Urodzinowe przyjęcie dla psa.
Kilka dni temu moja Cherie skończyła 11 lat i przygotowałam z tej okazji przyjęcie dla naszej dwu i czworonożnej rodziny. Dla wielu z nas nasze zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny, gotujemy dla niech posiłki, opiekujemy się, chodzimy do lekarza, cieszymy się ich osiągnięciami i nowymi znajomościami a także wyprawiamy przyjęcia np. urodzinowe. W naszym domu urodziny zwierzaków to okazja do przypomnienia sobie jaki nasz piesio był malutki, jak go uczyliśmy różnych rzeczy i jak cudownie jest z nim spędzać czas.
Urodziny to też dla mnie świetna okazja do przygotowania jakiegoś ciasta dla rodziny oraz czegoś smacznego dla zwierzaków. Tym razem upiekłam ciastka i „tort” dla psów oraz tort z owocami dla rodziny
Urodziny odbywają się w naszym ogrodzie a gośćmi są tylko nasi członkowie rodziny a posiłki, które otrzymują psiaki zawierają składniki specjalnie dla nich przeznaczone.
Nie zapraszamy innych psów, nie ubieramy psom czapeczek , nie rozkładamy baloników, nie dostają też góry kiełbasek i hamburgerów. Może ktoś z was zapytać ale dlaczego tego nie robimy, przecież na tylu filmach widzimy takie psie przyjęcia i to takie śliczne, kolorowe i zabawne. Zastanówmy się jak powinno wyglądać psie przyjęcie.
Jak powinno wyglądać psie przyjęcie ?
Planując psie przyjęcie pamiętajmy, że to przyjęcie naszego psiego przyjaciela a nie nasze więc to on ma się czuć szczęśliwy a nie my.
Wybór miejsca.
Uważam, że jeśli chcemy aby nasz psiak czuł się bezpiecznie i dobrze na własnym przyjęciu to najlepiej zorganizować je w domu, w ogrodzie ale równie sympatycznie będzie w miejscu, w którym bywacie, parku, lesie czy psim wybiegu. Jeśli organizujecie psie urodziny w miejscu gdzie są psi koledzy o koleżanki waszego psiaka będziecie musieli pamiętać o bezpieczeństwie wszystkich uczestników przyjęcia i o tym aby wszyscy się na nim dobrze czuli. Nie wybierajmy nowych, nieznanych miejsc, miejsc głośnych, specjalnych sal imprez, barów – to nie uszczęśliwi naszego psa. Niech to będzie zwykłe spotkanie z psiakami, jakie odbywa się każdego dnia ale aby ten dzień był bardziej wyjątkowy możecie upiec i zabrać ze sobą psie ciastka dla wszystkich psich kumpli, czy tort, którym poczęstujecie zwierzaki.
Goście – kogo zaprosić ?
Wybór zarówno miejsca jak i gości będzie zależeć od psa, jego charakteru, jedna psy są mniej towarzyskie w stosunku do innych inne uwielbiają inne psiaki i zabawy z nimi.
Nasze przyjęcia odbywają się w gronie rodzinnym i myślę, że dla naszych psiaków to najbardziej komfortowe. Dziewczyny się znają „od zawsze” i spędzają razem mnóstwo czasu, nie ma między nimi rywalizacji, żadnych sprzeczek. Natomiast jeśli wasz pies jest częstym bywalcem psiego parku, czy umawiacie się z innymi „psiarzami” na spotkania i wspólne spacery a wasz pies i inne psy świetnie czują się razem to jak najbardziej mogę wspólnie „świętować” psie urodziny. Musimy jednak posiadać wiedzę, z komunikacji psów aby wiedzieć kiedy pies czuje się dobrze w gronie innych psów a kiedy nie. Niestety dość powszechnym zjawiskiem jest puszczenie psa z innymi psami z podejściem opiekuna „niech sobie pobiega, niech się pobawią” . Psy zostają zostawiona samemu sobie a opiekunowie nie zwracając większej uwagi na to co się między nimi dzieje ucinają sobie pogawędkę. Wiele psów faktycznie świetnie się razem dogaduje i bawi ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że widzę pieska uciekającego z podkulonym ogonkiem i wystraszonymi oczami przed innym psem a opiekun mówi o jak się pieski ładnie bawią i gonią, wybiegają się. Niestety to nie jest zabawa, jeden z tych psów jest ofiarą i niestety np. w zamkniętej przestrzeni np. na psim wybiegu kiedy zostanie zapędzony do rogu, nie mając możliwości ucieczki może być zmuszony do bronienia się przed napastnikiem i może dojść do pogryzień. Często sygnały stresu, dyskomfortu psa są bardzo subtelne i niezauważane przez opiekunów to może być np. tylko ziewanie, oblizywanie, pies może nagle chcieć przebywać blisko opiekuna przyjmując zgarbioną postawę (szukać w ten sposób u nas pomocy, wparcia), może zacząć chodzić po gęstych krzakach szukając spokoju…
Mogą być również psy, które silnie pilnują zasobów i jeśli jeden drugiemu będzie chciał zabrać np. piłeczkę czy patyk dojdzie do psiej kłótni i może dojść do pogryzień.
Jeśli koniecznie chcemy aby psie przyjęcie obyło się w gronie innych psów to pamiętajmy o tym aby wszystkie psy się dobrze na nim czuły, aby rozdając przysmaki nie musiały o nic rywalizować, aby teren był bezpieczny czyli pies, który ma ochotę na pobycie z dala od kumpli miał taką możliwość odejścia, a z drugiej strony aby nie było w pobliżu ulicy, krzyczących i biegających dzieci . Jeśli nasz pies jeszcze nie opanował umiejętności nie oddalania się od nas tylko ma tendencje do ucieczek to teren musi być zamknięty .
Co przygotować do jedzenia?
Wielu opiekunów myśli, że w ten wyjątkowy dzień poda swojemu psiakowi coś ekstra, albo czego nigdy nie jadł wcześniej, albo w jakiejś ekstremalnie dużej ilości poda np. kiełbaski. Niestety po takich psich imprezach psy często jeszcze w ten sam dzień wieczorem albo na drugi trafiają do gabinetów weterynaryjnych z biegunkami czy wymiotami. Warto zapoznać się z listą produktów zakazanych dla psów i nie podawać ich ani na psim przyjęciu ani w innych okolicznościach. Wszelkie nowe składniki diety psów zawsze wprowadza się stopniowo w ciągu kilku dni więc w żadnym wypadku nie należy nagle dawać psu czegoś nowego i to w dużych ilościach. Jeśli przygotowujemy ciastka dla psów, pieczeń, czy „psi tort” to przygotujmy to ze składników, które naszemu psu nie szkodzą. Częstując psich gości musimy zapytać ich opiekunów czy nasze przysmaki im nie zaszkodzą ponieważ, to co jest dobre dla naszego psa nie musi być dobre dla innego może np. mieć alergię na niektóre produkty.
Psie ciasteczka najlepiej rozdać opiekunom i niech każdy opiekun poda swojemu psiakowi stojąc w bezpiecznej odległości od innego psa aby nie było rywalizacji, podobnie z „psim tortem” można rozdać na papierowych talerzykach .
Zabawy.
Jeśli przyjęcie to musi być zabawa ale tutaj również musimy myśleć co sprawia przyjemność naszemu psu. Każdy pies jest inny, lubi inne zabawki, lubi inne psy, innych ludzi. Nasze psiaki są bardzo nastawione na zabawy z nami – ludźmi a mniej między sobą czy innymi psami, chociaż mają kilku kolegów i koleżanki, których bardzo lubią. Zabawy i zabawki muszą być dostosowane do psa o czym pisała w innym artykule. U nas na ogrodzie jest rozłożony basen dla psów Rossi bawi się nurkując i wyławiając z niego szyszki a Cherie skrada się i wykrada po jednej z basenu i trzeba udawać, że ją gonimy (taka zabawa „gonimy złodzieja” ), Rossi lubi aportować – w końcu to rasa stworzona do aportowania – natomiast Cherie woli zabawę w przeciąganie pluszowych misiów, uciekanie z nimi, podrzucenie ich, szarpanie.
Ubieranie psa w odświętny strój.
O ubieraniu psów w ubrania już pisałam artykuł i zachęcam was do przeczytania. Uważam, że ubieranie psa w śmieszne czapeczki, ubranka, przebieranie za pszczółkę czy motylka służy wyłącznie rozrywce ludzi a nie psów więc zupełnie nie widzę sensu tego robić. Nie unieszczęśliwiajmy naszych psiaków w dniu ich święta czapeczkami i ubrankami – z cała pewnością są pięknymi psami bez tych wszystkich dodatków i będą szczęśliwsze jeśli im zaoszczędzimy takich atrakcji.
Kilka dni temu moja Cherie skończyła 11 lat i przygotowałam z tej okazji przyjęcie dla naszej dwu i czworonożnej rodziny. Dla wielu z nas nasze zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny, gotujemy dla niech posiłki, opiekujemy się, chodzimy do lekarza, cieszymy się ich osiągnięciami i nowymi znajomościami a także wyprawiamy przyjęcia np. urodzinowe. W naszym domu urodziny zwierzaków to okazja do przypomnienia sobie jaki nasz piesio był malutki, jak go uczyliśmy różnych rzeczy i jak cudownie jest z nim spędzać czas.
Mam nadzieję, że wasze psiaki będą miały wiele wspaniałych przyjęć urodzinowych.
Wyprawiacie waszym psom urodziny ? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach.
Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.” Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.
Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.
Katarzyna Gryglewska
lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki
Zostaw komentarz