Arbuz dla psa.

arbuz dla psa

Mamy pełnię  lata, upały doskwierają zarówno nam jak i naszym psiakom. W upalne dni chętnie sięgamy po lekkie posiłki jak sałatki czy sezonowe owoce . W wielu sklepach aktualnie można kupić arbuzy , które osobiście uwielbiam. Internet jest pełen fimików i zdjęć pokazujących psy jedzące arbuzy. Większość psów chętnie będzie zajadać się słodkim, soczystym arbuzem ale czy można podawać psu bezkarnie, w nieograniczonych ilściach arbuzy ?

Arbuz (Citrullus lanatus) to roślina z rodziny dyniowatych. Pochodzi z terenów Afryki Południowej. Pierwsze wzmianki o uprawie arbuza pojawiły się już ok. 1500 lat p.n.e., w Polsce owoc ten pojawił się w XIV wieku dzięki zakonowi krzyżackiemu.

Angielska nazwa arbuza to watermelon, która idealnie opisuje jego właściwości – składa się w ponad 90% z wody bogatej w związki mineralna jak potas i wapń.. Arbuz jest przede wszystkim bogaty w przeciwutleniacze, takie jak  likopen (100 g świeżego, czerwonego arbuza zawiera 4532 μg likopenu, dla porównania pomidor który najczęściej poleca się osobom chorym na serce, zawiera tylko 2573 μg), luteina, beta- karoten, krypotoksantyna i zeaksantyna.  Arbuz zawiera również witaminy A, B6, C , oraz potas i magnez a także cytrulinę . Likopen jest silnym przeciwutleniaczem z uwagi na to prowadzi się badania u ludzi  na jego roli (jeśli w ogóle taką pełni) w raku żołądka i jelit oraz prostaty. przeprowadza się również badania nad jego wpływam na nowotwory u psów np. w ostosarcomie. Likopen razem z luteiną, zeaksantną witaminą E, witaminą D, tauryną i cynkiem ogrywają rolę w poprawie widzenia u psów zwłaszcza starzejących się.  Cytrulina jest obecna w miąższu i skórce arbuza jest to organiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów, który po dostaniu się do organizmu przekształcana w L-argininę –  aminokwas, który podnosi poziom tlenku azotu. U psów chorych np. na parwowirozę czy podczas intensywnych treningóe dochodzi do spadku cytruliny.

Arbuz należy do żywności o niskiej wartości energetycznej (30 kcal w 100 g),  jego indeks glikeminczy wynosi 75 w związku z tym może szybko podnieść stężenie cukru we krwi dlatego nie jest zalecany dla ludzi i psów chorych na cukrzycę.

arbuz

Czy arbuz jest szkodliwy dla psów?

Arbuza można podawać psom ale nie może stanowić dużej części diety.  Jeśli pies zje za dużo arbuza to najprawdopodobniej skończy to się bólem brzucha i biegunką czy też innymi objawami ze strony przewodu pokarmowego. Najlepiej podawać arbuzowa psom z umiarem, a jeśli wcześniej pies nigdy nie jadł arbuza to tym bardziej należy zachować ostrożność – podać niewielką ilość i zobaczyć jak reaguje przewód pokarmowy psa.  Podając psu arbuza należy uważać aby nie podawać nasion, o ile jedno czy dwa nie powinny zaszkodzić o tyle większa ilość może spowodować niedrożność przewodu pokarmowego (szczególnie u małych piesków). Niebezpieczne są również skórki arbuzów. Skórka arbuza jest twarda i ciężkostrawna połknięcie jej przez psiego łakomczucha może skończyć się również niedrożnością przewodu pokarmowego. Jeśli wasz pies zje pestki albo skórkę i zauważycie objawy ze strony przewodu pokarmowego (obserwuj psa szczególnie przez 24 godziny od spożycia) jak zaparcia, ospałość, objawy bólowe to natychmiast udajcie się do lekarza weterynarii.

Jak należy podawać arbuza.

pies toller je arbuza

Zanim zaczniecie karmić psa arbuzem powinniście skonsultować to z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym . Specjaliści powiedzą wam jaką ilość możecie podać psu oraz jak często, może też okazać się, że wasz pies ma problemy zdrowotne przy których nie powinien dostawać arbuza.  Jeśli twój pies może jeść arbuza to przed podaniem trzeba usunąć pestki i skórkę. Arbuza można podać pociętego na małe kawałki lub przygotować lody . Ja arbuza pokroiłam drobno i włożyłam do pojemniczków do robienia lodów, dodałam jeszcze kilka jagód. Mamy lato więc taki przysmak z dużą ilością wody jakim jest arbuz do tego zmrożony może być nie lada atrakcją dla psa.

arbuz dla psa

Czy kiedykolwiek karmiłeś swojego psa arbuzem? Może masz jakieś przepisy na dania z  arbuza? Podziel się  w komentarzach poniżej!

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki

Literatura :

Korytko PJ, Rodvold KA, Crowell JA et al (2003) Pharmacokinetics and Tissue Distribution of Orally Administered Lycopene in Male Dogs. J Nutr 133 (9): 2788-2792

Washlag JJ, Balkman CE (2010) Effects of lycopene on proliferation and death of canine osteosarcoma cells. Am J Vet Res 71 (11): 1362-70