Preparaty przeciwko kleszczom, pchłom nawet komarom, które mogą zatruć twojego kota.
Choroby odkleszczowe to aktualnie już całoroczne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, chronimy się przed nimi stosując różnego rodzaju preparaty insektobójcze. Przeczytałam dzisiaj artykuł zachęcający ludzi do stosowania preparatów insektobójczych zawierających permetrynę jako profilaktykę przeciw kleszczom. Permetrynę znajdziemy również w wielu preparatach insektobójczych dla psów. Mało tego w ogólnie stosowanych preparatach przeciwko komarom możemy znaleźć np. praletrynę , która należy do pyretroidów.
Permetryna to syntetyczny organiczny związek chemiczny zaliczany do insektycydów, należy do grupy syntetycznych pyretroidów, które od 1979 roku są stosowane w ochronie roślin i higienie sanitarnej.
Pierwotnie jako preparaty owadobójcze stosowano pyretryny. Pyretryny to naturalne substancje pozyskiwane z roślin rodziny Chrysanthemum (złocienie) należy do nich złocień dalmatyński (Chrysanthemum cinerariifolium Vis. = Tanacetum cinerariaefolium ).
Choroby odkleszczowe to aktualnie już całoroczne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, chronimy się przed nimi stosując różnego rodzaju preparaty insektobójcze. Przeczytałam dzisiaj artykuł zachęcający ludzi do stosowania preparatów insektobójczych zawierających permetrynę jako profilaktykę przeciw kleszczom. Permetrynę znajdziemy również w wielu preparatach insektobójczych dla psów. Permetryna to syntetyczny organiczny związek chemiczny zaliczany do insektycydów, należy do grupy syntetycznych pyretroidów, które od 1979 roku są stosowane w ochronie roślin i higienie sanitarnej.
Duże ilości pyretryny znajduje się w koszyczkach kwiatowych złocienia, które roślina wytwarza specjalnie w celu ochrony powstających nasion przed owadami. Właściwości pyretryny znane były już na początku XIX wieku, kiedy to z wysuszonych i zmielonych koszyczków kwiatowych uzyskiwano tzw. „proszek perski”, stosowano go do zwalczania pcheł i wszy.
Złocień występuje dziko na terenie dawnej Jugosławii, ponadto w Turcji, Bułgarii i we Włoszech. W latach 20-tych XX w. zostały założone uprawy złocienia w Kenii i górzystych terenach innych państw Afryki Wschodniej w celu pozyskiwania suszonych koszyczków kwiatowych na skalę komercyjną. Obecnie złocień dalmatyński uprawiany jest także w Australii. Naturalna pyretryna jednak ulega szybkiemu rozpadowi (biodegradacji) pod wpływem światła i tlenu co sprawia, że traci swoje właściwości owadobójcze i roztoczobójcze.
W latach 60-tych XX wieku badacze zaczęli szukać związków bardziej trwałych niż naturalna pyretryna i tak w 1965 r. Japończycy, a w 1967 r. Anglicy zsyntetyzowali analogi i pochodne naturalnej pyretryny i stworzyli pyretroidy. Pyretroidy – syntetyczne pochodne pyretryny są bardziej aktywne biologicznie i odporne na działanie promieni słonecznych niż naturalne pyretryny.
Obecnie pyretroidy to jedna z najczęstszych stosowanych na świecie inskecytydów w produkcji rolniczej, zwierzęcej, w medycynie weterynaryjnej, a także w akcjach mających na celu zwalczanie wektorów malarii, żołtej gorączki, boreliozy, stosuję się je także powszechnie w gospodarstwach domowych. Człowieka i inne ssaki uważa się za znacznie mniej wrażliwe na działanie pyretroidów dzięki szybkiemu metabolizmowi oraz stałej i wyższej temperaturze głębokiej ciała niż u owadów oraz niskiej wrażliwości kanałów sodowych, które są docelowymi punktami działania pyretroidow jednak zarówno pyretryny jak i pyretroidy są toksyczne dla kotów. Zdjęcia poniżej pokazuje preparaty przeznaczone dla psów zawierające permetrynę ,oznakowane są one ikoną z przekreślonym kotem . Niestety zdarza się, że opiekun kota w ramach oszczędności kupuje preparaty dla psów i podaje go kotom zakładając, że skoro nazwa preparatu jest taka sama dla psa i kota tylko ilość jest inna to można podać, nie sprawdzają składu a ten może się zdecydowanie różnić.
Aktualnie nieznana jest ich dawka toksyczna jednak na podstawie przypadków zgłoszonych do Animal Poison Control Center w USA, 1ml 45% pyretryny zastosowany na skórę 4,5 kilogramowego kota może spowodować zatrucie zagrażające życiu zwierzęcia.
Dlaczego koty są podatne na zatrucie tymi substancjami ?
- Koty posiadają stosunkowo dużą powierzchnię ciała w porównaniu do masy, przez co stosując miejscowo preparaty z pyretroidami, mniejsze osobniki otrzymują stosunkowo dużą dawkę w mg/kg mc.
- Pyretroidy w celu usunięcia ich z organizmu, muszą zostać poddane procesowi utlenienia lub glukuronidacji. Koty niestety mają ograniczoną możliwość do przeprowadzania glukuronidacji, w związku z czym metabolity są gromadzone, a proces detoksykacji staje się nieefektywny.
- W preparatach znajdują się również inne substancje, które kot musi usunąć z organizmu a to sprawia że ma jeszcze bardziej ograniczione możliwości detoksykacji pyretroidów.
Działanie toksyczne na koty.
Działanie toksyczne dotyczy głównie centralnego i obwodowego układu nerwowego.
Do zatrucie może dojść po zastosowaniu preparatów spot-on (np. przeznaczonych dla psów), podaniu doustnym, a nawet przez wdychanie. Warto pamiętać, że zarejestrowane produkty lecznicze, biobójcze i środki ochrony roślin zawierają pyretryny i pyretroidy w różnych stężeniach. Stężenia pyretryn i pyretroidów są najczęściej wyższe w produktach leczniczych i środkach biobójczych niż w środkach ochrony roślin.
Po ekspozycji na preparaty zawierające pyretryny i pyretroich są ona szybko wchłaniane do układu krążenia kotów, następnie odwracalnie zmieniają funkcję kanałów sodowych wydłużając ich przewodnictwo co prowadzi do powtarzania impulsów nerwowych. Pyretryny i pyretroidy mogą ponoać barierę krew-mózg i wówczas wywołują objawy ze strony OUN ( m.in. ataki padaczkowe).
Objawy zatrucia.
- Najczęściej natychmiast po ekspozycji, ale mogą wystąpić i do 72 godzin.
- Niskie dawki powodują parestezje, niekontrolowane skurcze mięśni skórnych tułowia, a także machanie łapami i uszami.
- Lizanie miejsc gdzie została podana substancja wywołuje ślinotok i wymioty
- Mogą wystąpić również drżenia pęczkowe mięśni, drgawki, przeczulica skóry, gorączka, ataksja, rozszerzenie źrenic, a nawet okresowa ślepota.
Postępowanie opiekuna w przypadku ekspozycji kota na pyretryny lub pyretoidy.
- W celu pozbycia się preparatu najlepiej szybko wykąpać kota w ciepłej wodzie przy użyciu łagodnego detergentu, wysuszyć i okryć aby zapobiec hipotermii.
- Jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii, który poda niezbędne leki.
Zapobieganie zatruciom.
W celu ochrony przed owadami i roztoczami stosujmy preparaty wyłącznie przeznaczone dla kotów.
Jeśli mamy w domu psy i koty, które przebywają blisko siebie, liżą się, śpią razem to albo stosujmy u psów preparaty nie zawierające pyretryny lub pyretroidów lub do czasu wchłonięcia się preparatu czyli przynajmniej 48 godzin izolujmy kota od psa. Podobne środki ostrożności stosujmy kiedy stosujemy preparaty na sobie czy innych członkach rodziny a także środki ochrony roślin w ogrodach czy domach.
Mam nadzieję, że każdy z was będzie ostrożnie stosował perparaty zawierajace permetrynę czy perytroidy w obecności kotów. Jeśli mieliście jakieś przykre sytuacje związane z zatruciami lub reakcjami alergicznymi u waszych psów czy kotów po zastosowaniu preparatów podzielcie się swoimi doświaczeniami w komentarzach.
Literatura:
http://www.icatcare.org/permethrin/vet-info
„Zastosowania pyretroidów jako leków, biocydów i pestycydów” Barbara Nieradko-Iwanicka Probl Hig Epidemiol 2014, 95(4): 803-805
Wikipedia
dzien dobry, czy moge zastosowac u kota (kot rasowy 6.1 kg) obroze oparta na preparatach propoksur 1.25 g i 0.28 g flumetryna firmy kiltix dla malych psow?
dziekuje za odpowiedz,
pozdrawiam,
Magdalena
Uważam, że należy dla kotów stosować preparaty zgodnie z zaleceniami producenta czyli kotom dedykowane dla kotów a nie dla psów .
Witam, i ja chciałam się podzielić złym doświadczeniem
Jakiś miesiąc temu podałam swoim kotkom herbal happs jedna najmniejsza tubkę po połowie na kark każdej i po ok godzinie miały obie ślinotok i były nieswoje .. zaczęłam czytać o zatruciu przyczynach i jak się zorientowałam ze ten środek dla psów absolutnie nie może być podany kotom załamałam sie po prostu… wykapalam obie szybko, była niedziela wieczór i dodatkowy strach czy uzyskam w razie czego pomoc..
Na szczęście kąpiel pomogła niemal od razu .. ale cała noc czuwalam nad nimi a one tez nie opuściły mnie na krok spiąc ze mna w łóżku
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem i całe szczęście, że wszystko zakończyło się pomyślnie.
Zastosowałam u kotow środek na pchły i kleszcze Fypryst
U jednego z nich zauważyłam że zrobił się osowialy ciągle sie myje mało przebywa z nami w dodatku kawałeczek języczka ma na zewnątrz pyszczka. W nocy nasiusial na moją kołdrę. Obawiam się że mogłam nie zauważyć i musiał drugiego kotka wylizać i może zjadł preparat. Dzis lecznica zamknięta co mam robić
w ulotce produktu jest informacja „W przypadku polizania przez zwierzę miejsca zastosowania preparatu, może wystąpić ślinotok, wymioty oraz inne objawy ze strony układu nerwowego (nadwrażliwość, osowiałość). W miejscu podania może wystąpić tymczasowe odbarwienie futra, miejscowe wyłysienie, zaczerwienienie, świąd lub przetłuszczony wygląd. Działania niepożądane ustępują zwykle po 24 godzinach. O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.”
Witam serdecznie. Założyłam psu obrożę Sabunol dobraną do wagi psa. dwie godziny później biedny tak źle sie czul i wymiotowal jakąś żółcią z pianą, ze postanowiłam ją natychmiast ściągnąć. Rano wszystko minęło i pieseł ma sie dobrze. Pytanie czy to możliwe że obroże przeciw kleszczom mogą powodować takie reakcje jak wymioty i złe samopoczucie?
możliwe, że pies jest uczulony na składniki tej obroży ,stąd taka reakcja.
No, niestety, Advantix, psa skropilam a potem resztką kota.
Wiem wiem jestem głupia okropnie.
Minęly dwa dni. Kot dostał ataku padaczkowego, więc szybko wet.
Leki (sterydy i coś jeszcze jakieś dwa) i nawodnienie.
Cały czas ma skurcze mimowolne.
Bardzo szerokie źrenice, jestem z nim cały czas. Zmylam solidnie miejsca po zakropleniu.
Jakie szanse?
Tak mi głupio…
oj. Przykro mi , mam nadzieję, że kot z tego wyjdzie.
Co jeśli pokropilam kota preparatem na pchły i kleszcze przeznaczonym dla psów
Wszystko zależy od składu preparatu . O zatruciach konkretnymi substancjami napisalam w artykule, pod którym pani umieściła komentarz.
Witam mojego kota sąsiad sprzyjał przypadkiem srodkiem na pchly podczas pryskania swojego psa skład: PYRETHRUM EXTRACT 25%, 1% w/w, PIPERONYL BUTOXIDE 1.25% w/w kot odrazu uciekł czy muszę się obawiać?
Nie wiadomo ile przyjął kot ale ponieważ preparat jest toksyczny dla kotów to trzeba się obawiać zatrucia i powinien trafić do lecznicy.
Dzień Dobry!
Mam pytanie odnośnie obroży Foresto dla psów powyżej 8 kg. Czy zastosowanie jej u pieska będzie szkodliwe dla kota, który również z nami mieszka?
Proponuję zapoznać się z ulotką , ja nie stosuję obroży u swoich zwierząt ale zdaje się, że foresto dla psów > 8 kg , ma taki sam skład jak foresto dla kotów i psów < 8 kg więc nie powinno szkodzić kotom. Miałam natomiast przypadek z silną reakcją alergiczną u kota na foresto .
Dzień dobry. Zakropliłam dziś psu Frontline Combo. Pani w zoologicznej aptece poinformowała mnie, że ten preparat jest bezpieczny dla kota, który przebywa z psem w tym samym domu. Na opakowaniu jest skład i na szczęście nie ma w nim trującego dla kota składnika. Momo to, rozdzieliłam zwierzaki, wolę nie ryzykować. Kotu oczywiście nie podawałam psiego Frontlina. Sądzę, że takie prearaty powinny być bardzo dokładnie oznakowane a personel w sklepach zoologicznych uczulony szczególnie. Szukałam więcej informacji na temat szkodliwośći dla kotów leków przeciwinsektowych, nie ma ich zbyt wiele. Pozdrawiam
Frontline jednoskładnikowy z fipronilem tylko nie jest szkodliwy dla kotów ale jest np. frontline tri-act z trującą dla kotów permetryną i na opekowaniu jest oznakowanie, że nie wolno stosować dla kotów.
Witam .
Podczas nakrapiania moich kotków kroplami na pchły i kleszcze , starsza kotka wylizała mlodszego kocurka co bylo skutkiem zatrucia sie Pyretroida .. dosłownie po kilku minutach biegala po domu wygięte w różne pozycje … leciała jej piana z pyska i miała obledne spojrzenie. Po godzinie od nakropienia byliśmy już u weterynarza … teraz już z nią chyba lepiej .. jest odizolowana i odpoczywa w osobnym pokoju z dużą ilością wody oraz kuweta.
I moje pytanie brzmi … czy może zdazyć się tak że powodem tego zatrucia będa jakieś nieodwracalne skutki ??
Rozumiem, że podała pani preparat przeznaczony dla psów a nie dla kotów ? Zatrucie pyretroidami może prowadzić do śmierci kota.
Dzień dobry
Szukam preparatu do oprysku ogrodu który jest bezpieczny dla kotów.
Niestety mam zatrzęsienie komarów i innej opcji nie ma, muszę robić opryski.
Od zeszłego roku mam kota jak i moi sąsiedzi, nie chciałbym zrobić im krzywdy, niestety informacji jest jak na lekarstwo a lekarze weterynarii też nie chcą jednoznacznie określić jakie preparaty mogę stosować.
Proszę o pomoc w tej kwestii.
Niestety też panu nie pomogę w tym temacie, my w naszym ogrodzie nie stosujemy żadnych oprysków przeciwko komarom .
Dzień dobry, kupiłam dla kota spray odstraszający kleszcze i inne insekty o nazwie Ixoder firmy dr Seidel – dla psów i kotów. W składzie są podane pyretryny i pyretroidy. W opisie produktu w internecie podana jest informacja że jest to naturalna permetryna stąd jest on bezpieczny dla kotów. Zastanawiam się czy można go stosować u kotów czy nie?
Dzień dobry , powinna pani skierować pytanie do producenta. Osobiście wybierałabym produkty bez permetryny dla kotów , na rynku jest tyle produktów , że jest w czym wybierać .
Witam, proszę mi powiedzieć czy preparat Frontline w aerozolu jest bezpieczny dla kotów, chodzi mi o lizanie sierści, bo pilnowanie trzech futrzaków żeby się nie lizały będzie raczej niemożliwe. Pozdrawiam
Dzień dobry. Zgodnie z ulotą Frontline spray „Jest ważne aby uniemożliwić wylizywanie się zwierząt poddanych zabiegowi.” Pozdrawiam
Dając moim kotom i psom krople na pchły u jednego z kotow musiałam się pomylić i dałam krople dla psa bo tylko ona ma objawy ( trzęsie się i kicha ) trzęsienie przypomina mi padaczkę . Dzwoniłam do weterynarza o chyba 11 zgodził się przyjść mnie po 20:00 . Dostała kroplówkę i 4 zastrzyki . Z przejęcia nic nie zapamiętałam co dostała . Jest 22:29 a ja nie widzę różnicy . Czy będzie lepiej ? To kotek mojej córeczki , a to wszystko z mojej winy :-(
Przykro mi ale nie jestem w stanie udzielić pani odpowiedzi,na podstawie podanych przez panią informacji i nie widząc pacjenta. Najlepiej szukać lecznicy , która przyjmie pacjenta zaraz po zdarzeniu a nie po 9 godzinach od zdarzenia, tutaj ważny jest czas, dobrze jeśli jest to też klinika całodobowa gdzie możen zostawić zwierzę w szpitalu na obserwację. Mam nadzieję, że kotek przeżył.
Taaak, już jest super ! Migotka wróciła do żywych ❤️
Bardzo się cieszę, że wszystko zakończyło się pomyślnie.
witam, mam pytanie czy jaki środek na wszoły u kota zastosować do kąpieli? Czy może być ludzki szampon na wszy? Pozdrawiam
Dzień dobry. Może pani zastosować preparaty z fipronilem przeznaczone dla kotów.
W naszym domu pojawiły się pluskwy. Pan od dezynsekcji twierdzi, że po 12 godzinach od zamgławiania permetryna nie jest już groźna dla kotów. Czy to prawda?
Nie jestem specjalistą od dezynsekcji, musiałaby pani spytać producenta, sprawdzić ulotkę … Osobiście bałabym się po tak krótkim czasie wpuścić kota .
Witam kotek jest z nami od ponad roku przybleda wysterylizowalismy goi był z nami w domu aż do wiosny poczuł smak wolności i wędruje i niestety przyniósł pchły był kąpany ma obroże i dostał krople na kark .Niestety pchły nie odpuszczają są w całym domu dziś kupiliśmy preparat sabunol do dezynfekcji domu i nie wiem czy to bezpieczny preparat dla niego
Dzień dobry
Proszę sprawdzić skład , nie wiem jaki preparat ppaństwo dokładnie kupili ale jest Sabunol , który zawiera permetrynę , jesli tak to tak jak opisałam w artykule permetryna jest niebezpieczna dla kotów i na opakowaniu jest ostrzeżenie. Pchły potrafią się utrzymywać w domu do pół roku, podstawa to posprżatanie mieszkania, wypranie wszystkiego co można, podłogi można umyś wodą z octem a na kota stosować regularnie dobre preparaty np. vectra 3 D dlla kotów.
Ktoś mi powie jaki preparat na komary stosować w domu? Nie chcę narazić kota na niebezpieczeństwo, niestety plaga komarów jest nie do zniesienia.
Najlepiej siatki w okna wstawić. :)
Dzień dobry,
Szukam właśnie skutecznego preparatu przeciwko kleszczom, który chcę zastosować jako dodatek do obroży Foresto dla psów i znalazłam taki preparat:
Skuteczny na kleszcze, komary itp. profesjonalny środek dla ludzi i zwierząt BIO-insektal® (niemiecki) 500 ml w płynie (atomizer) do częstego stosowania to 100% naturalne pyretrum (Chrysanthemum cinerariaefolium czyli inaczej kwiat złocienia dalmatyńskiego ) bez chemii , prawie bezwonny, przyjazny nawet alergikom.
W opisie, jest informacja, że można go stosować m.in. u psów i kotów, ale po przeczytaniu Pani artykułu, wstrzymałam się zakupem, bo mam w domu koty i nie chciałabym im zaszkodzić. Czy mogę poprosić o Pani opinię?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Aneta Kempa
Nie znam tej firmy, proponuję skontaktować się z producentem i zapytać o rejestrację dla kotów i badania na kotach. Najelepiej wybierać prepraty, które mają staus leku weterynaryjnego i są wydawane na receptę lekarza weterynarii. Ja podtrzymuję informację, które napiałam w artykule.
Witam mój pies polizał krople od pcheł stało się to w sobotę wieczorem dziś mamy niedzielę moja sunia ma straszne duszności jest wystraszona do weterynarza możliwa wizyta jest dopiero w poniedziałek rano czy może to doprowadzić do zgonu psa?
Z całym szacunkiem ale w takich sytuacjach nie należy szukać pomocy on-line tylko jechać z psem do kliniki całodobowej, nikt nie oceni stanu pani psa ani nie udzieli pomocy nie widząc go. Nie czeka się tylko szuka kliniki całodobwej jak nie w pani miescowości to gdzieś indziej. Jeśli pies ma duszności i jest to np. objaw silenej reakcji alergicznej, mogacej doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego to może dość do śmierci i to w krótkim czasie, a zatrucie lekiem to swoją drogą może prowadzić do różnych stanów w zależy od ilości i wrażliwości danego psa.
Moje koty dostały na kark happs herbal dla średnich psów. Córka dała pomyłkowo każdemu po całej ampułce. Minęło 6 godz. Są trochę śpiące. Tak że daly sue wykąpać. Gdzie nigdy się nie kąpały… Siedzą teraz u sue liżą… O tej porze nie przyjmuje żaden weterynarz. Nie wiem ci jeszcze mogę zrobić?
Niestety ale zawsze w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza weterynarii , trzeba szukać czynnego gabinetu, aż sie znajdzie. W każdej gminie jest wyznaczona lecznica, która powinna panią przyjąć, jak nie to jechać do innej miejscowości. Gdyby pani córka zjadła trujące tabletki i szpital w pani miejscowości byłby zamknięty myślę, że szukałaby pani dalej, takie samo postępowanie jest przy zwierzętach. Komantarz napisała pania o godzinie 20.00 wcześniej zdążyła pani koty wykąpac wiele większych gabinetów jest czynnych do godziny 20-22 więc myślę, że udałoby się pani poszukać czynnego gabinetu. Mam nadzieję, że koty mimo wszystko przeżyły.
Dzień dobry. Po podaniu kotu leku na kleszcze i pchły Bravecto doszło do silnego zatrucia organizmu u mojego kota. Kot bardzo cierpiał wymiotował. Po wizycie u weterynarza , dlugim leczeniu kot jest nadal w złym stanie. Niestety po badaniu krwi okazało się, że ma chore nerki, wątrobę i cukrzycę. Mój ukochany kot umiera. Czy jest szansa na wyleczenie?
Współczuję ale nie jestem w stanie odpowiedzieć na pani pytania, nie znając przypadku, wyników.. musi pani pytac lekarza prowadzącego ale czytając listę chorób, które pani wymieniła myślę, że kot już był chory przed podaniem bravecto, może źle się poczuł po podaniu i dopiero to sprawiło, że zostały wykonane badania i wykazały problemy ze zdrowiem kota. Zatrucie nie może spowodować cukrzycy więc kot już musiał być chory , a w wyniku cukrzycy mogło dojść do problemów z wątrobą i nerkami. Mam nadzieję, że uda się kota uratować.
Dzień dobry, proszę o informację, co można podać kotce jeśli już doszło do zatrucia a weterynarz jest niedostępny. Czy nim pojedziemy do Weterynarza możemy coś podać kotce aby jej pomóc.
będę wdzięczna za pomoc w dobie COVID-19 mam problem z wizytą u weterynarza.
Jeśli doszło dozatrucia to nalezy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, gabinety weterynaryjne pracują i nie ma problemów w związku z COVID-19. Wyłącznie lekarz weterynarii może pomóc w takiej sytuacji im szybciej zwierze dotrze do lecznicy tym więsze są szanse na uratowanie kota.
Dziękuję za ten artykuł, który przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, ponieważ właśnie przeżywamy przypadek ciężkiego zatrucia naszej kotki. Wcześniej podejrzewałam, a teraz jestem już prawie pewna, że przyczyną były środki ochrony roślin, zastosowane na polu uprawnym w bezpośrednim sąsiedztwie naszej posesji. Zauważyłam, że w jednym ze zdań brakuje zakończenia, a wydaje mi się ono bardzo istotne. Czy mogłabym prosić o jego uzupełnienie? „Pyretroidy w celu usunięcia ich z organizmu, muszą zostać poddane procesowi utlenienia lub glukuronidacji a okazuje się, że koty mają ograniczoną możliwość do przeprowadzania glukuronidacji i dlatego proces detoksykacji u kotów jest…”
Dziękuję za miły komentarz i zwrócenie uwagi na brakujące słowo w tekście. Już uzupełniłam.
Bardzo potrzebny artykuł. Dopiero od niedawna jestem posiadacza dwóch kotów wychodzących. A jak aplikować im krople typu spot, tak aby nie wylizaly sobie go wzajemnie? Najbezpieczniej będzie odizolowac je po zakropkeniu? Przez jaki czas?
Cieszę się, że artykuł przydatny. Jeśli chodzi o sposób aplikacji to każdy producent w ulotce opisuje jak aplikować w przypadku kotów to najczęściej skóra karku gdzie kot nie sięgnie. Jeśli koty zyja tak blisko, że jest opcja że będą sobie zlizywać preparat to najlepiej je oddzielić , na jak długo tu również trzeba sprawdzić w ulotce jaki jest czas wchłaniania najczęściej to 48 godzin. Te preparaty najczęściej sa dla kotów tak niesmaczne, że nie są zainteresowane ich zjadaniem. Po podaniu dobrze jest kota czymś zainteresować aby nie myślał o tym, że podano mu preparat.