Ocena kondycji ciała psa (BCS – body condition score) .
Zbliża się okres świąt, mamy też zimę – to okres kiedy wielu opiekunów zwierząt ma tendencje do przekarmiania swoich pupili. Wszyscy wiemy, że masa ciała nie jest jedynym czynnikiem określającym, czy jesteśmy zbyt szczupli, czy zbyt ciężcy. Oceniając sylwetkę musimy wziąć pod uwagę również ilość masy mięśniowej i ilość tkanki tłuszczowej w ciele, dlatego lekarze często mierzą u nas BMI – wskaźnik masy ciała, który uwzględnia te czynniki oprócz wagi w kilogramach. Podobnej oceny dokonujemy u zwierząt. Odpowiednikiem mierzonego u ludzi BMI jest u zwierzą BCS – body condition score czyli ocena kondycji ciała.
Uważam, że każdy opiekun powinien wiedzieć jak ocenić kondycję ciała swojego psa aby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza weterynarii czy dietetyka. Zarówno wychudzenie jak i nadwaga powinny nas niepokoić ponieważ może to być efekt jak i przyczyna wielu chorób. Oceny kondycji ciała psa powinno się dokonywać co 3-4 tygodnie i w zależności od wyników dostosowywać dietę. Podczas wizyt weterynaryjnych lekarz weterynarii również powinien dokonać oceny BCS i odnotować w kartotece.
Jak dokonać oceny kondycji ciała psa (BCS- body condition score) ?
Kontrola prawidłowej masy ciała oraz kondycji ciała psa to „narzędzia” służące do oceny prawidłowego odżywienia psa. Wykorzystuje się specjalnie opracowane skale (BCS – body condition score). BCS opiera się na czterech kryteriach: łatwości wyczuwania żeber, zarysu talii i brzucha, ilości tkanki tłuszczowej pod skórą i ilości masy mięśniowej. Zdrowy pies ma dobrze wyczuwalne żebra ale nie widoczne a jego talia powinna być widoczna gdy patrzymy na niego od góry i z boku.
Pies z nadwagą będzie miał wyraźnie obwisły brzuch, nie dostrzeżemy talii, a jego żebra trudno będzie wyczuć pod tkanką tłuszczową, jego grzbiet będzie płaski i szeroki. Natomiast u psa wychudzonego będzie widać z daleka żebra, kręgosłup czy inne wyniosłości kostne, brzuch będzie podkasany.
Punktacja odbywa się na skali pięciu lub dziewięciu punktów. Stowarzyszenie Pet Obesity Prevention preferuje skalę pięciu punktów ja posługuję się skalą dziewięciu punktów.
Korzystając z dziewięciopunktowej skali, idealny wynik to cztery lub pięć. Wynik od jednego do trzech świadczy o niedowadze lub wychudzeniu a wyższe liczby (od sześciu do dziewięciu) świadczą o nadwadze lub otyłości naszego pupila.
W celu dokonania oceny delikatnie naciśnij dłońmi na klatę piersiową. Poszczególne żebra powinny być wyczuwalne, bez konieczności silnego naciskania, ale nie powinny być też zbyt łatwo odczuwalne. Nie powinno być grubej warstwy tkanki tłuszczowej jedynie lekko wyczuwalna, żebra nie powinny być łatwo widoczne przy oglądaniu z boku czy z góry.
Podczas dotykania i oglądania talii psa patrząc z boku brzuch powinien być lekko podkasany a oglądając od góry, wzdłuż grzbietu powinien mieć kształt klepsydry lub mieć lekkie wcięcie. Fizyczne dotykanie jest szczególnie ważne u psów z nadmiernym futrem. Psy, które są zbyt szczupłe, będą miały wyczuwalne wypukłości kostne, szczególnie nad kościami biodrowymi, łopatkami i żebrami. Psy, które są otyłe, będą miały nadmiernie miękkie w dotyku lub otłuszczone te obszary ciała, a wyczucie żeber czy kości biodrowych będzie trudne lub wręcz niemożliwe .
Czy sterylizacja i wiek ma wpływ na kondycję ciała psa?
Generalnie, wiek psa nie ma znaczenia przy mierzeniu kondycji ciała. Jednakże liczne ciąże lub kastracja twojego zwierzaka ma ogromny wpływ na metabolizm . Psy poddane zabiegom kastracji powinny mieć regularnie dokonywaną ocenę BCS i w zależności od wyniku odpowiednią dopasowaną dietę. Wiele psów ma ogromny problem z utrzymaniem odpowiedniej sylwetki ciała, a otyłość niesie za sobą wiele problemów zdrowotnych o czym pisałam w moim artykule. Natomiast starzejące się zwierzęta mają tendencję do bardziej przewlekłych problemów zdrowotnych, które mogą zmniejszyć ich masę beztłuszczowej masy mięśniowej i poziom aktywności, a co za tym idzie mogą wymagać zmian w diecie, aby utrzymać zdrowie.
Na zmiany w kondycji ciała zwierząt wpływa wiele czynników nawet jak wspomniałam na początku artykułu pora roku. Zimą niektóre zwierzęta mają mniej ruchu więcej czasu spędzają w domach i w związku z tym będą miały mniejsze zapotrzebowanie na pokarm, inne które spędzają zimę na zewnątrz czy uprawiają sporty będą miały znacznie wyższe zapotrzebowania.
Pamiętaj, że mierzenie BCS Twojego psa w domu nie powinno zastępować wizyt u twojego lekarza weterynarii. Jeśli uważasz, że masa Twojego psa i / lub BCS zmienia się w niekorzystnym kierunku bądź w stałym kontakcie ze swoim lekarzem weterynarii i dietetykiem.
Psie przekąski i jedzenie naszych pokarmów podawać czy nie podawać ?
Mamy teraz okres świąt i bardzo chętnie dzielimy się naszymi przysmakami z pupilami. Warto mieć świadomość, że mały kawałeczek sera żółtego dla nas to dla naszego 15 kg pieska ogromna ilość kalorii i karmiąc go takimi przysmakami możemy szybko doprowadzić do nadwagi czy wręcz otyłości.
Tutaj możesz pobrać plakat w formie pdf porownanie przekasek dla psow i ludzi
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Czy oceniacie sylwetkę waszych pupili ? Może wasze psiaki mają problemy z nadwagą po sterylizacji lub z innych powodów ? Jak sobie z tym radzicie? Czy macie w rodzinie „dokarmiaczy”, którzy ulegają słodkim minkom waszych psiaków? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.
Bardzo fajnie przygotowany artykuł! Grafika z przekąskami to świetny pomysł. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego ile dają swoim zwierzakom. Ja do wyjaśniania takich rzeczy właścicielom używam ile-wazy.pl – można obrazowo pokazać włascieleom ile kalorii ma dany kawałek jedzenia i potem wyliczyc jak duzy jest to % diety zwierzęcia.
Dziękuję za miły komentarz. Cieszę się, że artykuł się podoba.