Pietruszka w diecie dla psa.
Pietruszka zwyczajna Petroselinum crispum to roślina dwuletnia z rodziny selerowatych, uprawiana jest w kilku odmianach najczęściej naciowa i korzeniowa a sporadycznie można spotkać dziko rosnącą. Pietruszka ma wiele cennych właściwości leczniczych – łagodzi nerwobóle, działa moczopędnie, pomaga w leczeniu kamicy moczowej. Zawarte w pietruszce olejki eteryczne jak apiol i mirystycyna mają działanie moczopędne i dezynfekcyjne. Wykorzystuje się zarówno korzeń, liście a także nasiona. Natka pietruszki zawiera witaminę C (w 100 g natki pietruszki 177mg więcej niż w cytrusach), ma aż 5510 µg beta-karotenu, i 3,1 mg witaminy E (3,1 mg) , zawiera również witaminy z grupy B w tym cenny kwas foliowy (witamina B9), żelazo (w 100g jest 5 mg), potas, fosfor, magnez a także olejki eteryczne (apiol, mirystycynę, terpeny) , oraz flawonoidy, kumaryny.
Właściwości lecznicze pietruszki.
Właściwości lecznicze pietruszki są znane już od ponad 2000 lat. Zarówno liście, owoce jak i korzenie pietruszki wykorzystywane są w medycynie ludowej od stuleci. Działanie moczopędne ma cała roślina ale najsilniej działają owoce dzięki zawartości olejków. Z uwagi na działanie moczopędne pietruszka może pomagać w utrzymaniu odpowiedniego ciśnieniem krwi u psów. Lecznicze substancje zawarte w pietruszce wykorzystuje się w schorzeniach nerek, pęcherza moczowego, przy anemii (zaleca się ją przy niedokrwistości) , z uwagi na działanie przeciwzapalne może być pomocna przy stanach zapalnych i obrzękach stawów, chorobach reumatoidalnych, zaleca się ją również w celu poprawy zdrowia oczu. Pietruszka ma działanie rozkurczające mięśnie i wspomaga procesy trawienne, zaleca się ją przy, zaparciach, kolkach i wzdęciach u psów. Wykazuje się też działaniem odkażającym, zmniejszającym napięcie jelit i ułatwiającym trawienie. Dzięki zawartości kwasu foliowego jest pożądany w diecie ciężarnych. Kwas foliowy bierze udział w metabolizmie aminokwasów i puryn, jego niedobór podczas ciąży może prowadzić do rozszczepu podniebienia u urodzonych szczeniąt, natomiast niedobór kwasu foliowego u rosnących szczeniąt będą wykazywało problemy ze wzrostem natomiast u dorosłych psów może powodować niskie stężenia hemoglobiny i niski hematokryt. Kocięta karmione dietą z niedoborem kwasu foliowego wykazują również zmniejszoną szybkości wzrostu i anemię megablastyczną.
Natka pietruszki pomaga odświeżyć oddech zarówno psom, jak i ludziom. Jednak podobnie jak w przypadku większości pokarmów, które podajesz swoim psom, najlepiej podawać ją w umiarkowanej ilością.
Przeciwskazania.
Olejki eteryczne znajdujące się w nasionach i korzeniu pietruszki apiol i mirystycyna mogą być toksyczne dla wątroby. Mirystycyny w korzeniu pietruszki jest jej niewiele – wynosi zaledwie 0,3-0,5 proc. natomiast w nasionach i owocach pietruszki zawartość olejku wynosi nawet 5 proc. Mirystycyna w dużych ilościach ma działanie psychoaktywne może wywoływać euforię, wesołość, suchość w ustach podobnie jak marihuana
Apipol był dawniej używany u ludzi do leczenia zaburzeń menstruacji a także do wywoływania skurczy macicy i poronień. Olejek nie jest także zalecany przy stanach zapalnych nerek i nadwrażliwości ponieważ może powodować zapalenia skóry. Nie zaleca się spożywania nasion pietruszki, olejkó1) z nich pozyskiwanych kobietom w czasie ciąży z uwagi na ich opisane przeze mnie działania.
Jest rodzaj pietruszki Cymopterus watsonii, który może powodować problemy skórne u psa po jej spożyciu. Pietruszka ta zawiera spore ilości furanokumaryny, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Jeśli pies naje się tej pietruszki i dojdzie do ekspozycji na promienie słoneczne może dojść do zmian na skórze jak przy oparzeniach. Pietruszka zwyczajna Petroselinum crispum również zawiera furanokumaryny ale aby doszło do zatrucia pies, czy kot musiałyby zjeść ogromne ilości.
W jakiej formie najlepiej podawać psom pietruszkę ?
Najwięcej właściwości zachowuje świeża natka pietruszki. Jeśli mamy możliwość najlepiej posadzić sobie w doniczce i w razie potrzeby zrywać. Kupioną w sklepie najlepiej wstawić do szklanki z wodą i przechowywać w lodówce lub drobno posiekać zamrozić w woreczku lub w pojemniczku na kostki lodu. Najwięcej skorzystamy my i nasze psiaki jedząc surową natkę, podczas gotowania traci np. witaminę C.
Podsumowanie – czy psy mogą jeść natkę pietruszki ?
Oczywiście tak, mogą jest to jedna z najzdrowszych roślin zarówno dla ludzi jak i dla naszych pupili. ale oczywiście Pietruszka jest bogata w składniki odżywcze, dzięki którym pies jest zdrowy, silny i pełny energii. Ponadto pietruszka może pomóc psom, które mają wiele problemów zdrowotnych, w tym zapalenie stawów, anemię, wysokie ciśnienie krwi. Bezpieczna ilość to łyżeczka na 5 kg psa. Pamiętaj, że podawanie pietruszki nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii i stosowania zalecanych przez niego leków. Należy pamiętać, że należy unikać podawania nasion pietruszki z uwagi na dużą zawartość olejków eterycznych.
Podajecie swoim psom pietruszkę? a może stosujecie suplementy zawierające pietruszkę ? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.
Na zdjęciu moja psia 11 latka Cherie, która uwielbia roślinne dodataki w swojej diecie a pietruszka dla psich seniorów jest jak najbardziej wskazana.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Literatura :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pietruszka_zwyczajna
Veterinary Herbal Medicine Susan G. Wynn, Barbara Fougère
Witam , mam 9 letniego labradora. Dwa dni temu byl operowany . usunieto mu torbiel razem ze sledziona. Szukalam wskazówek czy dobrze byloby podawac mu natke pietruszki dla wzmocnienia organizmu. Dziekuje za ciekawe informacje. Ale czy mozna psu podawac jednoczesnie Capsomasol ? Na innej stronie internetowej znalazlam opinie , ze to dobry srodek wzmacniajacy . Czy Pani go zna i poleca ?
Bardzo dziękuje za bardzo ciekawy artykuł
Dziękuję za miłą opinię. Cieszę się, że się podoba :) Mam nadzieję, że będziesz odwiedzać mojego bloga i zachęcisz znajomych :) Pozdrawiam serdecznie .