Gryka w diecie dla psa.
Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) należy do rodziny rdestowatych. Gryka nie jest spokrewniona z pszenicą i nie zawiera glutenu. Uprawiana jest przede wszystkim w Brazylii, Chinach oraz na terenach podkaukaskich do Polski została sprowadzona przez Tatarów, dlatego często nazywana jest tatarką.
Nasiona gryki są bogate w wiele substancji odżywczych, głównie w białka (ok. 10-16%), skrobię (60-84%), tłuszcze (ok. 2-3%), ), związki mineralne (mangan, magnez, żelazo, fosfor, wapń, cynk, miedź, bor, nikiel, jod, kobalt), witaminy (tiamina B1, ryboflawina B2, pirydoksyna B6,niacynę, witaminę E.), kwasy organiczne (np. jabłkowy, cytrynowy ) zawierają także niewielkie ilości cukrów (ok. 0,5%). Ziarna gryki są bogate również we flawonoidy (rutynę oraz izowiteksynę) oraz fagopirynę – związek wpływający na zwiększenie wrażliwości komórek ustroju na działanie insuliny. Z nasiona gryki produkuje wartościowe kasze oraz naturalnie bezglutenową mąkę gryczaną. Gryka jest zalecana dla ludzi ale czy psy mogą jeść grykę ?
Czy psy mogą jeść grykę ?
Można podawać grykę psom okazyjnie w niewielkich ilościach np. mąkę do wypieków, kaszę, którą koniecznie trzeba odpowiednio przygotować.
Gryka jest źródłem skrobi opornej . Skrobia występuje zasadniczo w trzech odmianach : wolno dostępnej, szybko dostepnej i skrobi opornej. Skrobię oporną definiuje się jako tą, która nie ulega strawieniu w jelicie cienkim, natomoast ulega fermentacji w jelicie grubym . Dostarczenie w w odpowiedniej ilości skrobi opornej ma dobroczynne działanie dla jelita grubego, ponieważ stanowi pożywką dla zasiedlających je pożytecznych bakterii Z uwagi na swój skład gryka może być przydatna przy zaparciach, nadciśnieniu czy otyłości. Przeprowadzono wiele badań, które wykazały wiele korzyści dla zdrowia ludzi i zwierząt. Proponuję zajrzeć do podanej na końcu artykułu literatury.
Możliwe skutki uboczne spożywania gryki przez psy.
Spożywanie gryki ma wiele zalet ale podając ją psom należy zachować ostrożność – nie można jej podawać zbyt wiele i należy ją odpowiednio przygotować . Należy kupować kaszę ekologiczną bez dodatków, które mogą być szkodliwe dla psa. Niektóra psy mogą mieć alergię na grykę dlatego jak przy wprowadzeniu każdego nowego produktu należy psu podać najpierw niewielką ilość i obserwować czy nie ma problemów ze strony przewodu pokarmowego czy dermatologicznych. Z uwagi na sporą zawartość błonnika trzeba kaszę gryczaną dobrze ugotować a i tak może u psa wywołać gazy a nawet bóle brzucha i biegunkę dlatego generalnie nie zalecam karmienia kaszą gryczaną psów jako jedyne źródło węglowodanów. Kasza zawiera sporo kalorii więc podawanie jej w nadmiarze może sprzyjać otyłości.
Warto pamiętać, że o ile podanie niewielkiej ilości kaszy gryczanej czy produktów z zawartością mąki gryczanej nie zaszkodzi psom o tyle sama roślina gryki jest dla psów trująca. Zawiera ona fagopirynę , substancję toksyczną dla psów.
Podsumowanie – Czy psy mogą jeść grykę?
Pies może jeść grykę w umiarkowanych ilościach. Nasiona gryki są bardzo pożywne, a wiele zawartych w niej niezbędnych witamin i minerałów zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gryka może być zalecana psom uczulonym na gluten. Należy pamiętać, że umiar w podawaniu jest kluczem do pewności, że pies czerpie w pełni korzyści z tych nasion. Pamiętaj aby trzymać psa z daleka od rośliny gryki. Sama roślina jest toksyczna dla psów.
Przepis na racuchy gryczane z jabłkami.
Dzisiaj przygotowałam na śniadanie racuchy z jabłkami właśnie z mąki gryczanej, można takim racuchem poczęstować psa. Użyłam tylko mąki gryczanej jednak jeśli chcecie aby racuch był trochę mniej suchy należy dodać trochę innego rodzaju mąki, ja nie dodawałam. Ilość mąki podałam 200g ale należy podać taką ilość aby ciasto nie było płynne tylko lekko gęste. Najpierw mieszamy płynne składniki mleko, jajka, miód następnie dosypujemy mąkę w ilości aby mieć odpowiednią konsystencję ciasta i na końcu wrzucamy pokrojone na płasko kawałki jabłka i smażymy na niewielkiej ilości oleju. Jak wiecie prosukty smażone nie są najzdrowsze dlatego możesz poczęstować psiaka takim racuchem ale niech nie stanowi on jego posiłku. Osoby na diecie, czy chore na cukrzycę mogą zamiast miodu dodac ksylitol jednak jest on toksyczny dla psów więc takim racuchem już nie częstujcie psów. Można dodawać również mąkę gryczaną do moich przepisów na psie ciastka jeśli wasz pies nie toleruje glukozy, ale myślę, że lepsza jest jaglana, możecie mieszać pół na pół. Zawsze trzeba sprawdzić jak wasz pies reaguje na dany produkt.
Kiedyś zalecano psom podawanie kaszy z mięsem i warzywami, dziś wiemy, że można ją podawać ale w niewielkich ilościach i nie każdemu psu. Karmicie lub karmiliście wasze psiaki kaszą gryczaną?Czy zaobserowaliście jakiś wpływ na zdrowie waszego psa? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Literatura:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996906001773
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18167074
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22565308
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17645626
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7840076
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14640572
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10552865
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996906001773
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18167074
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22332099
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14640572
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24451079
Zostaw komentarz