7 porad jak przechowywać karmę, aby zachować jej świeżość.
Opiekunowie zwierząt coraz bardziej zwracają uwagę na to czym karmię swoje psy i koty, starają się wybierać jak najlepsze karmy. Wzrastająca ilość opiekunów, zgłaszających się do mnie na konsultacje dietetyczne świadczy o tym, że coraz więcej opiekunów ma świadomość tego jak ważna jest dieta dla utrzymania zwierzęcia w zdrowiu a także jak ważny jest to element terapii chorego zwierzęcia. Oprócz wybrania odpowiedniej karmy dla naszego pupila równie ważne jest jej odpowiednie przechowywanie, ponieważ nawet jeśli kupimy najlepszą karmę to przy złym przechowywaniu straci ona wiele swoich wartości odżywczych a nawet może stać się przyczyną problemów zdrowotnych zwierzęcia.
Karmy mamy suche, mokre, półwilgotne i każda z uwagi na różny skład, zawartość wody i obecność substancji konserwujących będzie miała inną stabilność fizyko-chemiczną np. karmy suche o zawartości 10% wody będą najdłużej zachowywały swoje właściwości w porównaniu z mokrymi i półwilgotnymi pod warunkiem, że będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Jakość karmy może ulegać zmianom w zależności od np. dostępu tlenu, wilgotności w jej otoczeniu, temperatury w jakiej jest przechowywana, wpływu światła słonecznego i oczywiście czasu przechowywania. Producenci karm doskonale wiedzą, że już podczas produkcji karm może dochodzić do znacznej utraty ilości witamin to tego podczas przechowywania ten spadek dalej postępuje i muszą to uwzględnić komponując jej skład oraz wyznaczając termin przydatności do spożycia aby nasz pupil żywiony karmą otrzymywał odpowiednią ilość witamin, minerałów i innych składników. W karmach znajdziemy również przeciwutleniacze, których zadaniem jest zapobieganie utlenianiu się kwasów tłuszczowych bez nich mało, że ilość kwasów spadłaby to jeszcze doszłoby w wyniku utleniania do powstania szkodliwych dla zwierząt związków. Zadaniem producenta jest nie tylko opracowanie odpowiedniego składu karmy ale także odpowiedniego opakowania, które zabezpieczy karmę przed niekorzystnymi warunkami. Nawet najlepiej wyprodukowana i opakowana karma musi być również odpowiednio transportowana i przechowywana zarówno w sklepie jak i w domu opiekuna.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu karmy.
W sklepach gdzie przechowuje się karmy aby nie utraciły one świeżości i swoich właściwści muszą panować odpowiednie warunki jak odpowiednia temperatura, wentylacja, wilgotność powietrza i oczywiście nie może być gryzoni czy insektów. Niestety zdarza się, że karmy są sprzedawane w sklepach gdzie np. są akwaria, salonach fryzjerskich gdzie wykonuje się kąpiele psów, w których panuje wysoka wilgotność powietrza i o zgrozo często karmy są sprzedawane na wagę,w wilgotnych pomieszczeniach wręcz potrafią stać otwarte worki. Pamiętajcie aby kupować tylko w sklepach z odpowiednią wentylacją, regulacją temperatury, czystych i gdzie karma sprzedawana jest tylko w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.
Zawsze należy sprawdzić termin przydatności do spożycia i czy opakowanie nie jest uszkodzone. Kupując karmę na wagę z otwartych worków nie mamy pewności jak długo taki worek jest otwarty i czy nie zdążyły w niej złożyć jaj insekty i w domu nam się larwy pojawią. Jeśli w sklepia jest zbyt duża wilgotność mogą pojawić się pleśnie i taka karma może poważnie zaszkodzić naszemu psu.
7 porad jak przechowywać karmę, aby zachować jej świeżość.
Podczas przechowywania karm w naszym domu mogą one stać się nieświeże lub ich jakość może z czasem ulec pogorszeniu. Możemy temu zapobiec przestrzegając kliku podstawowych zasad.
Porada 1: Przechowuj żywność w oryginalnym opakowaniu.
Karmy suche są pakowane w odpowiednio grube worki i szczelnie zamknięcie dzięki temu karma zachowuje swoją świeżość i skład przez cały okres gwarancji producenta .
Kupioną karmę trzymaj w oryginalnym opakowaniu.
Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że torby te są przeznaczone specjalnie do przechowywania karmy dla psów przez długi okres czasu.
Jeśli przesypiemy karmę do niewłaściwego pojemnika, tłuszcze zawarte w karmie mogą przesiąknąć przez torbę wówczas wystawione na działanie powietrza mogą ulec zjełczeniu .
Drugim powodem, aby przechowywać karmę w oryginalnym pojemniku, jest to, że cały czas mamy etykietę, zalecenia producenta oraz numer lub kod partii i datę ważności – informacje, które zawsze powinniśmy posiadać gdyby ze zdrowiem naszego psa działo się coś złego.
Numer partii lub kod partii karmy dla psa trzeba znać ponieważ jeśli producent wycofa daną partię to mamy możliwość sprawdzić czy nasza karma należy do tej partii.
Po podaniu psu karmy należy pamiętać aby za każdym razem ją ponownie zawinąć aby ograniczyć ilość powietrza w opakowaniu, jeśli karma nie ma odpowiedniego zapięcia strunowego(zip) do zamknięcia można użyć zacisków, klipsa do zamykania opakowań.
Porada 2 : Torbę z karmą umieść w puszcze.
Ustaliliśmy, że należy zostawić karmę dla psa w oryginalnej torbie – nie należy jej przesypywać do innej torby, ale można umieścić ten oryginalny worek wewnątrz pojemnika wykonanego z (najlepiej) szkła lub stali nierdzewnej.
W ten sposób mamy podwójne zabezpieczenie wykorzystujemy korzyści z przechowywania w oryginalnym worku, a także korzyści z przechowywania w drugim szczelnym pojemniku. Dzięki temu jedzenie będzie dłużej świeże.
Porada 3 : Przechowuj jedzenie w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu.
Przechowując żywność dla psów, zawsze pamiętaj, że bakterie i grzyby (pleśnie produkujące toksyczne mykotoksyny) są naszym wrogiem.
Jakie miejsca lubią bakterie i grzyby ?
Lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Dlatego ważne jest, aby przechowywać żywność w chłodnym, suchym miejscu – i unikać miejsc, w których żywność może zmoknąć (np. Pod zlewem w wilgotnym garażu, na balkonie ) lub zbyt gorąco (jak w garażu bez klimatyzacji czy nasłonecznionym balkonie).
Przechowywanie karmy w temperaturze 48 ° C przez ponad 48 godzin może przyspieszyć naturalną degradację lub powodować zniszczenie witamin. Również światło słoneczne powoduje szybsze pogorszenie jakości żywności.
Biorąc pod uwagę wymienione wskazówki najlepszym miejscem do przechowywania karmy będzie szafa kuchenna lub spiżarnia. Latem należy dbać o odpowiednio niską temperaturę w pomieszczeniu, aby zapobiec zepsuciu się żywności z powodu wysokiej temperatury.
Porada 4: Otwartą karmę zużyj w ciągu 45 dni po otwarciu.
Podobnie jak żywność dla ludzi, karma dla psów ma datę ważności i należy ją sprawdzić podczas zakupu (w karmach gdzie stosowane są naturalne przeciwutleniacze to najczęściej rok). Jednak po otwarciu torby z żywnością data ważności oznaczona na torebce nie jest już ważna. Otwarte torby z karmą dla psów mają okres przydatności do spożycia wynoszący 45 dni – ta zasada dotyczy wszystkich marek suchych karm dla psów. Jeśli masz małego pieska i nie jest w stanie zjeść zakupionego worka karmy w ciągu 45 dni możesz karmę zamrozić i wyciągać codziennie dzienną porcję. Nie wolno zamrażać karmy w puszkach ponieważ może to zmienić teksturę i smak.
Porada 5: Zawsze umyj i osusz swój pojemnik przed wsypaniem karmy .
Napisałam wyżej, że najlepiej umieścić torbę z karmą dla zwierząt w dodatkowym pojemniku wykonanym ze szkła lub stali nierdzewnej. Trzeba pamiętać, że zawsze po zużyciu worka karmy i włożenia kolejnego dokładnie umyć i osuszyć pojemnik. Jeśli z jakichś powodów nie wkładasz do pojemnika karmy w oryginalnym worku tylko wsypujesz bezpośrednio karmę upewnij się, że pojemnik jest czysty i suchy . Zawsze kiedy opróżnisz pojemnik przed wsypaniem kolejnej porcji należy go dokładnie umyć i osuszyć, pozbyć się wszystkich resztek wcześniejszej karmy.
Zachowanie czystości zapobiegnie przedostawaniu się tłuszczu znajdującego się w żywności do pojemnika, gdzie może stać się pożywką dla bakterii.
Porada 6: Nigdy nie podawaj karmy dla psów, która jest odbarwiona lub ma nieprzyjemny zapach.
Nigdy nie wolno podawać psu karmy zepsutej, przeterminowanej, odbarwionej.
Porada 7: Odpowiednio przechowuj otwarte puszki karmy dla kotów lub psów.
Otwarte puszki powinny być przechowywane w lodówce. Najlepszym sposobem przechowywania otwartych puszek karmy dla kotów lub psów jest użycie plastikowego wieczka na karmę dla zwierząt, które pasuje do górnej części puszki, w celu zatrzymania wilgoci, zminimalizowania ekspozycji na powietrze i ograniczenia przenoszenia nieprzyjemnych zapachów na inne produkty spożywcze Jeśli nie macie plastikowych pokrywek można wykorzystać torby typu „zip-to-close” zapewniają one dobre zabezpieczenie dla utrzymania odpowiedniej wilgoci, ale nie zabezpieczają odpowiednio przed ekspozycją na powietrze i obce zapachy .
Teraz już wiecie jak prawidłowo przechowywać karmy dla psów. Czy stosowaliście się do powyższych porad? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Jeśli uważasz, ten artykuł za przydatny udostępnij innym opiekunom psów i kotów. Będzie mi miło.