Jogurtowe lody z jagodami dla psiaków.

Kto z was nie lubi lodów? Zapewne każdy i wasze psiaki również zwłaszcza w upalne dni. Przyznajcie się, zdarza się wam częstować psy waszymi lodami? Myślę, że tak. Niestety nie wszystkie składniki lodów są zdrowe dla naszych pupili, z racji mojego zawodu wiem również, że zdarzają się przypadki połknięcia przez psa np. patyczka od lodów, który łapczywie rzucił się na loda i zamiast go tylko oblizać pożarł całego łącznie z patyczkiem. Jeśli chcecie podawać psiakom lody to warto przygotować takie, które im nie zaszkodzą a przyniosą wiele radości i ochłody.

Do przygotowania lodów będziecie potrzebować pojemniczki. Możecie kupić specjalne pojemniczki do lodów lub wykorzystać kubeczki np. po jogurcikach.

lody dla psów

Składniki

  • jeden jogurt grecki (można podać inny bez dodatku mleka w proszku)  jeśli twój pies ma nietolerancję laktozy zrób lody z samych warzyw i owoców.
  • dwa banany
  • 250 gram jagód
  • łyżka miodu
  • pół buraczka (opcjonalnie – ja dodałam aby mieć ładny różowy kolor)
  • dwie marchewki

Przygotowanie

Wrzucamy jogurt, banany i miód do blendera i blendujemy na gładką masę. Następnie połowę odlewamy a do reszty dodajmy jagody i buraczka i ponownie blendujemy. W ten sposób mamy masę dwukolorową jedna jest biała a druga różowa, jeśli chcecie zrobić lody w jednym kolorze to możecie wszystko zblendować razem. Marchewki obieramy i tniemy na słupki grubości około 1 cm – to będą nasze patyczki do lodów.

Przeczytajcie koniecznie artykuł „Nabiał nie dla każdego psa i kota” 

lody dla psów

Wypełniamy pojemniczki naszą mieszanką raz białą raz różową, przy różowej wrzuciłam po jagodzie aby było widać od czasu do czasu cały owoc. Na końcu wkładamy nasz marchewkowy patyczek i całość wstawiamy do zamrażarki.

Po wyjęciu z zamrażarki poczekaj chwilę aż się trochę lody ocieplą na tyle aby łatwo można je wyjmować z pudełeczek.

Rossi ma dzisiaj urodziny więc dziewczyny miały prawdziwe psie przyjęcie z lodami i ciasteczkami.

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki