Pudding kokosowo-malinowy z Chia – deser dla całej rodziny w tym psa.
Maliny to owoce, które mają wiele wartości odżywczych również dla naszych pupili. Zawierają sporo witamin i minerałów – z magnezem, wapniem i żelazem są bogate w witaminy (m.in. C, E, B1, B2, B6) .
Należy pamiętać, że maliny zawierają minimalne ilości ksylitolu, który jest toksyczny dla psów i kotów, są to jednak tak małe ilości, że podanie kilku sztuk malin czy 1-2 łyżek puddingu nie zaszkodzi naszemu psiakowi. Owoce i warzywa nie są podstawą diety psów.
Składniki
- 2 łyżki nasion chia
- 1 szklanka mleka kokosowego
- 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)
- Maliny lub inne owoce, które może jeść pies (listę szkodliwych produktów znajdziecie tutaj )
Przygotowanie
Wzięłam garść mrożonych malin, które zmieliłam na pastę, dodałam do nich część nasion chia i dokładnie wymieszałam. Mieszankę nałożyłam do silikonowych foremek. Z silikonowych foremek pies może wyjadać przysmaki bez ryzyka zbicia naczynia i pokaleczenia się. Następnie szklankę mleka kokosowego mieszamy jak najdokładniej z resztą nasion Chia, nasiona mają tendencję do opadania na dno. Możesz dodać łyżeczkę miodu. Mieszaninę wlewamy do foremek i wstawiamy do lodówki. Zostawiamy 15 minut w lodówce, po tym czasie musimy trochę przemieszać pudding. Całość zostawiamy w lodówce na noc lub minimum 3-5h. Na drugi dzień wyciągnij pudding i dodaj owoce. Możesz go śmiało zajadać razem ze swoim psiakiem.
Bon Appétit dla waszych zwierzaków
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz