Makrama – sztuka wiązania sznurków. Jak zrobić bransoletkę?
Makrama (macramé) w języku arabskim oznacza ozdobę wiązaną, jest znaną od starożytności sztuką wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka.
Makrama na przestrzeni wieków służyła różnym celom. Żeglarze pletli talizmany i umieszczali ja czubkach masztów, Inkowie w Ameryce Południowej korzystali z pisma węzełkowego, a w starożytnej Grecji z węzłów robiono bandaże, które miały zastosowanie przy leczeniu złamań . Za kolebką makramy uważa się Bliski Wschód. Ze starożytnej Asyrii i Babilonii przenikła do Europy. W średniowieczu Mistrzowie tworzyli ze srebrnych, złotych nici koronki, frędzle wykorzystywane do zdobienia szat a z czasem narzut na łóżka, foteli, serwet i innych dekoracji wnętrz.
Dzięki tej technice wyplatania można wykorzystując różne materiały stworzyć wiele pięknych rzeczy od bransoletki po kwietniki, torebki. Wystarczy znajomość zaledwie kilku splotów i już możecie tworzyć proste prace . Kiedy poznacie więcej rodzajów wiązań możecie tworzyć prace poprzez różne ich łączenie. Nauka splotów nie jest trudna wystarczy prześledzić uważnie sposób wiązania.
Dzisiaj przedstawię wam dwa sploty, które można wykorzystać do zrobienia bransoletek czy obroży , czy smyczy dla psów.
Dowiedz się jak wykonać obrożę lub smycz dla psa metodą makramy czytając artykuł „Obroża, smycz dla psa z linki – zrób to sam”.
Sznurek – najważniejszy materiał.
W pracach wykorzystuje się różnego rodzaju sznurki, które mają różne właściwości i tak np. najpopularniejszy sznurek bawełniany woskowany jest dość sztywny a po zawiązaniu utrzymuje swój kształt dzięki czemu nie poluzowuje się ale jego końcówki nie topią się pod wpływem ciepła więc trzeba je zabezpieczyć klejem. Wykonując pracę przy pomocy sznurka nylonowego trzeba ciasno zacisnąć każdy węzełek ponieważ jest wiotki i ma tendencje do rozwiązywania się, za to jego końcówki są topliwe więc można przy pomocy zapalniczki czy specjalnego przyrządu do przypalania ładnie wykończyć pracę, do tego typu sznurki charakteryzują się piękną kolorystyką i lekkim połyskiem. Można również używać innych typów sznurków jak poliestrowy woskowany (topliwy), lniany (daje efekt naturalności), konopny, wiskozowy i wiele innych.
Dzisiaj przedstawię dwa rodzaje splotów.
Co potrzebujemy ?
- Sznurek – na bransoletkę potrzebujemy 2 x 40 cm sznurka i 2×1 metr sznurka
- Nożyczki,
- Zapalniczkę, przyrząd do przypalania lub klej (w zależności od wybranego rodzaju sznurka)
- Zawieszkę , korale … (opcjonalnie)
- Kawałek tektury (25cmx 10cm) i dwie klamry lub specjalne kółko do umocowania sznurka lub takie specjalne kółko do umocowania sznurka jak na zdjęciu poniżej
Makrama – splot podstawowy płaski
1. Przez zawieszkę przekładamy dwa sznurki długości 40cm, wyrównujemy ich końce i mocujemy do podkładki. Sznurek musi być dobrze napięty.
2. Bierzemy sznurek długości 1m, składamy go na pół i zaczynamy wyplatanie jak na zdjęciach. Supły wykonujemy naprzemiennie raz z prawej, raz z lewej strony.
3. Po wypleceniu wzoru odpowiedniej długości, sznurki (którymi wyplatałaś wzór) przycinamy na długość ok. 3mm. W przypadku sznurków z tworzyw syntetycznych, po odcięciu końce przypalamy zapalniczką lub przypalarką do sznurków. Jeśli używasz do wyplatania sznurka bawełnianego, lub innego z tworzyw naturalnych, po przycięciu konieczne jest podklejenie sznurka.
4. Po zakończeniu jednej strony, w ten sam sposób wypleć drugą część. Pamiętaj, aby długość splotu po jednej i drugiej stronie była równa.
Makrama – splot kłos
Uważm, że równie pięknie prezentują się bransoletki wykonane splotem kłos.
Zaczynamy zawsze tak samo od umocowania sznurka.
Zapięcie
- Bierzemy sznurek o dł. 50cm, składamy na pół, mocujemy na kartonie, albo płytce do zaplatania i zaplatamy tak jak zaplataliśmy bransoletkę na długości około 1-2 cm . Po uzyskaniu odpowiedniej długości, końce sznurków przycinamy i przypalamy lub zabezpieczamy klejem .
2. Zakończenie sznurków wiodących, są one dłuższe bo dzięki temu, możemy rozszerzać i zwężać naszą bransoletkę. Możemy zrobić węzełek i przypalić lub dodać jeszcze przez zawiązaniem ozdobne koraliki.
Ja uwielbiam te bransoletki, można je nosić pojedynczo lub łączyć i tworzyć nieograniczoną ilość własnych kompozycji pasujących do różnego stylu ubioru .
Mam nadzieję, że wykonacie samodzielnie bransoletki dla siebie lub dla waszych bliskich. Myślę, że to świetny prezent dla miłośnika zwierząt i nie tylko.
Zostaw komentarz