Polecam książkę „Tajemnice umysłów zwierząt” Clive D. L. Wynne, Monique A. R. Udell .

ciastko bakaliowe na kruchym ciescie

Chcę wam dzisiaj polecić książkę „Tajemnice umysłów zwierząt. Ewolucja, zachowanie i procesy poznawcze ” , której autorami są Clive D. L. Wynne i Monique A. R. Udell i oczywiście do dobrej książki nic tak nie pasuje jak pyszna kawa i ciastko więc podam wam również przepis na pyszne batony, które przygotujecie (łącznie z czasem pieczenia)  w 30 minut.

Autorzy książki to osoby z dużym dorobkiem naukowym.  Prof. Wynne ukończył University College w Londynie oraz Uniwersytecie Edynburskim w Szkocji. Prowadząc badania studiował i analizował zachowania różnych zwierząt w wielu krajach.  Jest fundatorem  laboratorium procesów poznawczych i zachowania psów (Canine Cognition and Behavior Lab ), jest także autorem licznych artykułów naukowych w takich czasopismach jak American Scientist, New York Times , Psychology Today i wielu innych. Badania dr Monique Udell koncentrują się na zachowaniach zwierząt, poznaniu ich zachowań społecznym, w tym czynnikach życiowych, które ułatwiają nawiązywanie więzi społecznych między ludźmi i innymi gatunkami. Jej zainteresowania obejmują: interakcje człowiek-zwierzę, w tym rozwój więzi społecznych i komunikacji międzygatunkowej , rozwój i poznanie psowatych, w tym psów domowych, wilków, kojotów i lisów . dr Monique Udell bada jak czynniki rozwojowe i środowiskowe, wpływają na zdolności poznawcze , dobrostan i zachowania społeczne zwierząt domowych i utrzymywanych w niewoli

Książka przedstawia wiele badań zarówno własnych autorów jak i badań innych naukowców z zakresu ewolucji , zachowań jak i procesów poznawczych różnych gatunków zwierząt.  To naprawdę spora dawka wiedzy. Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego kto zawodowo zajmuje się pracą ze zwierzętami ale także dla osób wybitnie zainteresowanych tym co dzieje się w umysłach zwierząt, jak się uczą, jak orientują w terenie…. W książce znajdziecie odpowiedzi na pytania czy koń Hans potrafił liczyć a może jednak był tylko dobrym obserwatorem? Czy popularny test lustra faktycznie jest właściwą metodą badania samoświadomości ludzi i zwierząt (samoświadomość to pojmowanie, „idea samego siebie”) ? Jak zwierzęta postrzegają świat? Często wydaje nam się, że wszystkie zwierzęta myślą, widzą, czują , słyszą, komunikują  tak jak my warto zagłębić się w temat i starać się poznać postrzeganie świata z ich punktu widzenia . Czytelnik dowiaduje się również z jakimi formami pamięci mamy do czynienia zarówno u nas jak i  u zwierząt i dlaczego każda z nich jest ważna, jest to szczególnie przydatna wręcz niezbędna wiedza dla behawiorystów, zoopsychologów czy  trenerów zwierząt.

Mam nadzieję, że przeczytacie tą lekturę i podzielicie się w komentarzach swoją opinią. Myślę, że do tak ciekawej lektury koniecznie powinniście zrobić dobrą kawę i pyszne ciastko. Tym razem zachęcam was do upieczenia batoników według mojego przepisu .

Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, bez laktozy, bez cukru czy masz alergię na orzechy przygotuj batony według przepisu „Bezglutenowe kukurydziane batony z nasionami dla was i psów”.

Batony na kruchym cieście z nasionami i czekoladą.

ciastko bakaliowe na kruchym ciescie

Składniki

  • 200 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 1 żółtko
  • szczypta soli
  • 2 łyżki cukru (można zastąpić ksylitolem)
  • nasiona , orzechy ( ja dałam nasiona słonecznika, dyni, siemię lniane, płatki migdałowe, orzechy laskowe)
  • miód
  • gorzka czekolada (opcjonalnie)

UWAGA !!! Psom nie wolno podawać ksylitolu, orzechów, czekolady – są dla nich szkodliwe, jeśli chcecie przygotować batony również dla psów wybierzcie przepis „Bezglutenowe kukurydziane batony z nasionami dla was i psów”

Przygotowanie

Wsypujemy do miski mąkę, masło, żółtko, sól i cukier i wyrabiamy ciasto (może być również jak kruszanka ). Odrywamy porcję i wyścielamy nim spód formy (ja wykorzystałam formy silikonowe, których nie trzeba niczym smarować, jeśli wyłożycia na metlowe czy kamionkę musicie posmarować masłem  aby ciastka nie przywarły) . Następnie każdy batonik posypujemy nasionami, orzechami, na końcu dodajemy miód (ja dałam około pół łyżeczki na jeden batonik). Wstawiamy ciastka do piekarnika nagrzanego do temperatury 175 stopni na około 20 minut. Po wyjęciu z piekarnika lekko opruszyłam wiórkami czekolady, ponieważ batony były jeszcze ciepłe czekolada ładnie się rozpuściła.

ciastko bakaliowe na kruchym ciescie

Mam nadzieję, że zarówno książka „Tajemnice umysłów zwierząt” Clive D. L. Wynne, Monique A. R. Udell jak i pyszne batony umilą wam dzień.