Czy można rozmawiać z psem poprzez dotyk ?
Każdego dnia moja borderka Cherie kiedy tylko się obudzi przychodzi aby się przywitać i aby ją pomasować wzdłuż grzbietu. Uwielbia to. Kiedy razem chodzimy często mnie zaczepia trącając pupą i uśmiecha się aby ją podrapać i dać ciasteczko. Lubi się przytulać. Rossi również uwielbia pieszczoty ale tylko członków swojej rodziny. Cherie jest bardziej otwarta na dotyk innych ludzi, zwłaszcza uwielbia głaskanie przez małe dziecięce rączki jednak najbardziej otwarta jest na mój dotyk, ponieważ tylko mi bezgranicznie ufa.
Dotyk jest dla psów bardzo ważny. Szczeniak kiedy się urodzi polegając na zmysłach dotyku szuka swojej mamy i dotykając gruczoł mlekowy stymuluje go do produkcji mleka. Bliskość matki daje szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa. Matki od urodzenia liżą swoje dzieci aby usprawnić krążenie, pracę jelit oraz stymulować wydalanie kału. Wzajemny dotyk tworzy więź emocjonalną między matką a jej dzieckiem. Niezmiernie ważne jest aby szczeniak od urodzenia miał kontakt z dotykiem człowieka i rozwijał w ten sposób również więź emocjonalną z człowiekiem co będzie w przyszłości procentować w jego kontaktach społecznych z ludźmi.
Spotykamy często psy, które gdy widzą zbliżającą się do nich dłoń albo kiedy ktoś kieruję ręką nad ich głową automatycznie się cofają. Przyczyny mogą być różne, pies może takie zachowania odbierać jako grożącą postawę ze strony człowieka, niestety wiele osób nie ma pojęcia, że psy tak mogą odbierać takie zachowania. Pomyślcie teraz ile osób na przywitanie wyciąga rękę i klepie psa po głowie od góry, albo głaszcze po karku ?
Przyczyną cofania się przez psa może być również to, że psie wibrysy są zbyt wrażliwe. Wibrysy to cienkie włosy czuciowe obecne nad oczami, na pysku – na policzkach oraz na brodzie, są one niesamowicie wrażliwe na zmiany zachodzące w przepływie powietrza podczas zbliżania się psa czy kota do jakiegoś obiektu. Dzięki wibrysom pies i kot wyczuwa obiekt zanim się do niego zbliży. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza opiekunowie psów, które są obcinane aby pilnować aby podczas zabiegu nie zostały wibrysy obcięte. U kotów wibrysy znajdują się również na tyle przednich łap i pozwalają kotu na bezbłędną ocenę przestrzeni, dzięki czemu mogą bezpiecznie poruszać się w warunkach zupełnej ciemności.
U szczeniąt automatyczny odruch obronny jest nieświadomy, to normalne zachowanie psów . Jak wspomniałam wielu ludzi nie wie jak powinno się zachowywać w stosunku do psów to bardzo ważne jest aby już od szczeniaka przyzwyczajać psiaka do jak ja to mówię „braku dobrych manier ludzi w stosunku do psów”. Przyzwyczajanie bynajmniej nie powinno polegać na zmuszaniu psa do tolerowania takich zachowań ale do polubienia takich zachowań przez budowanie dobrych skojarzeń np. zbliżająca się ręka jest po to aby dać mi coś smacznego, kiedy się szczeniak otarł głową o rękę otrzymał smakołyk wówczas myśli sobie jak mnie dotykają po głowie to nic złego się nie dzieje a jeszcze dostaję fajne rzeczy.
Wrażliwość psów na dotyk będzie u każdego psa inna, każdy człowiek powinien najpierw zapytać opiekuna co jego pies lubi i zachować ostrożność dotykając głowy, pyska, ogona, brzucha, czy łap bo to newralgiczne miejsca. Plecy są również wrażliwym miejscem ale większość psów lubi być dotykana wzdłuż kręgosłupa. Bardzo wrażliwe na dotyk są stopy prawdopodobnie dlatego wiele psów nie lubi dotykania łap. W moim gabinecie często pracujemy nad przyzwyczajaniem psów do dotykania łap bo przecież czasem trzeba obciąć pazury czy pobrać krew. Bardzo ważne jest przyzwyczajanie szczenięcia do dotykania już od urodzenia. Dotyk dla psów wiele znaczy, psy lubią być dotykane ale muszą ufać człowiekowi. Często powtarzam swoim klientom „człowiek musi sobie zasłużyć na zaufanie psa” . Pies nie jest naszą własnością, nie jest rzeczą jest czującą istotą i na zbudowanie zaufania potrzeba czasu
Kilka lat temu poznałam Martę Muchę-Balcerek i tak przyjaźnimy się do dzisiaj. Marta jest opiekunką dwóch suczek Gandzi i Samosi stąd nazwa opracowanego przez nią masażu GaSA.
GaSa to masaż relaksacyjny psiaków wzorowany jest na dziecięcym masażu Shantala z elementami TTouch i metody Feldenkraisa.
Na wstępie pisałam o dotyku matki i szczeniaka. Kobiety w Idniach przekazują sobie z pokolenia na pokolenie sztukę masażu niemowląt. Zdają sobie sprawę z tego, że dziecko otoczone w okresie ciąży wodami płodowymi odbierało bodźce i potrzebuje ich po narodzinach. Wiedziała o tym również Shantala, którą zobaczył na ulicach Kalkuty Frederick Leboyer, położnik i pisarz. Shantala siedziała i masowała niemowlę. Opowiedziała podróżnikowi, co robi on wszystko spisał i przywiózł hinduską technikę do Europy.
Marta Mucha-Balcerek w swojej książce „ Rozmowa poprzez dotyk. GaSa-masaż relaksacyjny psów” podkreśla, że „ masaż GaSa to sposób na to, by psy dowiedziały się, że z człowiekiem mogą po prostu być a każdy ruch właściciela, jeśli tylko spotyka się z akceptacją psa, wpływa na pogłębienie więzi pary przyjaciół.” Marta tak jak ja stawia na pierwszym miejscu komfort psa. Na pytanie co zrobić jeśli pies nie lubi być dotykany odpowiada „ Jeśli nie lubi być dotykany, uszanuj to. Usiądź obok i wyobraź sobie, że masujesz, ale nie wyciągaj ręki. W ciszy wsłuchaj się w rytm jego oddechu. Twój spokój i koncentracja udzielą się zwierzakowi, który wyczuje, że jesteś razem z nim.” . Uważam, że książka Marty Muchy-Balcerek to jedna z obowiązkowych pozycji jaką powinien przeczytać każdy opiekun psa. Warto również wziąć udział w jej kursach masażu. Niech was nie zraża mała czcionka jaką jest napisana książka – Marta jest niska więc jak to mówię mała Marta to mała czcionka ale wierzcie mi, że ma wielkie serce dla zwierzaków i wiele czasu i serca włożyła w napisanie tej książki aby przekazać swoją dobrą energię innym opiekunom, aby pomóc im w nabyciu umiejętności „rozmowy przez dotyk „ ze swoimi podopiecznymi.
Czy wasi podopieczni lubią dotyk? A może wykonujecie u nich masaż relaksacyjny ? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.
super!