Chleb z ciecierzycy dla ciebie i psa.
Ciecierzyca, inaczej cieciorka lub groch włoski, posiada liczne właściwości zdrowotne. Ciecierzyca jest skarbnicą białka, ale także w sporych ilościach posiada inne składniki, które sprzyjają zdrowiu. Dla wielu osób i psów na diecie bezglutenowej to cenny produkt ponieważ ciecierzyca (groch włoski) to roślina strączkowa, więc nie zawiera glutenu . Warto wiedzieć, że 100 g mąki z ciecierzycy dostarcza 395 kcal i w każdych 100 g tej mąki znajduje się 58 g węglowodanów, 21 g białka oraz 10 g błonnika. Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny czyli węglowodany zawarte w ciecierzycy wolno przenikają do krwi nie powodując gwałtownego wzrostu glukozy co jest bardzo istotne dla chorych na cukrzycę.
Przeczytaj koniecznie artykuł „Ciecierzyca w diecie psa’
Mąka z ciecierzycy nie należy do najtańszych ale biorąc pod uwagę ile wnosi korzyści dla naszego zdrowia myślę, że warto po nią sięgnąć. Dziś poztanowiłam upiec chleb z ciecierzycy opierając się na przepisie znalezionym w książce Jamiego Olivera „Superfood na codzień” . W oryginalnym przepisie jest użyta mąka z migdałów ja upiekłam najpierw chleb według oryginalnego przepisu ale ponieważ migdały nie są produktem poelcanym dla psów to postanowiłam ten składnik zamienić więc użyłam zmielonych, prażonych na patelni nasion sezamu. Myślę, że możecie użyć również np. nasion słonacznika. W ten sposób powstał chleb, którym możecie się podzielić ze swoim psem np. podczas wspólnego spaceru albo śniadania.
Składniki:
- paczka suszonych drożdży (7g)
- 4 łyżki oliwy extra vergine
- 250 g mąki z ciecierzycy
- 100g mielonych migdałów ( w wersji dla psów zmielonych prażonych ziaren sezamu lub słonecznika)
- 50 g siemienia lnianego
- 100 g mieszanych nasion np. słonecznika, dyni, sezamu
- gałązka rozmarynu
- 4 duże jajka
- szczypta soli
Przygotowanie
Do dzbanka z ciepłą wodą (375ml) wrzucamy drożdże (7g) oraz 4 łyżki oliwy . Wszystko mieszamy widelcem i przykrywamy ściereczką na 5 minut. W tym czasie włączamy piekarnik – musi się nagrzać do temp. 190 stopni Celcjusza. Do miski wsypujemy wszystkie suche składniki, czyli mąkę z ciecierzycy, mąkę z sezamu (migdałów), ziarna i szczyptę soli. Następnie dodajemy drobno pokrojony rozmaryn (opcjonalnie) . Na środku miski robimy wgłębienie do którego wbijamy 4 jajka . Jajka rozkłucamy i dlewamy wodę z drożdżami i olejem. Wszystko pomału mieszamy , po trochu zgarniająć mąkę z brzegów miski. Całość wlewamy do formy ( ja część ciasta wlałam do formy w łapki ). Jeśli wlewacie do formy silikonowej ne musicie niczym wykładać, jeśli do metalowej to trzeba wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto wstawiamy na 45 minut do rozgrzaneg piekarnika.
Chleb trochę mi przypomina babkę i ma orzechowy posmak. Mi i całej rodzinie łącznie z psami bardzo smakuje i myślę, że nie raz zawita na naszym stole.
Mam nadzieję, że wypróbujecie ten przepis i podzielicie się opinią w komentarzach, Czy wasze psy są na diecie bezglutenowej ?
Decydując się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Sprawdź czy podawane składniki, nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”. Karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia, źle zbilansowany posiłek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechnikia
Zostaw komentarz