Truskawki w diecie psa.
Wiele psów jak nasza Rossi zjadłoby prawie wszystko i trzeba uważać co wpadnie w jej łapki. Z chęcią zjada również owoce. Owoce nie powinny stanowić dużej części posiłku psa, jednak mogą być zdrowym przysmakiem. Warto wcześniej sprawdzić jakie owoce można podawać psom oraz czy wasz pies nie ma na nie alergii. Truskawki należą do owoców zdrowych zarówno dla ludzi jak i dla naszych psów.
Właściwości odżywcze i lecznicze truskawek są nie do przecenienia, są wskazane przy schorzeniach wątroby, nerek a także serca, chorobie reumatoidalnej stawów. Zaleca się je dla ludzi i psiaków z nadwagą. Jeśli chcecie wykorzystać ich wszystkie właściwości zdrowotne to najlepiej spożywać je na surowo. Truskawki są dziełem człowieka, nie ma dziko rosnących truskawek. Powstały ona w połowie XVII wieku przez skrzyżowania dwóch gatunków poziomek. Dzisiaj mamy wiele odmian truskawek – deserowe, do zamrażania, czy też na przetwory. Mówi się, że truskawki nie bez powodu przypominają kształtem serce ponieważ dla ludzi mają dobroczynne działanie na serce. U osób, które spożywają truskawki zauważono, że ich spożycie obniża poziom cholesterolu, wchłanianie tłuszczu i nie powoduje wzrostu glukozy we krwi ( indeks glikemiczny truskawek jest niski wynosi 40 ). Jedzenie tych owoców poprawia zdolności antyoksydacyjne krwi.
Wartość odżywcza truskawek (100 g)
Porcja 100 g truskawek zawiera 60 mg witaminy C. Jest w nich też sporo witamin z grupy B, a także niewielkie ilości witaminy A i E, oraz mikroelementy: chroniące przed anemią żelazo, wzmacniające kości wapń i fosfor.
węglowodany – 7,2 g
białko – 0,7 g
tłuszcze – 0,4 g
błonnik – 1,8 g
indeks glikemiczny (IG) truskawek – 40
Mikro- i makroelementy w truskawkach (100 g)
wapń – 16 mg
żelazo – 0,41 mg
magnez – 13 mg
fosfor – 24 mg
potas – 153 mg
sód – 1 mg
cynk – 0,14 mg
Witaminy w truskawkach (100 g)
witamina C – 60 mg
witamina A – 1 μg
witamina E – 0,29 μg
witamina B1 (tiamina) – 0,024 mg
witamina B2 (ryboflawina) – 0,022 mg
witamina B3 (PP) – 0,386 mg
witamina B6 – 0,047 mg
Źródło: USDA National Nutrient Database
Truskawki zawierają witaminę C, błonnik i przeciwutleniacze, które są wartościowym dodatkiem do diety każdego psa. Psy są jednym z wielu zwierząt, które w rzeczywistości produkują własną witaminę C, w przeciwieństwie do ludzi, dietetycy debatują, czy należy suplementować witaminę C w diecie psów. Okazuje się, że psy, które są zestresowane lub cierpią np. w czasie przewlekłej choroby, bardzo szybko wyczerpują swoje zasoby witaminy C. Oznacza to, że istnieją dowody na to, że dawanie psu witaminy C może być bardzo pożądane.
Truskawki zawierają również sporą ilość błonnika. Psy wymagają w swojej diecie określoną ilość i rodzaj błonnika. Błonnik zapewnia odpowiedni rozwój flory jelitowej a także podawany odpowiedniego rodzaju i w odpowiednich ilościach zapobiega zarówno zaparciom jak i biegunkom. Pektyny zawarte w truskawkach pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii, mają działanie żółciopędne, więc przy okazji stymulują pracę wątroby i woreczka żółciowego.
Podanie kilku truskawek może wspomagać higienę jamy ustnej psa. Naturalny kwas obecny w owocach jest całkiem niezły w usuwaniu kamienia nazębnego i zapobieganiu ponownemu powstawania osadu.

Warto wprowadzić truskawki do diety psa. Unikajcie truskawek konserwowanych ponieważ mogą zawierać dodatkowe substancje, jak konserwanty czy słodziki, które mogą być szkodliwe albo których psy nie potrzebują. Najlepiej podać świeże lub mrożone truskawki. Dla wielu psów mrożona truskawka to wieli przysmak zwłaszcza w upalny dzień. Świeże truskawki lepiej pozbawić łodygi i drobno pokroić, zwłaszcza jeśli wasz pies nie ma zwyczaju gryźć przekąsek tylko łyka je w całości, w ten sposób zapobiegniecie udławieniu. U mały szczeniaków nawet warto zrobić puree z truskawek i dodać do ich posiłku.
Zawsze należy monitorować reakcję swojego zwierzaka gdy podajemy mu nowe pokarmy. Jeśli po raz pierwszy je truskawki, należy sprawdzić, czy nie jest uczulony na owoce. Pamiętaj aby wszystko co podajesz dawać z umiarem aby zapobiec problemom ze strony przewodu pokarmowego.

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz