Pyszne i zdrowe chipsy z ciecierzycy.
Lubicie czasem zjeść chipsy ? Przyznam wam, że ja jeśli mam ochotę coś podjeść czytając książkę czy oglądając film to jest to surowa marchewka, seler naciowy lub suszone owoce, zdarza mi się zjeść popcorn, który nie należy do najzdrowszych przekąsek. Ugotowałam ostatnio tak dużo ciecierzycy, że zastnawiałam się co mogę jeszcze z niej zrobić oprócz kotletów i zrobiłam chipsy.
Składniki
- ugotowana ciecierzyca (psom nie wolno podawać ciecierzycy z puszki – zawiera za dużo soli)
- olej (ja użyłam rzepakowy)
- ulubione zioła (jeśli chcecie podzielić sie z psiakiem to wybierzcie te, które może jeść np. tymianek)
- opcjonalnie sól (ja nie użyłam soli)
Przygotowanie
Wrzucamy do miseczki ciecierzycę, wlewamy trochę oleju i posypujemy ziołami, Wszystko mieszamy i wysypujemy na papier do pieczenia. Pieczemy na termoobiegu w temperaturze 200`C około 20-30 minut.
Chipsy z ciecierzycy powinny być chrupiące, maję lekko orzechowy smak. Gdybyście je chcieli podać np. dzieciom na przyjęsiu możecie zapakować w papierowe rożki jak na zdjęciu poniżej. Papier w psiaki wykonałam z papieru śniadaniowego i stempli – opis znajdziecie tutaj.
Ja przygotowałam chipsy z tymiankiem, który można podawać psiakom więs spokojnie mogę poczęstować nasze psie łakomczuchy. Chipsy i książka to dobry pomysł na wieczór. Polecam :) Jeśli wyprówaliście chipsy z ciecierzycy w innych wariacjach, z innymi ziołami, przyprawami podzielcie się wrażeniami w komentarzach.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz