Kluski dyniowo-ziemniaczane

Kluski dyniowo-ziemniaczane to świetny dodatek do mięsa dla psów, zwłaszcza tych które mają alergię na gluten. Oczywiście można też podać je na obiad całej rodzinie w zależności od preferencji dla mięsożerców z mięsem, sosami gulaszowym, grzybowym .. dla wegan np. na słodko ,  z warzywami,  czy też z pesto.

Składniki:

  • 250 g ugotowanych lub upieczonych w folii aluminiowej i obranych ziemniaków
  • 70 g puree z dyni
  • 60 g mąki ziemniaczanej
  • szczypta soli ( w wersji dla ludzi 1/4 łyżeczki, dla naszych zwierzaków szczypta albo wcale)
  • opcjonalnie 1/4 kurkumy (ja robiłam bez)

Przygotowanie

Ugotowane ziemniaki razem z puree i przyprawami blendujemy na gładką masę. Następnie dodajemy mąkę ziemniaczanę i zagniatamy ciasto. Odrywamy porcję ciasta i na obsypanym mąką blacie, formujemy wałeczki. Każdy wałeczek lekko spłaszczamy i kroimy ukośnie na kawałki o szerokości ok. 1 cm, oczywiście można mniejsze albo też zrobić kuleczki, spłaszczyć lekko i ozdobnie przycisnąć wideclem aby miały ładny wzorek w paseczki.  Gotowe kopytka wrzucamy na osolony wrzątek. Wyławiamy je z garnka zaraz, jak wypłyną na powierzchnię. Można też następnego  dnia odsmażyć  chociaż dla zwierzaków zdrowiej jest przelać wrzątkiem aby były ciepłe, smażone potrawy nie są najzdrowsze. 

Do tego dania ja widziecie na zdjęciu przygotowałam dla psiaków klopsiki z mięsa mielonego – chudej łopatki wpierzowej, do mięsa mielonego dodałam jedynie całe jajko i dwie łyżeczki mąki ziemniaczanej ( do klopsików przeznaczonych dla pozostałych członków rodziny jedzących mięso dodłam łyżeczkę suszonych, mielonych warzyw szczyptę soli i pieprzu). Klopsiki uformowałam w kulki i ugotowałam w wodzie.

kluski dyniowe

Dla siebie przygotowałam wersję wegańską, już ugotowane kluseczki podsmażyłam na patelni na oleju kokosowym, na samym końcu dodałam łyżeczkę miodu i wymieszałam z nim kluski. Wyłożyłam na talerz i opruszyłam uprażonym na suchej patelni sezamem.

kluski dyniowe

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki