Omlet z warzywami – zdrowe danie dla ciebie i twojego psa
Miałam kiedyś przyjemność mieszkać u francuskiej rodziny w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże miałam możliwość nie tylko podszkolić znajomość języka francuskiego ale także poznać kuchnię francuską. Jednym z najczęstszych dań były omlety i mini tarty z ciasta francuskiego, przyrządzane szybko i często z tego co było pod ręką.
Dzisiaj pokażę wam jak zrobić omlet z warzywami, który możecie sobie przyrządzić dla siebie ale także dla waszego zwierzaka wykluczając szkodliwe dla niego składniki.
Składniki
- warzywa : ja wzięłam cukinię, pietruszkę, marchewkę
- dwa jajka
- olej
- zioła (dla psiaków może to być tymianek, bazylia, natomiast kiedy przyrządzam dla siebie uwielbiam mieszankę ziół prowansalskich ale możecie też dodać inne przyprawy jakie lubicie )
Przygotowanie
Zaczynamy od przygotowania warzyw. Z warzyw po ich wcześniejszym umyciu obieraczką do warzyw robimy cienkie warzywne wstążki. Rozgrzewamy olej na małej patelni i wrzucamy na niego nasze warzywa i chwilę obsmażamy, ponieważ paseczki są cienkie więc trwa to dosłownie chwilkę, dodajemy część ziół. Jeśli stosujecie suszone zioła to wrzucenie ich na patelnię wydobywa z nich smak i aromat. W między czasie wrzucamy jajka do miseczki i roztrzepujemy je widelcem. Jajeczną masą zalewamy warzywa na patelni, na wierzch wrzucamy szczyptę ziół. Smażymy pod przykryciem przez kilka minut, do momentu, kiedy jajka będą ścięte.
Gotowe mamy danie z dużą ilością idealnego białka i zdrowymi warzywami. Niektóre psiaki nie przepadają za warzywkami myślę, że w takim omlecie uda wam się je przemycić do ich diety.
Bon Appétit
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz