„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” Mahatma Gandhi

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Be the change you want to see in the world ) to słowa Mahatma Gandhi

   Nie sposób się nie zgodzić ze słowami Mahatma Gandhi. Mamy dziś Światowy dzień zwierząt myślę, że warto w tym dniu nie tylko wrzucić zdjęcie na profil społecznościowy z życzeniami dla zwierzaków tylko zastanowić się co sam robię i co mogę jeszcze zrobić aby żyło się lepiej zwierzętom, aby chronić środowisko bo przecież Ziemia to dom zwierząt, roślin i nasz. Nas – ludzi wymieniłam na końcu nieprzypadkowo, uważamy się za najważniejszych na tej planecie a często zapominamy, że bez roślin, zwierząt nie utrzymamy się przy życiu więc należy o nie dbać tak samo jak o nasz gatunek. Wielu z nas oczekuje, że różne instytucje, firmy, fundacje zmienią za nas świat, zadbają o ochronę środowiska ale zapominamy jak wiele, może zmienić każdy z nas. Głównym celem powstania bloga mokrenosy jest  pokazanie jak można powtórnie wykorzystać wiele wydawałoby się nieprzydatnych rzeczy do różnych rękodzieł, jak wykorzystać każdy kawałek jedzenia do przyrządzenia smacznej potrawy np. psich ciastek i przede wszystkim, że każde zwierzę nie tylko psy i koty to istoty czujące i inteligentne i należy je tak samo szanować i dbać o ich dobrostan.

Czym jest zero waste ?

Zero waste to ostatnio coraz bardziej powszechny styl życia. Zero waste to dosłownie tłumacząc „brak śmieci” „ brak marnowania”. Chociaż nie jestem zwolennikiem podążania za wszystkimi trendami, modą to tutaj każdego namawiam aby był albo starał się być zero waste i nie zanieczyszczał środowiska.  Takie bezśmieciowe życie polega na stosowaniu zasad 5R czyli refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), recycle (segreguj i przetwarzaj), reuse (używaj ponownie), rot (kompostuj).

 Zero wast –  w praktyce.

Refuse – odmawiaj

Każdy z nas może odmawiać produktów, rezygnować z działań, które przyczyniają się do powstawania szkodliwych odpadów czy niszczenia środowiska. Każdy z nas na przykład otrzymuje mnóstwo ulotek reklamowych, które po chwili trafiają do kubłów . Ja idąc ulicą odmawiam ich przyjmowania, na skrzynce na listy ma umieszczony znak, że nie życzę sobie reklam. W sklepach odmawiam plastikowych reklamówek, nosząc własne torby. Coraz więcej produktów można kupić na wagę, wsypując do własnych toreb.

zero wast produkty na wage

Zdjęcie z francuskiego marketu, w którym wiele produktów można kupić na wagę.

Drobne produkty jak orzechy, makarony można wrzucać  do uszytych czy gotowych materiałowych woreczków. Jak uszyć woreczek pokazywałam krok po kroku we wcześniejszym artykule. Dobrze jest wykorzystać jakiś materiał pozwalający pokazać co mamy w środku, można wykorzystać stare firanki ( tutaj mamy jak widzicie kolejne R Reuse – używaj ponownie) . Jeśli nie potraficie szyć wykorzystajcie woreczki np. z organzy w które często pakuje się np. biżuterię . Takie woreczki możecie prać i ponownie wykorzystywać.

zero wast produkty na wage

Kupując produkty wybieram te, których opakowania mogą być ponownie wykorzystane czyli np. zamiast jogurtu w plastikowym opakowaniu kupuję w słoiczku (słoiczki często wykorzystuję do innych celów – kilka pomysłów znajdziecie tutaj ). Pamiętajcie, że od 1950 roku na całym świecie wyprodukowano 9,2 miliarda ton plastiku. Z tego aż 6,9 miliarda ton trafiło na śmietnik. Tylko 9% plastikowych śmieci poddanych zostało recyklingowi, a aż 79% zanieczyściło środowisko naturalne. Plastik nie jest materiałem, który rozkłada się szybko – potrzeba na to co najmniej 450 lat, a może nawet całej wieczności. Bilion plastikowych toreb zużywanych jest każdego roku na całym świecie a 9 milionów ton plastikowych odpadów trafia do oceanu każdego roku.

ciasteczka w psy

Reduce – ograniczaj

Zasada ta polega na prowadzeniu minimalistycznego trybu życia. Kupując różne, rzeczy staram się coraz bardziej zwracać uwagę na to aby miały wszechstronne zastosowanie np. kupując miskę , wybieram tą w której mogę mikserem zrobić ciasto, podać sałatkę a także wstawić do piekarnika i tak zamiast kupowania 3 misek kupuję jedną. Staram się ograniczać również ilość kupowanej odzieży czy innych rzeczy – co czasem nie jest dla mnie łatwe :).

Recycle – segreguj i przetwarzaj

Każdy z nas powinien segregować odpady aby można je dalej przetwarzać. To co możemy warto wykorzystać ponownie. Pisałam już o np. ponownym wykorzystaniu tkanin do uszycia np. woreczków, siatek, słoiczków. Wiele moich rękodzieł powstaje z wykorzystania wydawałoby się już niepotrzebnych rzeczy – stare guziki, koronki, papiery. Z palet zrobiłam stolik, skrzynki po jabłkach wykorzystuję jako pojemniki na koce czy psie zabawki.

ciasteczka w psy

Reuse – używaj ponownie

Zasada ta polega na kupowaniu i używanie ponownie kupionych rzeczy. Pisałam już o ponownym wykorzystywaniu np. słoiczków. Warto również używać kubków na kawę wielkokrotnego użytku – są śliczne i do tego nasza kawa jest dłużej ciepła. Ja korzystam również z niewielkich 500-700 ml termosów (moja ulubiona firma to Sigg – wierzcie mi wasza kawa będzie długo ciepła).

zero wast produkty na wage
zero wast produkty na wage

Ciepła kawa w kubku czy termosie świetnie smakuje i rozgrzewa szczególnie w zimniejsze dni natomiast latem uwielbiam przyrządzać kawę na zimno oraz smoothie i tutaj wykorzystuję od lat zamiast jednorazowych plastikowych słomek, słomki metalowe do tego z łyżeczką więc nadają się również do deserów podanych w wysokich pucharkach.

zero wast produkty na wage
zero wast produkty na wage

Ogromną przyjemność daje mi dawanie drugiego życia starym rzeczom. Sadzimy kwiaty w starych naczyniach, niektóre stare meble odnawiamy, starą ramę od obrazu można wykorzystać do zrobienia lustra… Wierzcie mi wiele rzeczy można wykorzystać i daje to dużo satysfakcji.

Rot – kompostuj

Wszystkie odpadki organiczne trafiają u nas do kompostownika umieszczonego na tyłach ogrodu. Otrzymujemy z nich naturalny nawóz do roślin. Oprócz kompostownika mamy również ogromny zbiornik na wodę deszczową, którą wykorzystujemy do podlewania kwiatów.  Z roku na rok jest coraz mniej zasobów wody więc warto ją oszczędzać

Repair – naprawiaj

Jestem osobą, która przywiązuje się do rzeczy więc jeśli coś mogę naprawić to naprawiam. Nie wymieniam co roku telefonu czy komputera – służą mi wiele lat, chyba, że już nie można ich naprawić. Jeśli chodzi o ubrania to aktualna moda sprzyja rozwojowi naszej kreatywności. Dzisiaj możemy starą odzież, czy może gdzieś dziurawą przerobić na modne ubranie i to jest cudowne. Sama w tym roku obcięłam nogawki w dżinsach i wykorzystałam jako spodenki w gabinecie. Dziś można łatać, haftować.. – wystarczy mieć wyobraźnię. Ubrania mogą nam służyć wiele lat a jeśli coś już nam jest niepotrzebne to nie wyrzucamy ich do kosza tylko do pojemników na odzież i mogą być powtórnie wykorzystane.

Byłam w tym roku w Fontaine De Vaucluse w fabryce papieru czerpanego, wytwarzanego z tkanin.

zero wast produkty na wage

Remember – pamiętaj

Każdy z nas powinien pamiętać, że to co kupujemy, co wyrzucamy, jak żyjemy ma wpływ na nasze środowisko.

Dbanie o środowisko a co za tym idzie o zwierzęta to także nasze wybory żywieniowe i to dotyczące zarówno nas jak i naszych zwierząt. Zanim sięgniemy po kawałek mięsa warto się zastanowić nad tym jaki wpływ na środowisko ma hodowla zwierząt na mięso oraz w jakich warunkach żyją zwierzęta hodowlane. Według raportu FAO z 2006 roku emisje dwutlenku węgla związane z hodowla zwierząt sięgają 2,7 mld ton CO2 rocznie. Na ten wynik składa się szereg elementów jak wylesianie (lasy są zastępowane pastwiskami i polami na uprawę roślin na paszę dla zwierząt w efekcie do atmosfery emitowane jest nawet 2,4 mld ton CO2rocznie), kolejny element to pustynnienie obszarów trawiastych w wyniku wypasu bydła, dalej degradacji gleb na których uprawia się rośliny na paszę, użycie nawozów sztucznych do produkcji pasz dla zwierząt to emisja 40 mln ton CO2 i na końcu trzeba pamiętać o emisji CO2 związanej z działaniem gospodarstw oraz wskutek przetwarzania, pakowania, przechowywania i dystrybucji produktów mięsnych i mleczarskich. Pamiętajmy również w jakich warunkach żyją zwierzęta w hodowlach przemysłowych.

Według aktualnej piramidy żywieniowej powinniśmy ograniczyć spożycie mięsa na rzecz warzyw strączkowych, jaj, ryb i orzechów, natomiast warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia (w proporcjach 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4  owoce )  a nie pieczywo czy mięso . W najnowszej piramidzie żywieniowej zostały również umieszczone zioła, których powinniśmy używać a ograniczać ilość soli.

piramida zdrowego żywienia

Jeśli chodzi o naszych pupili to o ile koty są bezwzględnymi mięsożercami to psy są zwierzętami wszystkożernymi . U psów oswojonych i udomowionych przez człowieka,  żyjących z nami od tysięcy lat w toku ewolucji doszło do zmian genetycznych dzięki, którym psy są w stanie rozwijać się prawidłowo i żyć w zdrowiu na diecie bogatej w skrobię . Aktualnie panuje z jednej strony moda na tzw. żywienie „zgodnie z naturą „ gdzie psa utożsamia się z wilkiem, którym jak wiemy nie jest i zaleca się aby w psiej diecie było dużo białka pochodzenia zwierzęcego, czy wręcz karmi się psy surowym mięsem (oczywiście nie tylko ale jesto to główny składnik diety) z drugiej chcemy chronić środowisko i dbać również o inne zwierzęta. Osobiście uważam, że krowa, świnia, kura czy jakiekolwiek inne zwierzę jest równie wrażliwe na ból, jest tak samo czującą i inteligentną istotą jak mój pies, kot czy człowiek i jeśli mogę zrezygnować czy ograniczyć mięsa przez siebie czy moje zwierzę zastępując je białkiem roślinnym to z tego korzystam.  Nie widzę powodu wszystkożernemu psu podawać więcej mięsa niż tego potrzebuje. Ponadto zwracam uwagę na pochodzenie produktów czyli czy jest to produkt ekologiczny, czy zwierzę miało zapewnione godne warunki życia.

zero wast produkty na wage

Każdy z nas ma wpływ na środowisko, na życie zwierząt, roślin. Każdego dnia dokonujemy wyborów i warto ich dokonując myśleć o naszych braciach mniejszych i naszym domu jakim jest Ziemia. To od nas zależy czy np. kupimy produkt z olejem palmowym przez, który giną orangutany (połowa populacji orangutanów, zniknęła z wyspy Borneo w latach 1999-2015 wskutek utraty siedlisk – wycięcia lasów  pod plantacje palmy oleistej oraz zabijania przez ludzi ).

zero wast produkty na wage

Jeśli zgadzacie się ze mną albo i nie zostawcie komentarz. Podzielcie się waszymi doświadczeniami.