Czy pies może jeść śliwki ?

Śliwki są świetne dla ludzi mają wiele  cennych składników odżywczych. Posiadają witaminę A, C, K i witaminę E, potas, magnez, miedź i mangan. Zawierają również witamin z grupy B, dlatego mają dobry wpływ na układ nerwowy . Surowe śliwki posiadają w zależności od odmiany 40-100 kcal w 100 g.  Śliwki uprawiane z przeznaczeniem do suszenia to Węgierki, szczególnie smaczne owoce pochodzą z Kalifornii, ponieważ panujący tam klimat sprzyja właściwemu dojrzewaniu owoców i osiąganiu wysokich walorów smakowych. W Polsce tradycja suszenie śliwek wywodzi się z miejscowości Sechna, leżącej w gminie Laskowa, w Małopolsce. Powstaje tam suska sechlońska czyli  podsuszona i podwędzona śliwka  a jej nazwa pochodzi od słowa „suska” czyli suszona i miejscowości Sechna. Suska sechlońska jest ceniona przez wielu kucharzy z uwagi na swoje walory smakowe.

Czy śliwki są również dobre dla naszych psiaków?

 Odpowiedź brzmi TAK, psy mogą jeść śliwki ale trzeba wyjść z nich pestki, które zawierają szkodliwe substancje jak cyjanowodór oraz mogą spowodować niedrożność przewodu pokarmowego. Śliwek nie należy ich podawać w nadmiarze ponieważ mogą spowodować biegunkę.

Jakie korzyści płyną z podawania śliwek psom?

Śliwki są bardzo dobrym źródłem witaminy C i witaminy K, miedzi, błonnika i potasu.  Psy same wytwarzają witaminę C, więc nie trzeba jej u nich suplementować w postaci podawania śliwek czy innych potraw, które są jej źródłem. Śliwki posiadają wiele substancji odżywczych, które możemy dostarczyć psiakowi poprzez podawanie śliwek

 Suszone śliwki są bogatym źródłem witamin i minerałów występujących w świeżych śliwkach ponadto zawierają sporo błonnika pokarmowego a wyniku odparowania dużej ilości wody są dość dobrym źródłem wapnia, żelaza i cynku. Zawierają również antyoksydanty. Dzięki tym składnikom śliwki mają korzystny wpływ na regulację metabolizmu glukozy.

Witamina K pełnie wiele ważnych funkcji w organizmie zarówno ludzi jak i psów. Najważniejsze z nich to regulacja wytwarzania protrombiny, wpływa na krzepnięcie krwi oraz odgrywa rolę w gospodarce wapniowej.

 Miedź wchodzi w skład wielu enzymów, a także bierze udział w przemianach żelaza, w przemianach metabolicznych oraz procesach krwiotwórczych i usprawnia pracę serca. Mikroelement ten potrzebny jest w organizmie do budowy tkanek – tworzy tkankę łączną i chrzęstną, wspomaga budowę i funkcjonowanie tkanki nerwowej, pomaga też likwidować stany zapalne w organizmie. Miedź wpływa kolor sierści, a także stan hormonów..

Błonnik pomaga regulować ruch perystaltyczny jelit psa. Warto podać śliwki psu który ma problem z zaparciami lub biegunką może pomóc w obu tych problemach regulując perystaltykę jelit

Potas pełnie również wiele ważnych funkcji w organizmie psów. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania enzymów, mięśni i nerwów oraz utrzymanie dobrej równowagi płynów w organizmie psa.

UWAGA !! Przed podaniem psu świeżej śliwki nie tylko należy usunąć nasiona, ale także umyć owoce z uwagi na to że kupowane na rynku mogą zawierać szkodliwe pestycydy.

Suszone śliwki mają właściwości antynowotworowe i z uwagi na dużą zawartość błonnika są doskonałym naturalnym lekarstwem na zaparcia. Jednak zbyt dużo błonnika w diecie nie jest dobre dla psów ponieważ może spowodować biegunkę.

Śliwki mają wiele zalet dla pieska, ale nie są niezbędnym elementem zdrowej diety psa.

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki