Schab pieczony ze śliwką – przyrządzony w ten sposób możesz podać również psu.

Schab ze śliwką jest smaczny zarówno na ciepło jak i na zimno a nasze psiaki to jak tylko go czują to już tracą głowy .  Jeśli go przyrządzicie używając produktów nieszkodliwych dla naszych zwierzaków możecie się wspólnie nim delektować. Pieczony schab często wychodzi suchy z uwagi na za długi czas pieczenia dlatego myślę, że najlepiej przyjąć czas godzina pieczenia na każdy kilogram mięsa, do tego przyrządzanie go w rękawie dodatkowo zabezpiecza przed wysuszeniem.

Składniki

  • schab
  • olej słonecznikowy
  • sól ( ilość dopuszczalna dla waszego zwierzaka , dla psa o wadze 35 kg tj 1 gram spożycia soli na dzień )
  • pieprz czarny (w bardzo małej ilości można podać)
  • zioła bezpieczne dla zwierząt – wzięłam tymianek
  • laska cynamonu
  • liść laurowy
  • śliwki suszone lub wędzone poznaj ich wartości odżywcze tutaj

UWAGA !!! W wersji tylko dla ludzi mięso nacieramy czosnkiem, jednak dla psów i kotów jest on szkodliwy więc tutaj go nie użyłam.

Przygotowanie

Przy pomocy długiego cienkiego noża robimy nacięcie w środku schabu. Do środka wkładamy śliwki, można sobie pomóc popychając je trzonkiem drewnianej łyżki. Mięso nacieramy  solą, ewentualnie pieprzem, nacieramy olejem z ziołami, na wierzch położyłam liść laurowy i laskę cynamonu.

Całość włożyłam do rękawa i włożyłam na noc do lodówki.

Z lodówki wyjmujemy około 40 minut przed pieczeniem. Mięso wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na czas uzależniony od wielkości schabu. Jak wspomniałam wcześniej ja przyjmuję, że na każdy kilogram mięsa godzinę. Pod koniec pieczenia otworzyłam worek na kilka minut. Z mięsa podczas pieczenia wydobyła się taka ilość wody, że nie musiałam podlewać, dodawać bulionu. Po wyjęciu z piekarnika dajemy mięsu odpocząć około 15 minut zanim je pokroimy.  W połączeniu ze spaghetti warzywnym to świetne danie dla was i waszego psa.

Mmmm pachnie..

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki