Tradycyjny chleb Focaccia – Foccacia Genovese.
Focaccia jest jednym z najbardziej znanych włoskich flatbreads – płaskich chlebów . Zwłaszcza w Ligurii i Genui jest często nazywany focaccia al`olio lub Fugassa w dialekcie genueńskim . Słowo focaccia (wymawiane „foh- KA – cha ”) ma pochodzenie łacińskie . Fokus – oznacza ogień, a Panis focacius dosłownie oznacza „płaski chleb wypiekany na węglach”. Często słowem focaccia określamy wszystkich możliwych warianty ale termin ten odnosi się głównie do klasycznej Focaccia genovesa obficie pokrytej oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia i dużą grubą solą morską. Foccacia genovesa ma około 0,5 cm grubości, jest miękka w środku , z pyszną skórką lekko chrupiącą od góry i dołu z dodatkiem oliwy (pamiętajmy że oliwa jest wyłącznie z oliwek wszystkie inne to olej). Focaccia, , pochodzi z XVI wieku. Piekarze robili focaccia wcześnie rano, przed pieczeniem pierwszych bochenków chleba, aby sprawdzić temperaturę w drewnianym piecu i przekąsić coś gorącego i sycącego wczesnym rankiem przed dniem pracy.
Tradycyjna foccacia genueńska ma kilku popularnych kuzynów są do niej podobne ale każda z nich ma swoją unikalną cechę.
Wariacje foccacia
Odmiany foccacia genueńskiej można znaleźć w całych Włoszech, można spotkać foccacie cienką lub wysoką, słoną, bez soli, a nawet słodką; chrupiącą, tłustą lub miękką i kruchą, z różnymi dodatkami, nadzieniami . Jednak podstawowe składniki pozostają takie same dla wszystkich rodzajów focacci: woda, mąka, drożdże, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i sól. Prawie jak te do pizzy.
W Rzymie foccacia jest lżejsza i nieco wyższa (wystarczy, aby przeciąć go na pół i zrobić kanapkę) nazywa się Pizza Bianca. Najlepszym i najbardziej klasycznym sposobem na delektowanie się nią jest przecięcie na pół i zrobienie kanapki z mortadeli.
W Toskanii „focaccia”, nazywa się schiacciata, ciaccia o schiaccia, co dosłownie oznacza „tłoczone” ze względu na jego charakterystyczne wgłębienia. Na wierzchu jest mniej zrumieniona, a czasem może być nawet blada z częściowo chrupiącą skórką grubości około 2,5 centymetra idelana do włoskiej panini. Zarówno schiacciata, jak i pizza bianca w porównaniu do klasycznej focacci mają wyższy procent wody, a wysokie nawodnienie powoduje bardziej miękki miąższ.
Istnieją również inne typy , mniej znane, ale równie pyszne jak Focaccia Barese faszerowana pomidorami, Schiacciata catanese (schiacciate di Catania) nadziewana serem Tuma (pierwszy ser solny) i anchois czy tez focaccia lub schiacciata messinese (schiacciata di Messina) faszerowane ziemniakami, brokułami, serem Tuma, pomidorami i innymi dodatkami.
W Ligurii znajdziemy znaną Focaccia di Recco lub fugassa cö formaggio w dialekcie genueńskim – focaccia faszerowana świeżym serem, która pochodzi prawdopodobnie z XII wieku. Zgodnie z dokumentacją krzyżowcom udającym się do Ziemi Świętej podano cienki chleb nadziewany świeżym serem.
Dzisiaj przygotujemy najbardziej znaną i klasyczną wersję tego chleba – Classic Focaccia Genovese. Podam wam również szybki przepis na foccacię według Jadłomani, to szybki i łatwy przepis dla leniwych . Jest też mała foccacia dla psiaka, bez dodatku soli. Jeśli wasz pupil nie ma nietolerancji glutenu to można go poczęstować.
Tradycyjny przepis na Focaccia – Focaccia Genovese
Składniki
Ciasto
- 1 szklanka letniej wody
- 2 ½ szklanki mąki chlebowej + więcej w razie potrzeby
- 1 łyżeczka słodu lub miodu
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- ½ łyżeczki soli
- 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia dla
- 3 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 3 łyżki wody
- Płatki soli morskiej
Przygotowanie
Do miski dodaj letnią wodę i drożdże. Pozostaw na kilka minut, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą. Jeśli używasz stojącego miksera, użyj haka do ciasta. Połącz w misce miksera słód (lub miód), mąkę, oliwę z oliwek i sól. Możesz również szybko wymieszać szpatułką lub widelcem. Zacznij ugniatać na niskiej prędkości. Gdy mąka zostanie całkowicie dodana, zwiększ prędkość i zagniataj przez około 10 minut, aż ciasto połączy się wokół haka do ugniatania, stanie się elastyczne i gładkie. W razie potrzeby dodaj trochę mąki.
Umieść ciasto w dużej misce nasmarowanej oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Przykryj miskę folią i ręcznikiem kuchennym. Ciasto zostaw pod przykryciem w ciepłym miejscu przez 1,5 – 2 godziny w ciepłym miejscu. Po tym czasie ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość. Następnie wlej oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na blachę do pieczenia o wymiarach 23 cm x 35 cm . Ciasto powinno się ładnie przesunąć z miski na blachę. Obracamy na drugą stroną aby było pokryte oliwą z każdej strony. Ręką rozprowadzamy ciasto tak aby zajęło całą blachę, staramy się aby na całej powierzchni było równej grubości. Przykrywamy pokrywką lub lnianą ściereczką i zostawiamy na około 30-60 minut aż podwoi swoją objętość. W międzyczasie przygotuj salamoię: szybko ubij letnią wodę z dodatkiem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Gdy twoja focaccia podwoi objętość, polej ją salamoią.
Delikatnie nasmaruj ręce oliwą i palcami dociśnij ciasto, aby nadrukować typowe dołeczki na całej focacci. Na końcu posyp grubą solą morską lub płatkami soli morskiej.
Piec w rozgrzanym do 230 `C piekarniku przez 15-20 minut (najlepiej w dolnej części piekarnika).Po wyjęciu z piekarnika posmaruj focaccię oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Jeśli nie lubicie zagniatania ciasta, czekania aż wyrośnie w ciągu dnia to polecam wam przepis na foccacie Jadłomanii
Foccacia według przepisu Marty Dymek z „Jadłomania”
Składniki
- 500 g mąki pszennej
- 1 1/2 szklanki wody
- 1 1/2 łyżeczki soli
- 4 g suchych drożdży
- 2 – 4 łyżki oliwy
- sól do posypania
Przygotowanie
Do miski, którą później wstawimy do lodówki wlewamy wodę, wsypujemy mąkę, drożdże, sól wszystko mieszamy szpatułką. Powstałą kulę ciasta musimy całą wysmarować oliwą z każdej strony i włożyć ponownie do miski , przykryć szczelnie pokrywką lub folią spożywczą i wstawić na całą noc do lodówki (8-24 godziny). Następnie wykładamy na wysmarowaną oliwą formę, rozciągamy palcami i ponownie przykrywamy i czekamy aż wyrośnie około 1,5-3 godzin.
Jeśli robimy foccacię z dodatkami to można dodać np. liście bazylii i przekrojone pomidory . Można poukładać wszystko na ciasto rozciągnięte na blasze przed wyrastaniem albo przed samym włożeniem do pieca.
Polecam wam foccacię z pomidorami, ziołami, paremzanem.
Pyszna jest również z anansem i tymiankiem.
Robimy palcami charakterystyczne dla foccaci dziurki, smarujemy oliwą i posypujemy solą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego to temparatury 230 stopni na około 20 minut.
Nam foccacia bardzo smakuje. Mało, że smaczna to jeszcze można wykazac się kreatywnością dodając różne dodatki. Podzielcie się w komentarzach z czym wy przygotowaliście i jak wam smakowała?
Decydując się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Sprawdź czy podawane składniki, nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”. Karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia, źle zbilansowany posiłek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechnikia
Dzięki za artykuł będę próbowała zrobić ponieważ świetnie wygląda
Dziękuję za komentarz. Foccacia wychodzi pyszna , wykorzystuję też ten przepis na ciasto do pizzy.