Placek drożdżowy i „drożdżowe łapki” dla psa.

placek drozdzowy

Drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) to jednokomórkowe grzyby. Wykorzystywane były już w starożytności, ponieważ wierzono, że wzmacniają i odżywiają organizm. Zawierają wiele cennych dla zdrowia składnikó takich jak witaminy z grupy B oraz cynk i fosfor. Więcej o drożdżach napisałam w poprzednim artykule, zachęcam do jego przeczytania ponieważ spożycie drożdży surowych jest bardzo niebezpiczne dla naszych psów. Dzisiaj upiekłam placek drożdżowy z malinami i kruszonką dla mojej rodziny. Przygotowałam również po kawałeczku ciastka dla psiaków, odłożyłam część ciasta do osobnej formy i dodałam tylko maliny, nie dodawałam już kruszonki, bo nie ma sensu podawać psom masła, które nie jest najzdrowszym źródłem tłuszczu ani dla ludzi ani dla psów zwłaszcza jeśli mają problem z poziomem cholesterolu. Nasze psy nie mają nietolerancji glutenu ani laktozy więc możemy je okazjonalnie poczęstować taką „psią drożdżową łapką” . Jeśli wasze psiaki mają nietolerancję glutenu możecie zastąpić mąkę pszenną mąką bezglutenową a mleko , mlekiem bez laktozy.  Polecam również skorzystanie z innych moich przepisów na psie ciastka jest ich już naprawdę sporo. 

Składniki

Przygotowanie

Na dno miski rozkruszyć 5 dkg drożdży na to wsypać ½ szklanki cukru, następnie , wlać roztrzepane 2 jajka + 1 żółtko, na to wlać ½ szklanki oleju i dodać szczyptę soli. Na koniec wlać ½ szklanki ciepłego mleka i wszystko posypać 3 szklankami przesianej mąki . Nie mieszać, tylko przykryć ściereczką kuchenną i zostawić na 12 godzin (przez noc) . Rano wyrobić ciasto do połączenia składników , wyłożyć na blachę dodać dowolne dodatki owoce, kruszonkę.  Dla psiaków do formy włożyłam samo ciasto drożdżowe i maliny bez kruszonki.

placek drozdzowy ciastka dla psa

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 150 stopni około 60 minut.

cistka drożdżowe - łapki

Ciasto jest bardzo łatwe do przygotowania a smak zachwycił zarówno rodzinę jak i psiaki . Dostały po jednym ciasteczku do degustacji :) Mam nadzieję, że skorzystacie z tego przepisu i podzielicie się opinią w komentarzach.

ciasto drozdzowe

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki