Zielone pomidory – nie podawaj ich swojemu pupilowi.

Dojrzałe owoce pomidora ( powszechnie spożywane pomidory ) uważa się za nietoksyczne jednak owoce zielone tej rośliny (podobnie jak wiele innych psiankowatych)  oraz liście i łodygi zawierają atropinę i inne alkaloidy tropanowe, które są toksyczne w przypadku połknięcia. Dojrzałe owoce nie zawierają tych związków. Ponadto liście, łodygi i zielone niedojrzałe owoce pomidora zawierają niewielkie ilości trującego alkaloidu alfa-tomatyne, która daje podobne objawy zatrucia jak solanina. Tomatyna jest bardzo słabo wchłaniana przez przewód pokarmowy. Pies czy kot musiałby zjeść ogromne ilości aby doszło do zaburzeń pracy serca. Prędzej ta ilość spożytych owoców sprowokowałby mdłości i wymioty niż zatrucie.

W 2000 roku dr Mendel Friedman wraz z kolegami opublikował raport stwierdzający, że zwierzęta laboratoryjne nie absorbują większość spożywanej tomatyny, albo że w zasadzie przechodzi niewchłonięta przez przewód pokarmowy i zostaje wydalona. Wynika to z faktu, że tomatyna wiąże się z cholesterolem w układzie pokarmowym, a połączenie to jest naturalnie wydalane w ten sposób usunięty jest zarówno cholesterol jak i tomatyna. W ten sposób ustalono, że tomatyna może mieć pozytywny wpływ na korzystne obniżenie niepożądanego poziomu cholesterolu LDL u zwierząt. Dr Friedman zauważył również, że oczyszczony ekstrakt z zielonej pomidora obniżył częstość występowania raka u zwierząt. Doprowadziło to do stwierdzenia korzystnego działania tomatyny w hamowaniu wzrostu różnych ludzkich komórek nowotworowych.

Tomatyna pod wpływem temperatury traci wszystkie swoje szkodliwe właściwości.

Zielone pomidory

Objawy zatrucia

Objawy zatrucie mogą wystąpić u psa, który zjadł niedojrzałe pomidory (zielone) lub też żuł liście lub pędy tej rośliny. W soku dojrzałych pomidorów zaś, podobnie jak w szparagach, soi, szpinaku, burakach, występują saponiny, które u psów wrażliwych mogą podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego. W dużych dawkach mogą powodować uszkodzenia i hemolizę krwi.

Nadmierne wydzielanie śliny, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak apetytu, apatia, senność, depresja

Postępowanie

Nie ma swoistego antidotum dostępne i leczenie jest głównie objawowe i podtrzymujące. W przypadku ich obecności spożyciu, w którym tylko mała ilość roślin mogą być spożywane na zwierzę będzie najprawdopodobniej w pełni odzyskać bez pomocy leczenia. Jeśli obawiasz się, że zwierzę mogło spożycia dużej ilości roślin, należy wywołać wymioty 3% nadtlenkiem wodoru. Węgiel aktywowany jest również cennym narzędziem w neutralizowaniu połkniętych toksyn w żołądku. Należy najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki