóch godzin od spożycia. Należy podać środek wymiotny. Wymioty mogą być wywołane 3% nadtlenku wodoru (2 ml/kg, nie więcej niż 45 ml). Uchroni to żołądek przed stanem zapalnym błony śluzowej, wynikającym z oddziaływania na nią rosnącej ilości azotu mocznikowego. Kolejnym krokiem jest zastosowanie aktywnego węgla, mającego za zadanie zaadsorbować pozostałe w przewodzie pokarmowym toksyny. Dalsze postępowanie musi przeprowadzić lekarz weterynarii.