Maszynki i akcesoria do wykrawania, wytłaczania.

W sprzedaży można spotkać maszynki elektroniczne – tnące z przesuwającym się ostrzem lub takie jakiej używam ja maszynki podobne do dawnego magla z mechanizmem  w postaci wałka i rączką. W celu wycięcia czy wytłoczenia papieru czy innego materiału tworzymy tzw. „kanapkę” .

„Kanapka” (ang. Sandwich ) to złożone razem jedna na drugiej :

  • Płytki z wykrojnikiem lub folderem
  • Materiał z którego chcemy coś wyciąć lub który chcemy wytłoczyć
  • Platforma ( nie jest ona potrzebna przy niektórych wykrojnikach np. Bigz )

źródło zdjęcia : https://memoryworks.files.wordpress.com/2014/04/sizzix-sandwitch-options.jpg

Taką złożoną „kanapkę” przepuszczamy przez rolki maszynki.

Znajdziecie wiele różnych maszynek ja mam model firmy Sizzix Big Shot różowo-czarną, była również błękitno – turkusowa, grafitowa  aktualnie można spotkać wersję biało – szarą. Maszynka występuje również w wersji elektrycznej Big Shot Express Machine, niestety jest dużo droższa. Jeśli chcielibyście wycinać większe formaty to dla platform wielkości A4 jest Sizzix Big Shot Plus. Największą maszynką firmy Sizzix jest Big Shot Pro, której wielkość wałków to aż 33 cm.

Maszynkę już mamy i co dalej ? Potrzebujemy jeszcze platformę dedykowaną dla danej maszynki oraz parę przezroczystych płytek – Cutting pads.

Platformy można spotkać różnej wielkości, ponieważ trzeba ją dopasować do wykrojnika a te również bywają w różnych rozmiarach. Wygląda jak książka.

Wykrojniki lub foldery układamy między przezroczystymi płytkami – Cutting pads. Dzięki temu że są przezroczyste możemy sobie ustawić odpowiednio wykrojniki i papier i widzimy jak to wygląda.

Firmy prześcigają się w projektowaniu i produkcji różnego rodzaju wykrojników i folderów. Wykrojniki mamy różnej wielkości, grubości. Najbardziej wszechstronne w użyciu są grube wykrojniki, przy ich pomocy można wycinać kształty nie tylko w papierze ale także w tkaninach, skórze, filcu, cienkiej blasze, grubej tekturze. Mają grubość około 1,5 cm, ich wnętrze jest wypełnione pianką, której zadaniem jest ochrona ostrzy oraz ułatwienie wyjęcia wyciętego kształtu.

Mamy wykrojniki Mover & Shapers, które dzielą się na dwa rodzaje jedne używamy pojedynczo to tzw. Wykrojniki bazowe, drugie mniejsze używamy razem z bazowymi lub płytką Baze Try. Przy grubych wykrojnikach nie potrzebujemy platformy, wystarczą nam dwie przezroczyste płytki.

Używając wykrojników średniej grubości Sizzlits czy Embosslits musimy postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na platformie. Jeśli chcemy wyciąć kształt przy pomocy wykrojnika Sizzlits to musimy pamiętać, że występuje on w różnych wielkościach i trzeba dopasować odpowiedniej wielkości płytki. Wykrojniki Emboslslits zarówno wycinają jak i wytłaczają.

Bardzo przydatne są wykrojniki cienkie –  Framelits – w formie ramek, które możemy np. ułożyć na zdjęciu, obrazku i mając podgląd wyciąć odpowiedniej wielkości.

Cienkie wykrojniki o wzorach z wieloma detalami to wykrojniki Thinlits. Czasami do wycięcia kształtu przy ich użyciu potrzebna jest dodatkowa podkładka lub Extended Adapter. Natomiast do cienkich płytek z dodatkowymi obszarami wytłoczenia stosujemy płytki Texturz aby wytłoczony wzór był bardziej widoczny. Stosując płytkę Texturz razem z silikonową płytką możemy wytłaczać przy pomocy masek i szablonów.

Do wytłaczania / embossingu używamy folderów. Folder ma dwa skrzydła między które wkłada się papier, następnie folder umieszcza się między dwoma przezroczystymi płytkami na platformie i taką „kanapkę” przepuszczamy przez maszynkę. Można od zeszłego roku spotkać na rynku płytki do embossingu 3 D.