Szkodliwe działanie kofeiny na psy i koty

Pijemy i spożywamy coraz więcej napojów i produktów spożywczych zawierających kofeinę. Dlatego nasze zwierzęta są częściej narażone na spożywanie tej niebezpiecznej substancji chemicznej.

Kofeina znana chemikom pod nazwą 1,3,7-trimetyloksantyna (a także jako guaranina, mateina oraz teina) to roślinny alkaloid, spożywany przez człowieka już od setek lat.

Kofeina jest składnikiem wielu roślin, takich jak ziarna kawy i kakaowca, owoców guarany oraz orzeszków kola. Jest dodawana do wielu napojów i wchodzi w skład wielu leków. Jest również substancją o naturalnym działaniu chroniącym rośliny przed insektami, można ją zatem traktować jako naturalny pestycyd.

Zawartość kofeiny w kawie zmienia się zależnie od gatunku kawowca, z którego pochodzą nasiona, sposobu przygotowywania nasion do spożycia oraz przyrządzania napoju. Generalnie, mocno spiekane ziarna są w nią uboższe niż krócej palone, ponieważ palenie prowadzi do zmniejszenia zawartości kofeiny. W kawie występują również śladowe ilości teofiliny, zaś nie stwierdzono obecności teobrominy.

Śmiertelna dawka kofeiny dla psów i kotów jest 150 mg/kg masy ciała.

Przeciętna zawartość kofeiny w jednej filiżance palonej kawy (150 ml) wynosi około 85 mg, w jednej filiżance kawy rozpuszczalnej – około 60 mg, a w jednej filiżance kawy bezkofeinowej – 3 mg. Jedna filiżanka parzonej herbaty zawiera ok. 30 mg kofeiny, herbaty instant – ok. 20 mg a filiżanka kakao i czekolady ok. 4 mg. Szklanka napoju zwierającego kofeinę ma zwykle zawartość 20–60 mg kofeiny (Red Bull i większość napojów energetycznych zwierają – 320 mg/l, Pepsi Max – 185 mg/l, Coca cola – 96 mg/l )

Objawy zatrucia

Pierwsze objawy zatrucia kofeiną pojawiają po jednej do dwóch godzin od spożycia. W zależności od tego, jak dużo kawy pies czy kot spożył, objawy mogą być łagodne jak niepokój, nadpobudliwość, wymioty do poważnych jak zwiększona ilość oddechów, podwyższenie tętna, zaburzenia rytmu serca, podwyższona temperatura. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się drgawki i może dojść do śmierci zwierzęcia.

Postępowanie

Nie ma antidotum przy zatruciu kofeiną. Należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który udzieli stosownej pomocy.

Jeżeli od spożycia nie upłynęły 3 godziny należy podać środki wymiotne, sprowokowanie wymiotów może być nawet skuteczne po 4-6 godzinach. Przydatne może być również podanie węgla aktywowanego. Dalsze postępowanie może przeprowadzić tylko lekarz weterynarii.