Drożdże w diecie dla psa.
Drożdże spotykamy w wielu produktach sklepowych ale także sami często używamy ich do różnych wypieków jak np. chleba, bułek, ciast. Myślę, że wielu z was zdarza cię dać psu kawałek bułki, ciasta od pizzy czy placka drożdżowego. Drożdże to jednokomórkowe grzyb są one wykorzystywane przez ludzi od tysięcy lat. Cechą charakterystyczną drożdży jest zdolność do rozkładania cukrów prostych, dzięki czemu wypieki (ciasta) rosną, a w procesie fermentacji prowadzonym przez drożdże powstają napoje alkoholowe, takie jak wino czy piwo. Drożdże zawierają prawie cały zestaw witamon z grupy B oraz wiele substancji mineralnych – fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selen i chrom. Witaminy z grupy B mają dobroczynny wpływ między innymi na odporność organizmu, przemianę materii, kondycję układu nerwowego, a także wygląd skóry. Z uwagi na właściwości zdrowotne drożdże znajdziemy także jako dodatek w wielu karmach dla psów.
Czy drożdże są bezpieczne dla psów?
Jeśli ciasto jest dobrze wypieczone to spożycie kawałka bułki czy placka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia psa jednak niewypieczone dobrze produkty zawierająca surowe ciasto drożdże mogą powodować wiele problemów po spożyciu przez psa. Ciemne, ciepłe środowisko żołądka psa działa jak piec i zachęca ciasto do dalszego wzrostu co może spowodować niedrożność jelit lub wzdęcia , kolki a nawet rozszerzenie i skręt żołądka. Jeśli dojdzie do skrętu żołądka to wymagana jest nagła interwencja chirurgiczna ponieważ jest wysokie ryzyko śmierci psa. W wyniku fermentacji drożdży uwalnia się alkohol, który jest trujący dla psów pisałam o tym we wcześniejszym artykule.
Objawy zatrucia zaczynem drożdżowym lub chlebowym.
Nudności lub skręt żołądka : rozdęty brzuch, bezproduktywne wymioty i odruchy wymiotne, letarg, osłabienie, tachykardia (podwyższone tętno), zapaść i wstrząs.
Zatrucie alkoholowe
Po spożyciu surowego ciasta drożdżowego wytwarza się etanol, objawy pojawiają się już pół godziny do godziny po spożyciu.
Czujemy zapach alkoholu w wydychanym powietrzu, dochodzi do zaburzeń ze strony układu nerwowego, widzimy zmiany zachowania psa, zaburzenia koordynacji ruchów. Dochodzi do hipotermii (niska temperatura ciała), niedociśnienia (niskie ciśnienie krwi),mogą wystąpić napady padaczkowe i niewydolność oddechowa.
Postępowanie.
Jeśli od spożycie ciasta nie minęło dużo czasu najlepiej sprowokować wymioty po konsultacji z lekarzem weterynarii. Należy udać się do lekarza weterynarii aby ocenił stan zdrowia psa i ewentualnie podjął dalsze działania.
Przed podaniem psu wypieków drożdżowych należy zawsze sprawdzić czy nie ma w środku niedopieczonego ciasta, należy również przeanalizować skład produktu pod kątem innych szkodliwych dodatków jak np. cebula, czosnek, rodzynki. Najlepiej podawać własnoręcznie przygotowane produkty ponieważ doskonale znamy ich skład, możemy również go dostosować np. jeśli nasz pies ma alergię na gluten możemy podać mąkę bezglutenową, jeśli nie toleruje laktozy możemy podac mleko roślinne czy bez laktozy.
Polecam wam zrobić według mojego przepisu placek drożdżowy a dla psiaków „łapki drożdżowe”.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz