Czy psi nos pomoże w wykrywaniu koronawirusa Covid-19 ?

ciasteczka w psy

University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine (Penn Vet) założona w 1884 roku  jest jedną z dziesięciu najlepszych szkół weterynaryjnych na świecie, światowym liderem w dziedzinie edukacji weterynaryjnej, badań i opieki klinicznej.  Szkoła jest członkiem inicjatywy One Health, łączącej zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska. Przedmiotem nowej inicjatywy Penn Vet jest „FILADELFIA „ -pilotażowy program szkoleniowy wykorzystujący psy wykrywające zapach do rozróżniania próbek pacjentów z dodatnim wynikiem COVID-19.

Węch psa to zmysł, który rozwija się przez całe jego życie i pozostaje głównym zmysłem, poprzez jaki poznaje świat. Obszar mózgu psa, który odpowiedzialny jest za węch, zajmuje czterokrotnie większy obszar niż u ludzi. Psy dzięki 300 milionom receptorów zapachowym mają wyjątkowe predyspozycje pozwalające im wykrywać najsubtelniejsze zapachy, potrafią  również rozłożyć dany zapach na poszczególne jego składniki, co  pomaga im w wykrywaniu chorób.

Przeczytaj więcej na temat psich nosów i ich możliwości w moim artykule „Dlaczego psy mają mokre nosy?”

ciasteczka w psy

Dr Cynthia Otto, DVM twierdzi, że „Psy wykrywające zapach mogą dokładnie wykrywać niskie stężenia lotnych związków organicznych, zwanych także LZO, związanych z różnymi chorobami, takimi jak rak jajnika, infekcje bakteryjne i guzy nosa. Te LZO są obecne w ludzkiej krwi, ślinie, moczu lub wydychanym powietrzu „ Uważa, że „Potencjalny wpływ tych psów i ich zdolność do wykrywania COVID-19 może być znaczny. Badanie to wykorzysta niezwykłą zdolność psa do wspierania narodowych systemów nadzoru COVID-19 w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w społeczności ”. Badaniają ma na celu wyuczenie psów wykrywania zwłaszcza chorych bezobjawowo w szpitalach,  środowiskach biznesowych, w których testowanie jest najtrudniejsze.

W pierwszym etapie Penn Vet będzie pracować z ośmioma psami. W pierwszych tygodniach w warunkach laboratoryjnych, w procesie zwanym odor impriting psy będą narażone na próbki śliny i moczu z wynikiem dodatnim  COVID-19. Dopiero kiedy psy nauczą się zapachu, a  badacze udokumentują, że psy mogą rozróżniać próbki COVID-19 dodatnie od COVID-19 ujemnych w warunkach laboratoryjnych zostaną przeniesione do kolejnego etapu badań na ludziach. Wstępne badania ludzi przez wyszkolone psy mają rozpocząć się w lipcu.

 Badania będzie przeprowadzał cały zespół specjalistów zarówno medycyny weterynaryjnej jak i medycyny ludzi . To niezwykły projekt oparty współpracy psów najlepszych przyjaciół człowieka z ludźmi mający na celu dbanie o zdrowie i ratowania życia ludzi. Wszyscy głęboko wierzą, że ta współpraca Penn Vet z  Perelman School of Medicine and the Children’s Hospital w Filadelfii zapewni nowe rozwiązania dla COVID-19.

Czekam z niecierpliwością na wyniki.