Trzy najlepsze pomysły na bezę.
Beza to jeden z deserów, za którym jakoś nie przepadałam. Kupiona często wydawała mi się zbyt słodka, aż mdła, często jakaś taka sucha. Uważan, często za trudną do wykonania a ja lubię wyzwania więc to mnie skłoniło do zrobienia własnoręcznie bezy. Jak już zabrałam się za bezowe desery to postanowiłam sprawdzić kilka różnych pomysłów na bezę i dziś przedstawię wam według mnie trzy najslepsze. Takim malym bezikiem możecie również poczęstować swojego psiaka , zwłaszcza po dużym wysiłku bo pamiętajmy , że beza zawiera sporo cukru.
Mamy teraz pełnię lata, bogactwo owoców więc warto wykorzystać je do deserów. Ja jestem zwolennikiem spożywania świeżych zarówno owoców i warzyw. Beza Pavlova będzie tutaj świetnym pomysłem na wykorzystanie w deserze świeżych owoców a zimą można oczywiście wykorzystać nawet te z syropu.
Według mnie cała trudność w wykonaniu bezy to pieczenie, każdy piekarnik jednak troszkę inaczej piecze i trzeba sobie opracować odpowiednią temperaturę i czas tak aby beza była odpowiednio wysuszona z zewnątrz a miękka w środku, lub odpowiednio mocniej wysuszona jeśli potrzebujemy taką np. do zrobienia ciasta „Kostka hiszpańska”
Zacznę od przepisu na bezę, który wykorzystuję do wszystkich trzech przepisów.
Beza
Składniki
- 6białek
- 300 g drobnego cukru
- 40 g cukru trzcinowego
- 1łyżka soku z cytryny lub octu winnego
- 1łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie
Zaczynamy od oddzielenia białek od żółtek (trzeba uważać bo absolutnie nie może się znaleźć się żółtko w misce z białkami) . Białka wrzucone do misy ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie zwalniamy trochę obroty miksera i dodajemy stopniowo łyżka po łyżce cukier aż uzyskamy piękną, błyszczącą pianę, na samym końcu dodajemy sok z cytryny i skrobię ziemniaczaną.
Teraz w zależności jakie bezy pieczemy czy to będzie tort bezowy, czy małe bezy to na płaską i dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia wykładamy naszą ubitą pianę i kształtujemy odpowiadającą nam wielkości i kształtu bezę.
Blachę z bezami wstawiamy do rozgrzanego do temperatury 150 stopni piekarnika i po 2 minutach zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i suszymy nasze bezy przez około 70-75 minut aż lekko się zrumienią , mogą nawet lekko popękać. Gotowe bezy powinny być suche z zewnątrz i piankowate w środku. Najlepiej na końcu wyłączyć piekarnik , uchylić drzwiczki i tak zostawić do wystudzenia.
Bezy można wykorzystać do tworzenia wielu dekoracji . Poniżej zrobiłam bezowe choinki , które według mnie świetnie współgrają z czekoladowymi domkami. Domki to blok czekoladowy. Blok czekoladowy to smak mojego dzieciństwa , tutaj dodałam do niego skórkę z pomarańczy, rodzynki, nasiona prażone , suszone śliwki i kruszone słone krakersy i wierzcie mi ale smakuje wspaniale.
Blok czekoladowy
Przepis na blok czekoladowy jest bardzo prosty.
Składniki:
- 1 szklanka cukru (lub mniej, w zależności od upodobań)
- 250 g masła
- 1/2 szklanki wody
- 2 – 3 łyżki kakao
- 400 g pełnego mleka w proszku
- suche wafle lub herbatniki
- bakalie: rodzynki, orzechy, migdały, suszony ananas, kandyzowane wiśnie, nasiona prażone, skórka z pomarańczy
Do garnuszka wrzucamy masło, cukier, wodę, kakao, wymieszać, podgrzać do rozpuszczenia się cukru, następnie zdjąć z palnika i wystudzić (mieszanka może pozostać lekko ciepła). Do dużego garnka wsypujemy mleko, bakalie, pokruszone wafle lub herbatniki. Na to wylać masę maślaną, dokładnie mieszamy , na końcu wlewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub folią spożywczą, ja użyłam formy silikonowej. Schładzamy.
Beza biała Pavlova
Pavlova to deser australijski i nowozelandzki; rodzaj torcika bezowego udekorowanego bitą śmietaną i świeżymi owocami
Bezę pieczemy według przepisu podstawowego, warto ją tak ukształtować aby w środku było wgłębienia a brzegi wyższe to pozwoli nam na łatwe wypełnienie środka kremem.
Krem
Składniki
- 400 ml śmietanki kremówki (30-36 %)
- 250 g serka mascarpone
- Łyżka cukru wanilinowego lub ekstraktu z wanilii
- Łyżka cukru pudru
- Ulubione owoce
Przygotowanie
Ubijamy bitą śmietanę następnie dodajemy mascarpone, cukier puder, ekstrakt z wanilli Krem wykładamy na ostudzoną bezę i dekorujemy świeżymi owocami.
Mój drugi najlepszy pomysł na bezę to tort dacquoise.
Tort Dacquoise
Nazwa tortu dacquoise (czyt. dakłas) wywodzi się od mieszkanek francuskiego miasta Dax czyli dacquoise. Jest to tort bezowy z dodatkiem orzechów i daktyli, a przekładany jest śmietanowym kremem. Tutaj do już do bezy dodajemy daktyle.
Składniki kremu
- 250 g serka mascarpone
- 300 ml śmietany kremówki 30%
- 1 łyżka cukru pudru
- 150 g masy kajamkowej z puszki
- Około pół szklanki orzechów włoskich ja orzechy uprażyłam wcześniej na suchej patelni
- 10 posiekanych daktyli, posiekanych
Przygotowanie
Wykonanie bezy
Bezę wykonujemy według podstawowego przepisu ale dodajemy na końcu pokrojone daktyle i lekko je mieszamy szpatułką razem z pianą. Na papierze do pieczenia musimy sobie wyznaczyć kształt naszego tortu najlepiej odrysować ołówkiem talerzyk .Musimy mieć dwa okręgi ponieważ potrzebujemy dwie bezy.
Wykonanie kremu
W jednej misie miksujemy serek mascarpone z masą kajmakową w drugiej ubijamy śmietankę kremówkę do której dodajmy cukier. Następnie łączymy ubitą śmietankę z mascarpone z kajmakiem , dodajemy posiekane orzechy i pokrojone daktyle.
Gotowe blaty bezowe przekładamy naszym kremem.
Ostatnim według mnie najbardziej czasochłonnym ale wartym poświęcenia czasu dla tego smaku jest „Kostka hiszpańska „
Kostka hiszpańska
Kostka hiszpańska to przekładane czekoladowe ciasto z kremową masą. Połączenie czekoladowego biszkoptu, z maślanym kremem z chrupiącymi bezami do tego warstwa lekko kwaśnych owoców daje bezbłędny smak . To bardzo sycące ciasto ale wszystkie smaki się idealnie równoważą a bezy dodają lekkiej chrupkości. Warto poświęcić trochę czasu i przygotować ten deser.
Zaczynamy od upieczenia małych bezików, które dodamy do kremu. Upiekłam bezy według przepisu podstawowego, ale bardziej wysuszyłam aby były suche również w środku ponieważ akurat do tego ciasta właśnie potrzebujemy tej chrupkości całych bez.
Biszkopt czekoladowy
Składniki
- 4 jajka
- szczypta soli
- 100 g drobnego cukru do wypieków
- 90 g mąki pszennej tortowej
- 35 g kakao
Przygotowanie
Składniki powinny być w temperaturze pokojowej. W osobnym naczyniu przygotowujemy sobie przesianą mąkę z kakao. Oddzielamy białka od żółtek i białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę . Do ubitych białek dodajemy żółtka a następnie dodajemy mąkę z kakao i delikatnie mieszamy szpatułką z białkami. Ciasto wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 175 stopni na około 25 minut do suchego patyczka.
Biszkopt po ostygnięciu będziemy przed nałożeniem kremu nasączać można użyć likieru kawowego, albo wódki czy rumu.
Pamiętajcie, że czekolada, alkohol są szkodliwe dla naszych psów. Polecam przeczytanie moich artykułów :„Czekolada jest trująca dla psów”, „Nawet najmniejsza ilość alkoholu spożyta przez psa i kota może powodować zatrucie”
Krem czekoladowy z kawą i bezami
Składniki
- 250 g gorzkiej czekolady
- 100 g mlecznej czekolady
- 180 ml mleka
- 350 g masła, w temperaturze pokojowej
- ¾ szklanki cukru pudru
- 2 łyżki wódki ja dałam rum bacardi lub 2 łyżki ekstraktu z wanilii
- 3 łyżki kawy naturalnej, zmielonej
- 300 g suchych w środku bezików
Przygotowanie
Do podgrzanego w garnuszku mleka wrzucamy czekoladę (ja dałam tabliczkę gorzkiej tabliczkę mlecznej czekolady i czubatą łyżkę kakao) , mieszamy aby się czekolady rozpuściły pod wpływem ciepłego mleka i odstawiamy aż ostygnie do temperatury pokojowej ale musi być płynna konsystencja. W misce ucieramy cukier z masłem na puszystą masę, podczas ubijanie dodajemy alkohol, kawę i wlewamy strużką czekoladę z mlekiem. Pamiętajmy aby cały czas ubijać krem. Odstawiamy do ostygnięcia. Dodajemy nasze kruche beziki i delikatnie szpatułką mieszamy je z kremem tak aby zostały całe a nie pokruszone. Jeśli mamy duże bezy to delikatnie je kruszymy na mniejsze.
Warstwa powideł
Do naszego tortu potrzebujemy również powidła według mnie najlepsze są lekko kwaskowe czyli z jeżyn , porzeczek. Ponieważ jestem zwolenniczką wykorzystywania świeżych owoców to proponuję przygotować dzień wcześniej dżem ze świeżych owoców ja z racji tego, że mamy sezon na porzeczki rozgniotłam dzień wcześniej w miseczce porzeczki czerwone dodałam nasiona chia i po kilku godzinach miałam dżem ze świeżych porzeczek, który wykorzystałam do tortu.
Koniecznie przeczytaj artykuł„Porzeczki są dobre dla zdrowia i urody ludzi ale czy są dobre dla naszych zwierzaków? „
Krem ze śmietanki
Składniki
- 900 ml śmietany kremówki, schłodzonej
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka kawy naturalnej, zmielonej
Przygotowanie
Ubijamy kremówkę następnie dodajemy cukier i kawę.
Wykonanie „Kostki hiszpańskiej”
Biszkopt nasączamy alkoholem , następnie smarujemy powidłami , kolejną warstwą jest nasz krem czekoladowy z bezami. Na tym etapie wstawiamy nasze ciasto na około 3 godziny do lodówki. Po wyjęciu nakładamy nasz krem z kremówki i kawy i ponownie chłodzimy w lodówce. Przed podaniem dekorujemy startą czekoladą.
Mam nadzieję, że wypróbujecie te przepisy mnie one przekonały do bezy, wcale nie musi ona być przesłodzona i sucha. Podzielcie się w komentarzach waszymi pomysłami na bezę oraz dajcie znać jak wam wyszły bezy według podanych tutaj przepisów. Pamiętajcie poczęstować małym bezikiem waszego pupila.
Decydując się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Sprawdź czy podawane składniki, nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”. Karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia, źle zbilansowany posiłek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechnikia
Zostaw komentarz