Rybne ciastka dla psa i kota.

ciastka dla psa i kota

Ryby są cennym źródłem zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega 3 zarówno dla ludzi jak i naszych pupili, dlatego powinny znaleźć się obowiązkowo w diecie. Jeśli do przyrządzania potraw wybieracie świeżą rybę warto wiedzieć jak poznać, że faktycznie jest świeża dlatego polecam wam mój starszy artykuł gdzie o tym pisałam. Ja na święta oprócz ciastek z kajmakiem dla rodziny przygotowałam dla naszej częśći rodziny w futerkach – psów i kotów- ciastka właśnie z rybą. Z porcji, którą wam zaraz podam wyszła na prawdę ogromną ilość ciastek ale u nas wszystko znika z prędkością światła więc wcale się tym nie martwimy, zwłaszcza zwierzaki  ;)

Składniki

  • 500 g mrożonej lub świeżej ryby
  • 3 jajka od kur  z wolnego wybieg
  • 3/4 szklanki oleju rzepakowego (dla kotów lepiej dać olej z ryb )
  • 50 ml kefiru (opcjonalnie , jeśli zwierzę ma nietolerancję laktozy to można zrezygnować )
  • 1 kg mąki ( przy nietolerancji glutenu wybieramy mąkę bezglutenową np. jaglaną)

Przygotowanie

Wrzucamy do blendera świeżą lub rozmrożoną wcześniej rybę, olej, jajka i kefir i blendujemy na gładką masę. Następnie przelewamy wszystko do miski i dosypujemy mąkę i wyrabiamy na kulę ciasta. Wstawiamy do lodówki na około 30 minut. Ciasto wałkujemy i wycinamy dowolny kształt ciasteczek, ja tym razem wybrałam rybki aby współgrał kształt z nazwą ciastek, chociaż naszym zwierzęcym żarłokom nie robi to różnicy czy to będzie rybka czy kosteczka ważne że smaczne i dużo. Ciastka układamy na papierze do pieczenia , ja stosuję matę silikonową i wstawiamy do piekarnika  rozgrzanego  do 170 stopni na około 25-30 minut , aż nabiorą złotego koloru. Ciastka są kruche .

rybne ciastka dla psa i kota
rybne ciastka dla psa i kota

A tak prezentują się już gotowe psie i kocie ciastka obok moi ciastek z kajmakiem, na które przepis również wkrótce otrzymacie. Czy dla waszych zwierzaków przygotowujecie sami jakieś pyszności na święta? Pochwalcie się w komentarzach. Życzymy smacznego.

rybne ciastka dla psa i kota

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki