Jak odnaleźć zaginionego psa?
Każdy odpowiedzialny opiekun stara się zapewnić bezpieczeństwo swojemu psiakowi, jednak zawsze mogą zdarzyć się różne sytuacje losowe np. pies może się czegoś wystraszyć i wyrwać nam smycz z ręki, pobiec z sarną czy kotem.. . Nasze psiaki nigdy nie zaginęły. Mam nadzieję, że wam również te porady nigdy nie będą potrzebne ale warto wiedzieć jak postępować w takich sytuacjach aby odnaleźć zwierzaka.
Poszukiwanie okolicy
- Zacznij od poszukiwań w okolicy, aby nie była to chaotyczne bieganina najlepiej zaznaczyć na mapie twój domu i wyznaczyć okrąg o promieniu kilku kilometrów. Najpierw przemierzaj ścieżki, którymi zwykle chodzisz z psem a później dalsze okolice, kawałek po kawałku. Pamiętaj, że psy są najbardziej aktywne o świcie i o zmierzchu. Szukaj oczywiście kilka razy w ciągu całego dnia ale skup się przede wszystkim w tych dwóch przedziałach czasowych.
- Jeśli szukasz psa pieszo zabierz ze sobą smycz i najsmaczniejsze dla twojego psa smakołyki jak suszona sardynki, pieczone mięso – to za czym twój pies szaleje. Jeśli twój pies ma jakąś ulubioną zabawkę to również ją zabierz, najlepiej jeśli jest to zabawka piszcząca bo może jak pies ją usłyszy i twoje przywołania to przybiegnie. Jeśli masz jeszcze jednego psa to weź to ze sobą może wywęszy swojego przyjaciela.
- Idąc wołaj imię swojego psa, jedzenie trzymaj wystawione na działanie powietrza aby niósł się zapach. Zwracaj szczególną uwagę na takie miejsca jak krzaki, miejsca pod samochodami i inne miejsca w których psiak mógł się schować bo się wystraszył, jest ranny czy chciał się przespać. Szukaj i pytaj ludzi czy nie widzieli psa w miejscach takich jak parki, może pobiegł za królikiem na pole, może do sąsiada, który ma psa
- Jeśli poszukujesz psa samochodem to poproś o prowadzenie samochodu kogoś znajomego abyś sam mógł zająć się wypatrywaniem psiaka, wołaniem. Prowadząc samemu jedź powoli i się uważnie rozglądaj. Okna miej otwarte aby twój pies cię słyszał. Jeśli twój pies jest nauczony przywołania np. „Chcesz jechać?”. To wołaj psa mówiąc najpierw jego imię a następnie znane dla niego wyrażenie, pamiętaj aby używać wesołego, szczęśliwego tonu jakiego normalnie używasz. Pamiętaj, że jeśli twój pies jest nauczony reagowania na dźwięk, zabawki, gwizdka aby przybiec do ciebie to bez względu czy chodzisz pieszo czy jeździsz samochodem nawołując używaj imienia i dźwięku.
Zdjęcia psa
- Poszukaj kilka ostatnich zdjęć twojego psa najlepiej jedno głowy i jedno całej sylwetki psa. Pokazuj je wszystkim spotkanym osobom. Jeśli pies ma szelki, obroże jakieś ubranko to informuj o tym. Pytaj czy ktoś widział twojego psa w określonej obroży i poinformuj jak mogą się z tobą skontaktować jeśli zobaczą psa.
Powiadom sąsiadów
- Pukaj do drzwi zaprzyjaźnionych sąsiadów i wyjaśnij, że szukasz psa, zostaw ulotki.
- Jeśli twój pies nie jest przyjazny w stosunku do ludzi, nie oczekuj, że ludzie spróbują nawiązać z nim kontakt. Wówczas podaj im numer telefonu do siebie oraz do straży miejskiej, schroniska, policji którzy zajmą się złapaniem psa.
- Jeśli twój pies jest przyjazny, poproś ludzi aby go nie ścigali, ale aby ustawili się bokiem do psa a najlepiej skulili się w pozycji bocznej do psa i delikatnie wesoło zawołali psiaka, szczęśliwym, wysokim głosem , aby zwabić psa. Jeśli jest możliwość zwabienia psa na teren, który mogą zamknąć jak ogród, mieszkanie to poproś ich o zwabienie tam psa i zamknięcie drzwi, bramy i następnie zadzwonienie do ciebie. Ludzie powinni również wiedzieć czy twój pies jest przyjazny stosunku do innych psów i kotów.
Ulotki
- Zamieść w okolicy ulotki. Informacje powinny być napisane tak dużą czcionką aby były łatwe do odczytania przez przechodniów poruszających się w obu kierunkach. Pamiętaj o zawieszeniu ich na sygnalizatorach świetlnych, znakach gdzie zatrzymują się ludzie i kierowcy.
- Widoczne powinno być słowo „NAGRODA” pozytywne nagrody działają również na ludzi.
- Dobrze jest napisać, że pies „POTRZEBUJE LEKÓW” to może zniechęcić osoby, które będą chciały przywłaszczyć sobie psa na zasadzie „ZNALEZIONE NIE KRADZIONE”. Na dole strony umieść małe karteczki z numerem telefonu aby można było je odrywać bez zabierania całej ulotki.
- Roznoś ulotki w gabinetach weterynaryjnych, klinikach ratunkowych, schroniskach, fundacjach, zakładach fryzjerskich, sklepach zoologicznych i innych firmach związanych ze zwierzętami, parkach dla psów. Postaraj się również powiesić je w supermarketach, na tablicach ogłoszeń.
- Rozpowszechniaj ulotki lokalnym pracownikom pocztowym i dostawcom, ludziom, którzy codziennie objeżdżają twoją okolicę, oni mają największe szanse spotkania twojego psa. Daj ulotki dla dzieciom, które grają lub bawią się na ulicy i niech wiedzą, że jest za odnalezienia psa nagroda. Informuj okolicznych przechodniów, którzy mają psy ponieważ one mogą przyciągnąć twojego psa. Jeśli ludzi wykażą chęć przekazania ulotek innym osobom, kierowcom autobusów, taksówek, robotnikom drogowym to daj im więcej ulotek. Daj każdemu, kto spędza czas w okolicy i chce pomóc.
Dalsze postępowanie
- Powiadom lokalnych instruktorów szkolenia i groomerów, bo może zgłosi się do nich ktoś z twoim psem oczekując ich usług.
- Informujcie policję, straż miejską, schroniska, fundacje zwłaszcza zajmujące się ratowaniem, szukaniem domów dla danych ras jeśli twój pies jest rasowy może do nich trafić. Nawet jeśli twój pies jest mieszańcem w typie danej rasy warto poinformować takie organizacje.
- Rozpowszechniaj informacje o zaginięciu psa droga online. Publikuj zdjęcia z informacją o zaginięciu na Facebooku, Twitterze i innych portalach społecznościowych.
- Umieść informację w rubrykach „zaginął pies” w lokalnych gazetach
- Szukaj psa w schroniskach i fundacjach. Pamiętaj, że nie wystarczy zatelefonować do schroniska trzeba pojechać osobiście do schroniska ponieważ pracownik odbierający telefony może nie wiedzieć jakie są psy w obiekcie, twój pies może być nieprawidłowo oznaczony jak np. źle określona rasa, płeć , wiek.
- Pamiętaj, aby w schronisku przeszukiwać wszystkie boksy, nawet te zarezerwowane dla płci przeciwnej, nie pomijaj części medycznej , lecznicy, szpitalu dla zwierząt ! Jeśli twój pies został np. potrącony przez samochód czy w jakiś inny sposób poszkodowany będzie w szpitalu. Pokazuj zdjęcie personelowi schroniska i lecznicy
- Jeśli twój pies jest rasowy lub w typie danej rasy śledź strony internetowe grup zainteresowanych daną rasą, sprawdź też strony internetowe grup ratowniczych dla danej rasy.
- Jeśli twój pies ma trackera GPS, użyj go.
Mam wielką nadzieję, że odnajdziesz swojego psa. Każdy psiak inaczej się zachowuje i podczas odnalezienia jeden może rozradowany natychmiast przybiec, dla innego taka ucieczka może być jedną wielką zabawą, moża bawić sie wesoło z innymi psami i uciekać przed tobą. Pamiętaj, żeby go nie gonić, nie masz szans dogonić psa, psy są o wiele szybsze od nas. Próbuj go wołać, zaklaskać wesoło, pokazać zabawkę i uciekać aby zwrócił na ciebie uwagę i zaczął cię gonić, staraj się wbiec na jakiś zamknięty teren np. do ogrodu gdzie możesz szybko zamknąć bramę aby pies ponownie nie uciekł. Jeśli wołanie nie pomaga możesz spróbować zwrócić uwagę na siebie udając, że upadasz, płaczesz, używaj wysokich dźwięków głosu. Wiele psów reaguje na takie zachowanie, podchodzą zainteresowane, czując, że dzieje ci się coś złego.
Najważaniejsze jest aby się nie poddawać.
Najważniejsze jest aby myśleć pozytywnie, nie poddawać się. Widziałam podczas mojej praktyki weterynarjnej kota którego odnaleziono po pół roku. Biedak był ofiarą ludzi – złośliwych sąsiadów, którzy nie lubili kotów i go wywieźli daleko od domu. Tułał się pół roku. Jego opiekunowie nigdy nie stracili nadziei i go odnaleźli.
Artykuł do pobrania w wersji PDF : Jak odnaleźć zaginionego psa ?
Można też przeszukać bazę, właśnie dzięki rejestracji zwierząt można szybko odnaleźć właściciela pieska i pozwolić mu dotrzeć do swojego domu
Oczywiście, problem jest taki, że w Polsce jest kilka baz i nie każdy wpisuje do każdej, uważam, że najlepiej jakby była jedna.
W sobotę 19.03.23 zaginął mi mały piesek, który podejrzewam pobiegł za bezpańskim pieskiem .. w lipcu będzie miał dopiero rok. Mieszkam na wsi gdzie nie ma zbyt dużo domów, gdzie one mogłyby się kierować i jak daleko do tej pory mógłby się oddalić
Mam nadzieję, że piesek się odnalazł . Domyślam się, że pies był bez kontroli . Warto pamiętać o tym aby nie puszczać psów luzem bez kontroli i jeśli nie ma przychodzą na zawołanie ,nie zostawiać samych w ogrodzie , oraz o zaczipowaniu psa , jeśli są psy, których nie jesteśmy pewni ,czy np. w strachu jakimś „cudem” nie wyskoczą z obroży to założyć na obrożę lokalizator gps.
Jeżeli psa, w typie rasy owczarek niemiecki, nie ma od zaginięcia już 2 lata, czy jest szansa, że się odnajdzie?
Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, z cała pewnością wysyłałabym informacje do lecznic prędzej czy później pies trafi do lecznicy, pytanie czy jest oznakowany , czy można go jakoś zidentyfikować i potwierdzić że jest się jego opiekunem ?