Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego.
W tym roku Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego. Nowa ustawa jest bardziej restrykcyjna, zaostrza z dwóch do trzech lat więzienia kary za znęcanie się nad zwierzętami. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem kara wzrosła do 5 lat.
Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, stało się orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.
Usatwodawca uściślił co rozumie się przez znęcanie się nad zwierzętami
„Przez znęcanie nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień” .. „bicie zwierząt, a w szczególności przedmiotami twardymi i ostrymi, używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć”.
Znalazłam w jednym z artykułów na ten temat informację, że dotyczy to również kolczatek. W ustawie nie jest wymieniona kolczatka, jednak nasuwa się pytanie co rozumiemy przez „innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć ” czy to będą kolczatki, obroże elektryczne .. czy inne sprzęty stosowane w pracy ze zwierzętami?
Znęcaniem się nad zwierzętami jest także „utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji”.. „utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi; świadome i bez przyczyny zaniechanie podjęcia lub kontynuowania leczenia zwierzęcia w przypadku stanu lub choroby, które powodują ból lub cierpienie lub prowadzą, albo mogą prowadzić, do jego śmierci”.
W nowych przepisach znalazł się bardzo ważny zapis – osoby karane za znęcanie się nie będą mieć prawa posiadania zwierzęcia. Ponadto w nowej ustawie jest też zakaz trzymania psów na łańcuchu. Ustawa określa obowiązki gmin w stosunku do bezdomnych zwierząt i schronisk.
Z całą ustawą można sie zapoznać tutaj.
Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu. USTAWA. z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny. Powyższe zmiany dotyczą ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 1840)
źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1735902,2,nowelizacja-ustawy-o-ochronie-zwierzat-musi-cieszyc.read
https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,10844,weszla-w-zycie-ustawa-o-zwiekszeniu-ochrony.html
Zostaw komentarz