Cukinia w diecie psa.

cukinia w diecie psa

Cukinia pojawiła się w Europie za sprawą hiszpańskich konkwistadorów, którzy przywieźli ją z Ameryki Południowej i Środkowej. Wyselekcjonowali ją włoscy ogrodnicy, po włosku „zucchini” − oznacza „mała dynia” , stąd pochodzi nazwa cukinia. W Europie cukinia najszybciej rozpowszechniła się w Rosji i na Bałkanach a do Polski dotarła dopiero po drugiej wojnie światowej.  Od kilku lat cieszy się szczególną popularnością i wcale się nie dziwię jest pyszna, zdrowa i można ją wykorzystać w wielu przepisach.

Czy psy mogą jeść cukinię?

TAK, mogą jeść jeśli nie są na nią uczulone i nie można też przesadzać z ilością. Najsmaczniejsza zarówno dla psów jak i dla ludzi jest młoda cukinia taka mniej niż 15 cm długość. Młodą cukinię można jeść surową ze skórką, starsza robi się twardsza, łykowata i ma coraz większe gniazdo nasienne i taką przed spożyciem trzeba obrać. Najzdrowsza jest cukinia świeża lub blanszowana (tą szczególnie polecam dla psów), czy pieczona, powinniśmy raczej unikać smażonych dań więc cukinia smażona w dużych ilościach nie jest zalecana. Przed podaniem psu posiłków gotowanych, warzyw należy pamiętać aby je rozdrobnić, chyba że sam ładnie gryzie cukinię a nie łyka w całości.

Jaką ilość cukinii może zjeść twój pies ?

Ilość będzie zależała od wielkości psa i tego co je poza cukinią. U moich pacjentów z podejrzeniem alergii pokarmowej czasem zalecam karmę hypoalergiczną wiem że po niektórych psy mają dość twardy kał i problem z wypróżnianiem wówczas zalecam aby dawali jako nagrody blanszowaną cukinię i wszystko się świetnie normalizuje. Cukinia jest również świetnym dodatkiem dla psów walczących z nadwagą, ma bardzo mało kcal i zawiera sporo błonnika.

Należy pamiętać, że zanim zaczniecie podawać psu cukinię to najpierw należy podać małą ilość i poczekać jak przewód pokarmowy waszego pupila zareaguje na taką nowość . Jeśli zauważysz wymioty czy biegunkę to znaczy, że twój pies nie może jeść cukinii.

Zalety cukinii w diecie dla psa.

Cukinia ceniona za swoje właściwości, jest bogata w witaminy C, A, K, witaminy z grupy B, beta-karoten, flawonoidy. Zawiera sole mineralne –wapń, magnez, potas i żelazo. Cukinia jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, w 90% składa się z wody, ma zaledwie 15 kcal w 100g, i ma niski indeks glikemiczny dlatego jest często zalecana w dietach dla psów i ludzi. Owoce cukinii nie kumulują metali ciężkich i azotanów. Spożywanie cukinii pozytywnie wpływa na układ krążenia i pokarmowy, sprzyja przemianie materii

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki