Witaminowa bomba – smoothie. Podziel się z psem.
Smoothie to zmiksowany i schłodzony napój na bazie owoców i/ lub warzyw, o gęstej i kremowej konsystencji. Przyrządzamy go blendując owoce, warzywa z dodatkiem płynów najczęściej jest to woda lub sok, można dodać mleko, jogurt, kefir i wówczas mówimy o napoju shake, jednak w praktyce używa się tych terminów zamiennie więc pozwolę sobie nazywać wszystkie te napoje smoothie.
Prawie każdego dnia wypijam szklankę smoothie a czasem nawet więcej . Smoothie to świetny sposób na szybkie i łatwe przyjęcie sporej ilości witamin i minerałów ponieważ blendując w jednej szklance możemy zmieścić sporą ilość owoców, warzyw czy dodatków w postaci ziół.
Sposób przyrządzania
Zasada przyrządzania jest prosta i zawsze taka sama. Do blendera wrzucamy owoce świeże lub mrożone, warzywa, zioła wlewamy płyn (sok, wodę, mleko, kefir, jogurt) , możemy dodać lód jeśli nasz blender ma opcję kruszenia lodu i blendujemy.
Jeśli użyjemy do przyrządzenia smoothie składników, które nie są szkodliwe dla naszych zwierzaków to jak najbardziej możemy się nim z nimi podzielić. Przedstawię wam już gotowe recepty na smoothie, w których będą tylko bezpieczne produkty dla psów. Smootkie w porównaniu do soków jest bogatsze w błonnik, daje dłuższe uczucie sytości a składniki odżywcze są uwalniane stopniowo.
Pierwszy przepis
- natka pietruszki
- szpinak
- jarmuż
- mrożone jagody
- nektarynka
- łyżeczka miodu
- cynamon
- woda
Drugi przepis
- natka selera
- banan
- jabłko
- łyżeczka miodu
- cynamon
- woda
- trochę mleka kokosowego ( lub inne , kefir)
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz