Malinowo-bananowy budyń jaglany – zdrowy również dla twojego psa.

Mamy pełnię lata i całe mnóstwo owoców grzechem byłoby ich nie wykorzystywać do naszych dań. Przygotuję dzisiaj łatwy i oczywiście zdrowy deserek dla całej rodziny oczywiście łącznie z naszymi czworonogami. Wykorzystamy cudowną kaszę jaglaną, którą uwielbiamy zarówno ja jak i nasze psiaki, banana bogatego w potas, maliny – smaczne i polecane nawet dla chorych na cukrzycę, mleko kokosowe polecane z uwagi na zawartość cennych kwasów tłuszczowych i prawdziwe złoto pochodzące z natury  – miód. Należy pamiętać, że maliny zawierają minimalne ilości ksylitolu, który jest toksyczny dla psów i kotów, są to jednak tak małe ilości, że podanie kilku sztuk malin czy 1-2 łyżek puddingu nie zaszkodzi naszemu psiakowi. Owoce i warzywa nie są podstawą diety psów.

Składniki

  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej (50 g przed ugotowaniem )
  • 1 banan
  • maliny 100g
  • 250 ml mleka kokosowego (lub innego roślinnego z uwagi na nietolerancje laktozy u zwierzaków )
  • łyżka miodu
  • trochę cynamonu
  • nasiona chia 

Przygotowanie

Wrzuć do miski ugotowaną kaszę jaglaną, banana, maliny, mleko, miód cynamon i wszystko zblenduj na gładką masę. Następnie dodaj łyżką nasion chia i wymieszaj. Gotowe.

Budyń smakował całej rodzinie. Psiaki też dostały swoją porcyjkę.

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki