Galart drobiowy – świetny również dla psa.
Składniki
- Udka drobiowe lub mięso drobiowe
- Włoszczyzna (marchew, seler, pietruszka )
- Żelatyna spożywcza
- Można dodać groszek, jajko ugotowane na twardo
Sposób przygotowania
Gotujemy mięso (mój pies ma wrażliwą trzustkę więc dałam mięso bez skórki i tłuszczu), dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, szczyptę soli morskiej , ja dodałam niewielką ilość bulionu warzywnego, w którym znajdują się suszone warzywa i sól morska (jedyny podejrzanym składnikiem w nim jest maltodekstryna ale to produkt enzymatycznego rozpadu skrobi i nie jest środkiem szkodliwym dla zdrowia. Następnie dodajemy warzywa można gotować w koszyczku do gotowania włoszczyzny – łatwiej później wyjąć. Po ugotowaniu wyjmujemy warzywa i mięso a do wywaru dodajemy żelatynę w ilości zalecanej na opakowaniu. W miseczkach układamy według własnej inwencji twórczej warzywa i mięso, można dodać groszek, jajko ugotowane na twardo i na końcu zalewamy wywarem, po ostygnięciu wkładamy do lodówki.
UWAGA !!! nie podajemy zwierzakom pora, pieprzu, sól jodowana w niewielkich ilości jest potrzebna ale nie przesadzajmy z podawaną ilością.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Odnośnie lisci laurowych oraz porą wiem,że pies nie powinien ich jeść jednak proszę o informację czy może jeść wywar lub warzywa które gotowały się z porem oraz liściem?
Dla zwierząt powinny być osobno przygotowywane posiłki, nawet gotowane bez składników, które im mogą szkodzić.
Dzień dobry, chciałabym wspomóc leczenie mojej suni ziołami. Gdzie mogę znaleźć informacje na temat „psiej” naturoterapii? I czy mogę podawać psu sproszkowany liść laurowy? Serdecznie pozdrawiam,
psy nie powinny jeść liści laurowych. Liście laurowe zawierają olejki eteryczne i substancje chemiczne, które są szkodliwe dla psów. Spożycie liści laurowych może powodować biegunkę, wymioty i problemy trawienne. Unikaj karmienia psa liśćmi laurowymi. Jeśli Twój psiak przypadkowo go zje, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.