Czy gwiazda betlejemska jest toksyczna dla psów i kotów?

gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska  to inaczej poinsecja lub wilczomlecz piękny, należy do  rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae), liczącej około 2 tys. gatunków.

Czy gwiazda betlejemska jest toksyczna?

Gwiazda Betlejemska to popularna roślina w okresie bożonarodzeniowym. Chociaż ma bardzo zła reputację to rośliny poinsettia (Euphorbia pulcherrima) są tylko lekko toksyczne dla kotów i psów.

Substancje szkodliwe

Niebezpieczny jest mleczno-biały sok, który zawiera gwiazda betlejemska w swoich tkankach podobnie zresztą jak wszystkie inne wilczomlecze.  Sok ten zawiera w swoim składzie kwas euforbinowy, euforbinę i związki cyjanogenne. Związki te mogą boleśnie poparzyć skórę, wywołać zapalenie skóry,  czy nawet oślepić czasowo jeśli dostaną się do oka. Trujące soki znajdują się zarówno w korzeniu, liściach i łodygach gwiazdy betlejemskiej. Natomiast podziwiane przez nas, wybarwiające się na czerwono nas liście przykwiatowe swój kolor zawdzięczają barwnikom należącym do antocyjanin. Jak wspomniałam działanie trujące poisencji jest znacznie przesadzone.

Oznaki zatrucia

Mogą występować łagodne  wymioty, ślinotok lub rzadziej biegunka. Jeśli mleczny sok dostanie się na skórę może pojawić się jaj podrażnienie objawiające się  zaczerwienieniem, obrzękiem i swędzeniem. Przy dostaniu się do oka może powodować  łagodne zapalenie spojówek tzw. „czerwone oko” jak objaw stanu zapalnego. Objawy są najczęściej samoograniczające się i na ogół nie wymagają leczenia, chyba że są ciężkie.

Antidotum i leczenie

Nie ma antidotum na zatrucie poinsettią. Ze względu na niski poziom toksyczności leczenie medyczne rzadko jest konieczne, o ile objawy kliniczne nie są poważne.

Inne rośliny, o które trzeba się  bardziej martwić

Dużo bardziej niebezpieczne są lilie, ostrokrzew lub jemioła.