Batat w diecie psa
Bataty (Ipomea batatas [L.] Lam.) to inaczej słodkie ziemniaki, patat lub wijec ziemniaczany. Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej Prawdopodobnie uprawiono je tam już 10 000 tysięcy lat temu, dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba w 1492 roku trafiły do Europy, a portugalscy odkrywcy zabrali je dalej do Afryki i Indii, które dziś są jednym z głównych (obok Wietnamu, Japonii i Chin ) producentów batatów. Częścią, którą spożywamy oraz którą możemy podać naszemu psiakowi są bulwy, mogą one ważyć od 3 do nawet 5 kg, ich skórka może mieć kolor biały, żółty, czerwony, bordowy a nawet filetowy. Miąższ batata może może być barwy białej, kremowej, żółtej, pomarańczowej, bordowej lub fioletowej. Bulwy batata są soczysta, mają słodkawy smak dlatego naszym psiakom bardzo smakują ale przede wszystkim mają wysokie wartości odżywcze – przeciętnie zawartość składników odżywczych batata jest o około 50% wyższa niż dla ziemniaka.
Głównym materiałem zapasowym bulw są węglowodany (skrobia i cukry proste). Odmiany o żółtym miąższu, zawierają znaczne ilości karotenów. Bataty w porównaniu z innymi roślinami okopowymi posiadają wyższą zawartość suchej masy i cukrów, są również bogatym źródłem białka, tłuszczu i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zawierają (w 100 g), sporo związków mineralnych jak potas (373 mg), chlor (85 mg), fosfor (49 mg), wapń (30 mg), siarka (26 mg), magnez (24 mg), sód (13 mg), jod (4,5 mg), żelazo (0,8 mg) i niewielkie ilości manganu, miedzi, molibdenu i selenu
Zawartość sumy cukrów w bulwach batata wynosi od 2,3 do 5,9% (średnio 4,2% w suchej masie). Obecne są śladowe ilości cukrów redukujących: maltoza, mannoza, galaktozy i pentoza. Bulwy batata są ważnym źródłem białka zawierają go od 1,0% do 9,0% w świeżej masie, zależnie od odmiany, w tym 35-65% stanowi białko właściwe. Białko bulw batatów zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. W składzie aminokwasowym białka batata występują aminokwasy, takie jak: tryptofan, treonina, izoleucyna, leucyna, lizyna, cystyna, metionina, fenyloalanina, tyrozyna, walina, arginina, histydyna, alanina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna, prolina i seryna. Natomiast w bulwach batata występuje niewiele lipidów – około 0,1-0,5%, dominującymi w nich kwasami tłuszczowymi (ok. 80%) są nienasycone kwasy: linolowy i linolenowy.
Istotnym składnikiem batatów jest błonnik, jego koncentracja w świeżej masie wynosi 0,6-3,0% w zależności od odmiany. Słodkie ziemniaki – w przeliczeniu na dostarczaną ilość węglowodanów strawnych okazują się być lepszym źródłem błonnika niż zdecydowana większość produktów zbożowych. W skład błonnika pokarmowego wchodzą: celuloza, hemicelulozy, lignina, pektyny i inne substancje odporne na działanie enzymów trawiennych. Błonnik dostarczany w odpowiednich ilościach wywiera korzystny wpływ na przewód pokarmowy, mikroflorą jelitową, przyspiesza przejście mas pokarmowych przez przewód pokarmowy oraz zmniejsza wchłanianie cukrów i tłuszczów.
Miąższ bulwy charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu foliowego i pochodnych związków (folan, folacyna, kwas pteroiloglutaminowy). Kwas foliowy Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, nerwowego, bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych ( materiału genetycznego komórek ) i jest niezbędny w procesie wzrostu i rozmnażania oraz jest konieczny do produkcji przekaźników nerwowych – serotoniny, usprawnia też pracę układu pokarmowego.
Bataty są również źródłem wielu witamin jak witamina C, prowitamina A, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, folacyna, cholina, a- i b-tokoferol oraz witaminy K oraz przeciwulteniaczy. Zawartość karotenoidów w odmianach batata o żółtym miąższu jest wyższa niż w dyni, brokułach, czy szpinaku.
Biorąc pod uwagę zawartość błonnika, złożonych węglowodanów, białka, tłuszczu, witamin A, B, C, E, K, makro – i mikropierwiastków z całą pewnością możemy powiedzieć, że batat jest warzywem o bardzo wysokiej wartości odżywczej i wywiera korzystne działanie dla zdrowia naszych pupili. Słodki ziemniak będzie dobrą przekąską dla psiaków z nadwagą próbujących schudnąć, daje on uczucie pełności, dzięki czemu ułatwia kontrolę ilości przyjmowanego pokarmu, zawiera sporą ilość potasu, który pomaga w utrzymaniu równowagi płynów i elektrolitów w organizmie, integralności komórek.
Z całą pewnością warto do diety waszych psów włączyć batata. Należy pamiętać aby wprowadzać go zaczynając od małych ilości dla małych piesków podać łyżeczkę dziennie, a dla dużych łyżkę. Naszym psiakom bardzo smakują
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechnikia
Czy pies może jeść surowe bataty?pytam bo mojej psince zdarzyło się „ukrasc”obierki po batatach ze śmietnika i zjadla je ze smakiem nawet nie zdążyłam zauważyć kiedy.. .Było to dla mnie dziwne bo nie przepada za surowym warzywami i nigdy nic nie posiadała z kosza…..
Dziękuję za komentarz. Surowe bataty tak jak zwykłe ziemniaki mogą być szkodliwe dla psów więc lepiej je podawać ugotowane, upieczone.