Czy pies może jeść maliny?
Malina – grupa gatunków z rodzaju Rubus . W zależności od odmiany owoce mogą być koloru od czarnego i purpurowego, przez czerwony, żółty, do białawego.
Maliny są bardzo cenione przez zielarzy i dietetyków. Można je spotkać w ogródkach jak i lasach – dziko rosnące są najbardziej aromatyczne a ich owoce zawierają najwięcej cennych substancji. Wykorzystuje się zarówno owoce jak i liście. Zawierają one sporo minerałów jak żelazo, magnez, wapń, potas, mangan, miedź, witamin jak witamina C, E, K oraz z grupy B oraz polifenole . Liście malin zawierają flawonoidy, garbniki, związki żywicowe oraz kwasy organiczne i sole mineralne.
Garbniki w liściach malin hamują rozwój bakterii jelitowych, działają przeciwbiegunkowo, ściągająco i przeciwzapalnie. Stosuje się ja również przy wzdęciach. Maliny zawierają błonnik, który ma dobry wpływ na system trawienny psa i pomaga walczyć z otyłością (daje psu poczucie sytości przez dłuższy okres czasu). Bogate w silne przeciwutleniacze, takimi jak antocyjany i kwas ellagowy, które pomagają chronić przed uszkodzeniami wolnych rodników oraz rakiem i chorobami serca. To owoce idealne dla psich seniorów ponieważ mają naturalne składniki przeciwzapalne, które mogą łagodzić ból stawów.
Najlepiej podawać maliny nieprzetworzone i należy przestrzegać pewnych reguł.
Czy istnieją skutki uboczne karmienia malinami?
Należy pamiętać, że maliny są jednym z niewielu owoców zawierającym wysoką ilość naturalnego ksylitolu, naturalnego środka słodzącego znajdującego się w wielu owocach, warzywach oraz innych produktach spożywczych. Ksylitol jest bezpieczny dla ludzi natomiast dla psów może być toksyczny, to nie znaczy, że nie można podać psa kilku malin. Należy pamiętać, aby wszelkie nowe produkty wprowadzać do diety psa stopniowo. Zbyt szybkie wprowadzenie nowego pokarmu może wywołać działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, jak wymioty, biegunka czy zaparcia.
Czy można podać maliny szczeniakowi ?
Wprowadzając do diety szczeniąt nowe składniki diety należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej spróbować podać na początku mały kawałek i zobaczyć, jak reaguje. Jeśli po kilku godzinach nic się złego z psiakiem nie dzieje to można powoli zwiększyć ilość. Ta procedura powinna być stosowana w przypadku każdej nowej żywności, którą wprowadzamy do diety naszego psiego dziecka.
Ile malin może zjeść mój pies?
Niestety nasze psie żarłoki nie znają umiaru w jedzeniu i będą jeść, dopóki nie poczują się zadowolone to nasza rola aby utrzymać odpowiednią dawkę jedzenia i nie przekarmić psa. Z uwagi na zawartość ksylitolu, bezpieczna ilość to jedna mała filiżanka malin na raz. Z uwagi na stosowanie różnych pestycydów należy pamiętać aby umyć maliny przed podaniem.
Maliny to jeden z moich ulubionych owoców polecam wam moje przepisy na różne dania z malinami, którymi możecie śmiało podzielić sie z waszymi zwierzakami.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz