Bakłażan w diecie psa.
Bakłażan inaczej oberżyna, to pochodząca z Afryki,z półwyspu arabskiego i Indii roślina jednoroczna z rodziny psiankowatych a jego nazwa botaniczna to psianka podłużna.
Do Polski bakłażan trafił w XV wieku, ale zaczęto go jeść dopiero w XIX wieku, wcześniej używano go jako dekorację i wydaje mi się, że bakłażan jest ciągle za bardzo pomijany w naszej diecie ponieważ wiele osób uważa go za mało smaczny. Ja ostatnio staram się go coraz bardziej poznawać w różnych daniach i uważam, że bakłażan może być całkiem smaczny, jeśli jest odpowiednio przygotowany i nie jest rozgotowany. Jest również bardzo zdrowy, ponieważ jest naturalnie bogaty w wiele niezbędnych składników odżywczych i witamin.
Oberżyna ma bardzo mało kalorii 100 g oberżyny zawiera jedynie nieco ponad 20 kcal, dlatego chętnie po nią sięgają osoby na diecie. Bakłażany zawierają sporą ilość potasu, manganu, miedzi, magnezu, wapnia, fitosteroli i przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacza znajdują się głównie w skórce bakłażana –i to właśnie dzięki nim zawdzięcza on swój charakterystyczny kolor. Bakłażan jest bardzo bogaty w błonnik zawiera go ponad dwa razy więcej niż na przykład jabłko. Oberżyna Zawiera związki fenolowe (np. kwas chlorogenowy) oraz flawonoidy (np. nasunin).
Nasunin jest silnym antyoksydantem, zapobiega peroksydacji. Ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników, a ponadto udowodniono, że wykazuje właściwości przeciwanginogenne. Najwięcej znajduje się go w skórce i to właśnie on nadaje fioletowy kolor warzywu.
Jak myślicie czy można włączyć go do diety naszego psa ?
Czy bakłażan jest bezpieczny dla psów?
Podawany z umiarem bakłażan jest bezpiecznym warzywem dla psów. Jednak należy najpierw podać psu niewielką ilość ale później należy go uważnie obserwować, na wypadek gdyby wywoływał u niego reakcję alergiczną. Bakłażan należy do rodziny psiankowatych, powszechnego alergenu zarówno dla psów, jak i ludzi. Podobnie pomidor należy do psiankowatych i u psów wykazujących alergię na psiankowate nie należy go podawać. Jeśli jednak wasz pies nie ma alergii to bakłażan z uwagi na to, że jest doskonałym źródłem błonnika i ma mało kalorii, jest świetnym dodatkiem dla psów na diecie.
Warto go również podawać z uwagi na bogactwo różnych składników odżywczych, które są niezbędne do zapobiegania różnym chorobom jak rak, choroby serca i zaburzenia neurologiczne.
Reakcje alergiczne na bakłażana u psów.
Jeśli pies nigdy wcześniej nie dostawał bakłażana, ważne jest, aby zacząć podawać od bardzo małej ilości i obserwować czy wykazuje jakiegokolwiek rodzaju reakcje alergiczne. Psy, które wiemy że już w przeszłości miały alergie, nie powinny otrzymywać bakłażana, ale jeśli nigdy nie miały reakcji alergicznych , bakłażan prawdopodobnie nie będzie miał na nie wpływu.
Jakich objawów alergii możemy się spodziewać. Otóż słaba reakcje alergiczne może objawiać się swędzeniem, wysypką, lekkimi objawami ze strony przewodu pokarmowego. Natomiast przy silniejszej reakcji alergicznej może dochodzić do wymiotów, silnych bóli brzucha a nawet obrzęku pyska. Nawet jeśli pies wykazuje niewielkie objawy powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii co do dalszego postępowania. U niektórych psów objawy przejdą sama u innych może być wymagane leczenie. Zwłaszcza pies wykazujący silną reakcję w postaci wymiotów, obrzęków zawsze musi być zbadany przez lekarza weterynarii.
Jak podawać psu bakłażana.
Jeśli pies nie wykazuje reakcji alergicznej na bakłażan to można go podawać pokrojonego w formie surowej. Surowy bakłażan jest nieco gorzki w smaku, ale możemy wydobyć jego bogaty smak poprzez odpowiednie gotowanie czy pieczenie. Podczas przygotowywania dań z bakłażana dla nas w celu usunięcie goryczy przed obróbką termiczną należy pokroić bakłażana, posolić, opłukać i osuszyć go. Osolenie bakłażana również go zmiękcza i zmniejsza ilość tłuszczu absorbowanego podczas obróbki kulinarnej. Jednak musimy pamiętać, że nadmiar soli w diecie naszych psów może być szkodliwy dlatego warto go tylko poddać obróbce termicznej i tutaj najlepsze będzie pieczenie. Jeśli przygotowujemy danie smażone to musimy pamiętać że pies może źle tolerować zbyt dużą ilość tłuszczu. Nie podawajmy również przypraw, ponieważ psy nie radzą sobie z dużą ilością soli, a czosnek czy cebula są wręcz toksyczne dla psów. Bakłażan świetnie się komponuje z pomidorem, czosnkiem i parmezanem ale cały ten zestaw może być bardzo szkodliwy dla naszego psa.
Ja wykorzystuję bakłażan do wypieków ja quiche czy też daniach z grilla .
Bakłażan świetnie się też sprawdza do różnych zapiekanek.
Tutaj przygotowałam go z brązowym ryżem, soczewicą, wydrążonym z bakłażanów miąższem dodałam koncentrat pomidorowy, sól, pieprz, wędzoną paprykę. Po wyjęciu można go posypać startym parmeznam i pietruszką. Może macie jeszcze jakieś inne sprawdzone pomysły na dania bakłazanem to podzielcie się nimi w komentarzach.
Koniecznie spróbujcie go włączyć do swojej diety a psu jeśli chcecie podać to zachowajcie ostrożność i podawajcie sam bez szkodliwych dodatków.
Zawsze przed wprowadzeniem nowego warzywa do diety psa należy to skonsultować się z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli pies jest starszy i może mieć problemy zdrowotne jak np. chorobę nerek.
Decydując się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Sprawdź czy podawane składniki, nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”. Karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia, źle zbilansowany posiłek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechnikia
Pisze PANI, ZE W DOMOWYM JEDZENIU DLA PSA POWINNY BYC PROPORCJE 1/2 MIESA, 1/4 WARZYWA I 1.4 RYZ. O JAKIM RYZU MOWIMY, GOTOWANYM. CZY SUCHYM? BO TO JEST BARDZO DUZA ROZNICA.
POZDRZWIAM
ELZBIETA DEBEK
Przepraszam ale gdzie napisałam w artykule o bakłażanie w diecie psa, że w domowym jedzeniu dla psa powinny być proporcje o których pani pisze, czy w ogóle w jakimś artykule taką informację umieściłam ?