Pasta z wędzoną rybą – na kanapki i do psiego do konga
Już za chwilę Sylwestrowa noc. Niestety to dla wielu zwierząt prawdziwy koszmar, boją się hałasu fajerwerków. O przygotowaniach do Sylwestra pisałam w artykule „Sylwestrowa noc – zabawa ludzi koszmar zwierząt”. Większość psów jest tak spanikowanych, że nie są zainteresowane jedzeniem, jednak część jest skłonna się czymś zająć. Warto mieć przygotowanego np. konga wypełnionego czymś na prawdę smacznym i pachnącym. Kong to gumowa zabawka, której kształt utrudnie wydobycie smakołyków. Można ją wypełnić gotwymi pasztetami w tubce, karmą suchą wymieszaną z mokrą aby pies zbyt łatwo nie wydostał jedzenie, można też wypełnić własnoręcznie przygotowaną pastą. Kongi można podać psiakom, które mają tendencje do niszczenia w domu np. szczeniakom. Jako behawiorysta zwierzęcy zawsze mówię opiekunom zwierzaków. że jeśli ich pupil robi coś co nam się nie bardzo podoba to nie wystarczy mu mówić tylko, że ma tego nie robić, musimy znaleźć jakąś ciekawszą alternatywę. Rodzice dzieciom tez nie moga mówić ciągle nie rób tego, nie rób tego tylko np. nie rysuj po ścianie ale masz tu fantasytczną tablicę i rysuj na niej. Psiakom jako alternatywę dla niszczenia mebli, pantofli i innych cennych rzeczy lepiej podać konga wypełnionego czymś przepysznym. Gryzienie kongów pomaga też szczeniakom redukować swędzenie dziąseł. Kongi są w różnych rozmiarach i o różnej twardości gumy aby dostosować do wieku i preferencji psa. Gryzienie, lizanie działa na psy bardzo uspokajająco coś jak dla nas piłeczki odstresowujące.
Dzisiaj zrobiłam pastę z pachnącą wędzoną rybą. Pamiętajcie aby wybrać rybę naturalnie wędzoną dymem, wspominam o tym ponieważ niestety zdarzają się ryby, które są spryskane chemicznymi substancjami podobnie zresztą jest z „wędzonymi” uszami, penisami, tchawicami i innymi psimi gryzkami. Takie spryskane chmicznymi substancjami produkty nie należą do najzdrowszych. Warto również pamiętać, że produkty wędzone dymem są maczne i pachnące ale podczas spalania drewna odkładają się związki takie jak benzopiren, który jest na liście związków kancerogennych. Beznopiren występuje też w atmosferze ze spalin samochodowych, dymie tytoniowym, wydziela się podczas produkcji asfaltu. Wracając do wedzonych produktów to spożywanie czegokolwiek w nadmiarze szkodzi, więc jeśli od czasu do czasu zjemy my czy nasze psiaki coś wędzonego to nikomu się nic nie stanie a dietę powinno się urozmaicać.
Składniki
- wędzona ryba np. makrela, pstrąg
- jajko ugotowane na twardo
- jogurt naturalny lub twarożek ( przy nietolerancji laktozy można zrezygnować z tego składnika)
- koperek, mogą być kiełki słonecznika ( w opcji dla ludzi rzodkiewka)
- na kanapki dla opiekunów sól, pieprz dla zwierzaków nie dodajemy tych przypraw
Przygotowanie
Rybę obieramy ze skóry, dokładnie usuwamy ości i wrzucamy do miseczki i rozdrabniamy. Dodajemy jogurt/serek, jajko, koperek (kiełki) i w wersji dla ludzi przyprawy, wszystko dokładnie ucieramy na pastę. Sobie nakładamy na kanapki a psiakowi mieszamy z karmą i wrzucamy do konga. Taka pastę można też zapakować do silikonowej tubki (można ją kupić w sklepach z kosmetykami jako przeznaczoną do kremów) . Pastę z tubki można podawać na spacerach kiedy np, chcemy psiaka zainteresować na dłużej sobą, albo przy nauce z wykorzystaniem klikera czy też jako nagroda poczas zabaw w tropienie.
O zastosowaniu kongów, silikonowych tubek i znajdującym się w nich jedzniu będę jeszcze nie raz wspominać w moich artykułach ponieważ jak wiadomo do naszych psiaków najlepiej trafiać „przez żoładek do serca” :) Nasze psiaki uwiebiają takie przysmaki a wasze? Podajecie waszym psiakom kongi? W jakich sytuacjach wam się sprawdzają? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz