Jajko w koszulce z łososiem – na śniadanie dla całej rodziny i psa.
Jajko w koszulce często pojawia się jako wykwintne śniadanie dlaczego nasz psiak ma nie zjeść równie wykwintnego śniadanka jak my
Jajko w koszulce to jajko gotowane bez skorupki w wodzie, do momentu ścięcia się białka natomiast żółtko powinno pozostać płynne, tylko lekko podgrzane . Jajka te nazywane są czasem poszetowymi z franc. pocher, czyli 'gotować powoli’.
Jajka poszetowe można zrobić dodając do wody ocet najlepiej winny, zalecane są proporcje około 2 łyżek 10-procentowego octu na litr wody. Przyrządzając w ten sposób jajko trzeba wykazać się większymi zdolnościami kulinarnymi. Ja przygotowuję jajko w koszulce w bardzo prosty sposób wykorzystując folię spożywczą (można również wykorzystać woreczek).
Co potrzebujemy?
- Folię spożywczą lub woreczek
- Olej
- Łososia
- Jajko koniecznie świeże i oczywiście od kur z wolnego wybiegu
Przygotowanie
Wstawiamy wodę w garnuszku. Przycinamy sobie kawałek folii spożywczej w mniej więcej kwadrat, wkładamy do miseczki lub kubeczka , smarujemy folię olejem (musimy dokładnie posmarować bo to pozwala łatwo wyjąć jajko z folii), kładziemy kawałek łososia wędzonego na zimno, na to wbijamy jajko. Jajko z łososiem zawijamy w folii, robimy woreczek, zawiązujemy na pętelkę, jeśli zdarzy się , że mamy trochę za mało folii to można z paseczka folii zrobić sznureczek i nim zawiązać. Kiedy woda w garnuszku już wrze, zmniejszamy temperaturę tak aby tylko pyrkała i wówczas wkładamy woreczek z zawartością do gotującej wody, gotujemy około 3 minut . Po 3 minutach wyjmujemy, rozcinamy woreczek i wyjmujemy delikatnie jajko. Idealne jajko w koszulce ma ugotowane białko i płynne żółtko. Płynne żółtko ma najwięcej wartości odżywczych a gotowanie białka dezaktywuje znajdujący się w nim czynnik antyżywieniowy awidynę.
Smacznego dla was i waszych zwierzaków.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz