Brokuły w diecie dla psa.

Brokul w diecie psa - obraz z warzyw

Brokuły to jedno z tych warzyw, które większość dzieci nie cierpi jeść, a czego dziecko nie lubi często wędruje do psa. Oczywiście każdy rodzic i opiekun psa powinien dbać o to aby pies nie był  śmietnikiem na niezjedzone jedzenie dziecka ale są produkty, które można podać psu.

Czy brokuły są bezpiecznym jedzeniem dla psów ?

Odpowiedź jest brzmi. Tak, psy mogą jeść brokuły ale z umiarem . Nadmierne spożycie brokułów może spowodować rozstrój żołądka. Jednak nie warto rezygnować z podawania tego warzywa, którego spożywanie daje wiele korzyści dla zdrowia psów i ludzi

Korzyści zdrowotne brokułów.

Brokuły są bogate w wiele witamin i minerałów a także sulforafan – silny przeciwutleniacz.  Brokuły inaczej zielony kalafior lub kapusta szparagowa to jedno z najzdrowszych warzyw na świecie.

Brokuły – właściwości antynowotworowe

Z badań naukowych wynika, że  brokuły wykazują właściwości antynowotworowe dzięki zwartości sulforafanu – silnego przeciwutleniacza. Sulforafan  blokuje powstawanie nowotworowych mutacji DNA oraz ułatwia likwidację komórek tworzącego się nowotworu. Jednak aby sulforafan w borułach miał swoje działanie  brokuły muszą być odpowiednio ugotowane. Z badań naukowców wynika, że warzywa zachowują swoje antyrakowe właściwości, jeśli są blanszowane w temperaturze 76` C. . Przegotowanie warzyw niszczy myrozynazę – niezbędny enzym do produkcji sulforafanu. Wstępem do mrożenia warzyw jest blanszowanie w wysokiej temperaturze dlatego zamrożone brokuły nie zachowują zdolności wytwarzania sulforafanu i w związku z tym nie mają one właściwości antyrakowych. Dobrym rozwiązaniem jest również przyrządzanie brokułu na parze przez 3-4 minuty.

Brokuły skarbnicą potasu

Brokuły są skarbnicą potasu – 100 g ugotowanych warzyw zawiera 295 mg potasu.  Potas jest minerałem, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie psa. Niskie poziomy potasu mogą powodować arytmie. Uzupełnienie diety w potas będzie zapobiegać występowaniu arytmiom, a także powodować obniżenie ciśnienia krwi u psów cierpiących na nadciśnienie.

Okazjonalne podawanie brokułów to  świetnym pomysł dla starzejącego się psa, którego może w tym wieku spotkać arytmia. Oczywiście nie traktujmy brokuła jako leku, jeśli u waszego psa zdiagnozowano arytmię to koniecznie skonsultujcie się lekarzem weterynarii i niech wasz pupil przyjmuje odpowiednie leki.

Brokuły dla mocnych kości i stawy u psów

Brokuły są bogate w witaminę C. U psów nie ma najczęściej potrzeby suplementacji witamin C ponieważ ją syntetyzują, jednak w czasie występowania problemów zdrowotnych ta synteza może być gorsza, podobnie u starszych psów dlatego warto ją suplementować. Suplementacja witaminy C jest szczególnie przydatna jeśli podajemy suplementy mające poprawić funkcjonowanie stawów. Dzięki zawartości w sporych ilościach witaminy C  (64,9 mg w 100 g ugotowanych warzyw), poprawia funkcjonowanie stawów dlatego iż witamina C jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, który buduje chrząstkę, poprawia stan tkanki łącznej a co za tym idzie  poprawia  kondycję stawów i ścięgien.

Brokuły  bogate w witaminę K

Wiadomo, że witamina K poprawia gęstość kości u twojego psa, a tym samym sprawia że kości są mocniejsze. Brokuły są świetnym dodatkiem do diety starszych psów ale także młodych rosnących.

Brokuły obniżają  poziom cholesterolu u psów

U każdego psa podczas badań krwi zalecam badanie cholesterolu, jego podwyższenie powinno zawsze nas zaniepokoić. Jeśli twój pies ma za wysoki poziom cholesterolu warto sprawdzić jego dietę, a także wykonać badania w kierunku niedoczynności tarczycy. Hiperlipidemia zdarza się też u starszych psów. Jest to dość powszechne zjawisko u psów i może powodować inne problemy zdrowotne .

Brokuły mają działanie obniżające poziom cholesterolu zarówno u ludzi, jak i u psów. Zawierają dużą ilość rozpuszczalnego błonnika, który sprzyja obniżaniu cholesterolu.

Właściwości przeciwzapalne brokułów

Wiele starszych psów ma problemy ze stawami, podobnie psy pracujące. Własność przeciwzapalne brokuły zawdzięczają sulforafanowi, który  blokuje enzymy powodujące niszczenie stawów i stan zapalny . Oczywiście brokuły nie zastąpią terapii zalecanej przez lekarza weterynarii

brokuł dla psa

Zagrożenia związane z karmieniem psów brokułami.

Z natury brokuły nie są trujące ani toksyczne dla psów . Jednak nie oznacza to, że powinniśmy karmić nasze psy brokułami bez żadnych środków ostrożności.  Działania niepożądane mogą wystąpić jeśli podasz za duża ilość brokułów.

Brokuły mogą powodować rozstrój żołądka u psów

Brokuły zawierają substancje o nazwie tiocyjaniany. Tiocyjanina to substancja, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jak  problemy żołądkowo-jelitowe .  Zaleca się, aby nie podaać więcej niż 5% do 10% brokułów w diecie. Mały piesek  może odczuwać bóle żołądka po zaledwie kilku kawałkach brokułów dziennie.

Należy dokładnie monitorować, ile brokułów otrzymuje pies, praz uważnie obserwować psa po spożyciu brokuła i  w przypadku jakichkolwiek niekorzystnych objawów zrezygnować z jego podawania, albo zmniejszyć ilość.

Zatrucia izotiocyjanianem u psów nie należy lekceważyć.  Nadmierne spożycie tej substancji może być potencjalnie śmiertelne. Jeśli twój pies spożywa brokuły w ilościach 25%  codziennej diety, to może być poważnie zagrożony zatruciem . Toksyczność izotiocyjanianu może w tym momencie okazać się śmiertelna .

Jeśli Twój pies przypadkowo spożył dużą ilość brokułów, ważne jest, aby natychmiast uzyskać profesjonalną pomoc. Czekanie na pojawienie się objawów zatrucia psa może okazać się tragiczne w skutkach.  W tej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lokalnym lekarzem weterynarii.

Brokuły mogą powodować biegunkę u psów

Brokuły są bogate w w błonnik. Ludzie potrzebują błonnika do prawidłowego funkcjonowania jelit, psy również ale nie aż tak dużo błonnika jak my, dlatego dieta psa składa się głównie z białka.

Zbyt dużo błonnika w diecie psa może być przyczyną biegunki. Jeśli podając psu brokuły zauważysz, że kał jest luźny to zrezygnuj z podawania albo zmniejsz ilość.

talerz z obrazkiem z warzyw pies słońca jamniki drzewa

Przygotowanie brokułów.

Już wcześniej pisałam, o tym że aby brokuły zachowały swoje właściwości powinny być podawane blanszowane w odpowiedniej temperaturze lub gotowane na parze. Po kupieniu należy je umyć ponieważ kogą zawierać bakterie i pestycydy, zalecam kupować wszystkie warzywa i owoce w sklepach sprzedających żywność ekologiczną.

Większość izotiocyjanianu znajduje się w główce brokułów, a nie w łodydze. Zaleca się jednak nie podawanie łodygi aby nie utkwiła w przewodzie pokarmowym, jest dość twarda.

Obserwuj swojego psa po podaniu brokuła

Jeśli podajesz po raz pierwszy psu brokuła to obserwuj go przez 24 godziny. Zwracaj  uwagę na zmiany w zachowaniu, konsystencji stolca.  Jeśli pies nie czuje się  tak jak powinien to przestań karmić psa brokułami, a jeśli objawy utrzymują się przez cały dzień, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Zachowaj ostrożność

Pamiętaj, że podanie zbyt wielkiej ilości brokułów może stać się prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia i życia twojego psa. Same brokuły nie są trujące, ale podane bez umiaru mogą stać się śmiertelne.  Należy pamiętać, że spożycie nie powinno przekraczać 10% ich diety, spożycie ilości 25 % może zagrażać życiu twojego psa.

Brokul w diecie psa

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki