Użądlenie, ukąszenie psa przez owady – pierwsza pomoc

Psy są narażona na użądlenia, ugryzienia przez owady zwłaszcza teraz w okresie kiedy kwitną kwiaty i dojrzewają owoce. Użądlenie grozi psom ze strony pszczół miodnych i trzmieli , żółtych os czy os pospolitych Wiele psów jest bardzo nimi zainteresowana, bawi się nimi, goni, łapie psykiem. W okresie letnim kiedy psy przebywają w ogrodzie owoce przyciągają wiele owadów, wiele z nich może wchodzić nawet do psiej miski z jedzeniem i podczas posiłku mogą dostać się do jamy ustnej i dalej do gardła, czy krtani.

Ponieważ owady żądlą najbardziej dla nich dostępne części ciała dlatego najłatwiejszym celem są oczy, uszy, pysk i łapy. Podczas spacerów pies może wejść w mrowisko lub gniazdo os wówczas narażone na ugryzienia jest całe ciało psa. Jeśli chodzi o pająki to w Polsce nie występują pająki, których ukąszenie może być groźne dla zdrowia czy życia psa, takie pająki występują np. w Australii czy Brazylii i ich nawet jedno ugryzienie może być bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne.
Jakie mogą być konsekwencje użądlenia?
Użądlenie przez pszczołę, osę, szerszenia czy pogryzienie przez mrówki może być dla psa mniej lub bardziej niebezpieczne. Konsekwencje użądlenia zależą od wrażliwości zwierzęcia, miejsca użądlenia, ilości ukąszeń, oraz tego czy zwierzę jest uczulone na jad. Najczęściej użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból lub pieczenie (w zależności od w/w czynników mogą się ona utrzymywać od kilku godzin do kilku dni). Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy pszczoła albo osa zaatakowała okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków ,wówczas powstający obrzęk błon śluzowych, krtani może być przyczyną zablokowania dróg oddechowych równie niebezpieczne będzie użądlenie jeśli zwierzę jest uczulone na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej , Jeśli zwierzę jest uczulone użądlenia mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu.
Uwaga na osy.

Warto pamiętać, że bardzo niebezpieczne są osy, ponieważ podczas zabicia jednej osy dochodzi do zniszczenie woreczka jadowego, z którego uwalnia się substancja chemiczna, której woń prowokuje pozostałe owady z gniazda do ataku.
Opiekun zwierzęcia zminimalizować reakcję na użądlenie dzięki podjęciu natychmiastowych działań. W lżejszych przypadkach często wystarcza pomoc w domu, natomiast ciężkie przypadki wymagają natychmiastowej pomocy medycznej
Co zrobić, gdy pies zostanie ukąszony ?

Szybko rozpoznaj, że pies został ugryziony lub ukąszony .
Jeśli widzisz , że pies łapie owada i nagle piszczy, czy próbuje łapą trzeć pysk, lizać łapę bądź pojawia się obrzęk w jakiejkolwiek części ciała to zawsze należy rozważyć możliwość ukąszenia przez owada.
Zidentyfikuj owada .
Szybko przeszukuj teren pod kątem latających, biegających owadów i oceń jaki owad mógł ukąsić lub użądlić twojego pupila.
W przypadku użądlenia przez pszczołę, szukaj żądła.
Pszczoły to jedyne owady, które zostawiają swoje żądła u swoich ofiar. Pozostawione w ciele żądła nadal wydzielają truciznę, więc ich usunięcie zmniejsza ilość toksyny wstrzykniętej do ciała psa.
Jeśli żądło jest nadal przyczepione do psa, najlepiej jest je zeskrobać. Jeśli nie uda nam się zeskrobać paznokciem to można zrobić to nożem czy kartą płatniczą ustawioną prawie równolegle do powierzchni skóry. Przy próbie wyciągnięcia żądła pincetą lub palcami do skóry może zostać wyciśnięte jeszcze więcej jadu. Na szczęście inne latające owady (osy, szerszenie) nie pozostawiają żądła.
Złagodź odczyn w miejscu ukąszenia.
Zrób pastę z sody oczyszczonej i wody i nałóż ją na miejsce gdzie było żądło. Jeśli twój pies ma wiele użądleń lub ugryzień możesz zastosować owsiankę. Okład trzymaj około 20-30 minut. Efekt zmniejszający rumień, obrzęk i świąd wywołują preparaty kortykosteroidowe. Najbezpieczniejsze jest stosowanie kortykosteroidów o niskiej lub umiarkowanej sile działania
Zminimalizuj obrzęk.
Obrzęk można zminimalizować stosując na dotknięty ukąszeniem obszar okład z lodu przez ok. 10 minut. Możesz wykorzystać paczkę z mrożonką. Jeśli obrzęk obejmuje większa powierzchnię ciała to można zastosować ochłodzony ręcznik.
Zapobiegaj reakcjom alergicznym.
Podaj dawkę doustnego leku przeciwhistaminowego (np. Difenhydraminy), aby zminimalizować reakcję i zmniejszyć swędzenie. Skonsultuj się wcześniej z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się jakie jest właściwe dawkowanie dla twojego psa.
Zapobiegaj dodatkowym uszkodzeniom w wyniku drapania.
Jeśli pies próbuje lizać lub drapać ranę po ugryzieniu należy ją zabezpieczyć ponieważ ciągłe drapanie opóźni gojenie i może spowodować wtórne zakażenia bakteryjne. Jeśli pies już lizał i drapał dobrym zabezpieczeniem może być zastosowaniem po konsultacji z lekarzem weterynarii maści kortykosteroidowej z dodatkiem środków przeciwbakteryjnych.
Dbaj o odpowiednie nawodnienie i przyjmowanie pokarmu.
Daj swojemu psu wodę do picia. Psy użądlone w pysk, mogą mieć trudności z jedzeniem, wówczas karm je najlepiej wilgotną żywnością np. suchą karmą namoczoną w wodzie.

Kiedy ugryzienie przez owada jest poważne?
Reakcje na użądlenia owadów przebiegają na drodze mechanizmów immunologicznych lub nieimmunologicznych. Jad owada wywołuje łagodną lub nasiloną reakcję. W miejscu użądlenia powstaje rumień i obrzęk, któremu towarzyszą ból, pieczenie, uczucie rozpierania. Objawy te utrzymują się krótko, zazwyczaj 24-48 godz. Mogą również wystąpić pokrzywka uogólniona, obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny.
Niektóre psy wykazują nadwrażliwość (są uczulone) na użądlenia lub ukąszenia owadów. Stopień reakcji alergicznej uzależniony jest od układu odpornościowego psa i rodzaju owada. Reakcje alergiczne występują zwykle w ciągu 20 minut od ugryzienia, ale mogą być również opóźnione o wiele godzin, dlatego bardzo istotne jest ścisłe monitorowanie stanu zwierzęcia .
Ciężkie reakcje anafilaktyczne mogą być śmiertelne, dlatego niezbędne jest natychmiastowe działanie.
Postępowanie
Zabierz swojego psa do kliniki weterynaryjnej już przy pierwszych objawach
- Silne obrzęki wokół głowy i szyi, które mogą zaburzać oddychanie. Obrzęk w tych obszarach może wystąpić, nawet jeśli ugryzienie nastąpiło gdzie indziej.
- Bąble. Bąble wyglądają jak guzy pod skórą, które unoszą sierść lub czerwone guzy na obszarach pozbawionych sierści, takich jak brzuch. Bardzo dokuczają, więc pies może tarzać się po trawie lub podłodze, próbując drapać się w trudno dostępnych miejscach.
- Trudności w oddychaniu lub świszczący oddech. Kiedy widzisz, że pies dyszy więcej niż zwykle, przyczyną może być obrzęk w drogach oddechowych i / lub zdenerwowanie. Nie marnuj czasu na dochodzenie przyczyny tylko zabierz psa do lekarza weterynarii.
- Nadmierne ślinienie się. Podczas pojawienia się obrzęku w gardle, pies ma trudności z połykaniem własnej śliny i wówczas się ślini.
- Pobudzenie. Niektóre psy stają się niespokojne z powodu swędzenia po ukąszeniu i trudności z oddychaniem. Jad owada może również wpływać na układ nerwowy.
- Wymioty lub biegunka. Nawet łagodne wymioty i miękki stolec mogą wskazywać na poważne problemy, więc nie lekceważcie tego objawu.
- Zawroty głowy lub dezorientacja. Jeśli widzisz, że pies jest zdezorientowany, potyka się to udaj się koniecznie do lekarza weterynarii.
- Napady padaczkowe. Jeśli wystąpią drgawki koniecznie wezwij lekarza weterynarii.
Szybka specjalistyczna pomoc lekarza weterynarii może uratować życie twojego psa.
Leczenie ma na celu zmniejszenie reakcji alergicznej i zapobieganie wstrząsom. Oprócz leków przeciwhistaminowych, lekarz może podać psu kortykosteroidy lub epinefrynę, płyny dożylne w celu stabilizacji stanu pacjenta czy tlen, aby pomóc w oddychaniu. W celu wykluczenia uszkodzenia narządów mogą być potrzebne badania krwi i moczu. Jeśli zagrożenie minie i pies wróci do domu, lekarz weterynarii może przepisać Epi-Pen do stosowania gdyby w przyszłości doszło do użądlenia przez owady.

Mam wielką nadzieję, że nigdy wasz pupil nie zostanie użądlony czy ukąszony a jeśli się taki wypadek zdaży to będziecie teraz wiedzieli jak szybko i skutecznie udzielić mu pomocy. Użądlił was albo waszego zwierzaka kiedyś owad ? Jak sobie poradziliście ? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzach.
Pszczoły to niezwykłe owady. Historia pszczelarstwa jest nierozerwalnie związana z historią ludzkości. Ludzie od zarania dziejów żyli z pszczołami. Pierwsze pisane źródła dotyczące pszczół pochodzą ze starożytności – pisał o nich w swoich dziełach między innymi Arystoteles. Najstarsze do tej pory odkryte skamieliny pszczół mają 15 milionów lat. Zachęcam was do obejrzenia, krótkiego filmu w którym pszczelarz z wielką pasją opowiada o pszczołach i pszczelarstwie.
Zarówno ludzi jak i zwierzęta spotykają różnego rodzaju wypadki oraz problemy zdrowotne. O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, myślę, że każdy z was wie. Wszyscy wiemy, że szybka pomoc może uratować życie, jednak większość świadków wypadków często boi się lub nie wie jak jej prawidłowo udzielić dlatego od kilku lat prowadzę warsztaty z „Pierwszej pomocy przedweterynaryjnej i opieki nad chorymi zwierzetami”, na które serdecznie zapraszam. Szczegółowe informacje i terminy zajęć znajdziecie tutaj.
Mój West wczoraj został użądlony wewnątrz ucha. Nie wiem przez jakiego owada. Zaczął strasznie skomlić, potrząsać głową i strasznie dyszał. W ogrodzie szukał sobie miejsca, kopiąc kilka dziur. Ucho ma spuchnięte wewnątrz, „oklapnięte” na bok. Potrząsa głową i skomli.
Kliniki całodobowej brak. Rano byliśmy u lekarza. Ucho od środa opuchnięte i zaczerwienione. Dostał lek przeciw zapalny Dexa-Ject i kontrola za 48 godzin. Na chwilę obecną nie wiadomo jaki owad go ukąsił ani czy to nie kłos. Czekamy.
Trzymam kciuki i życzę szybkiego powrotu do zdrowia psiakowi.
Moją maltankę użadliła prawdopodobnie osa (wyjęłam żądło po niecalej godzinie) w łapkę. Niedziela, późny wieczór, żaden wet nie odbierał. Leżała, cierpiała, ale stan ogólny był dobry. Kala na łapkę na drygi dzień, potem 2 dni bo dobrze, a teraz od 3 dni troszkę kuleje na tą łapkę jak za szybki pobiega, co koze być przyczyną? Czy ukąszenie może mieć długotrwałe skutki i ona jeszcze to odczuwa? Łapka nie jest spuchnięta, wygląda ładnie.
Nie bardzo rozumiem dlaczego nie zgłosiła się pani z problemem pieska do lekarza weterynarii w ciągu 3 dni ?
Moj york zostal uzadlony przez ose w nos. Zadla nie ma. Obserwuje nosek nie spuchl. Ale boje sie ze cos moze byc nie tak .
Witam, mój beagle zostal tydzień temu ukaszony przez mysz, ryl nosem w dziurze i uslyszalam pisk, ale kto by pomyślał. Po tygodniu zauważyłam czerwoną plamę koło noska. I strupki 2. Smarowalam trybiotykiem, niestety nic nie daje, pies to zlizuje. Byłam u weterynarza wczoraj, jakas tabletkę dostał i …opakowanie chusteczek dezynfekujacych… przecieram 2x dziennie, niestety nie widzę efektu, plama jak była tak jest. Co to może być??
Dzień dobry . Niestety nie mam możliwości ocenić stanu pani psa a tym bardziej postawić diagnozy na podstawie opisu, musi pani zgłosić się ponownie do lekarza prowadzącego , może trzeba zmienić terapię.
Mój Piesek.rasy maltanczyk został dzisiaj uzadlony przez pszczołe. Strzepnelam mu ja z pyska ledwo żywą i chciałam sprawdzić gdzie został.uzadlony pogłaskać to i przytulić żeby ulżyć w cierpieniu. Niestety Jogi ( tak ma na imię) nie dał się wogole dotknąć, jak nie on. Dosłownie po paru minutach zaczął tracić równowagę położył się i nie było kontaktu z psem. Zaczął ciężko oddychać otwierać pyszczek. W ciągu 5 minut znalazłam się u weterynarza i 2 h zajęło ratowanie mi życia. Udało się. Przesłał resztę dnia. Na wieczór dostał nawet lekkiego apetytu napił się wody i odpoczywa. Lekarz stwierdził że niestety nie może przepisać mi żadnych leków w razie jak by go znowu coś ugryzlo.
Mój 1,5 kg York został w przeciągu 3 dni dwukrotnie pożądlony przez pszczołę w łapki Za pierwszym razem wymiotował pianą i robił pod siebie. w ciągu 20 minut został mu podany steryd, kroplowka Pwe i przeciwbólowy, bo bardzo cierpiał. Wydawało się że wszystko będzie dobrze w ciągu 48 kolejne użądlenie. Weterynarz twierdził, że działa jeszcze steryd i nic nie może mu więcej pomóc. Pies miał ogromne pragnienie i ciągle wymiotował wodą. Pies zaczął sikać na ciemno brazowo, mocz przypominał maggi. Kolejna wizyta u innego wet- pobrano krew i mocz do badania. Wg wynikow wyszło, że jest niewydolność nerek, wątroby, hemoliza i ogólny silny stan zapalny organizmu. Martwię się co teraz będzie. Mała pszczoła a tyle cierpienia.
Wspólczuję. Faktycznie bardzo trudny przypadek i straszny pech, że w tak krótkim czasie kolejne użądlenie. Mam nadzieję, że uda się pieska uratować. Trzymam kciuki.
Mój amstaf został ugryziony wewnątrz pyska – niestety, weterynarz nie był w stanie mu już pomóc… :(
:( ojej. Strasznie mi przykro .
Moja psina rasy Boxer została ukąszona prawdopodobnie przez ose. Spuchł mu język. Wczoraj dostał kortyzon i czapek na gorączkę bo też miał. Dziś znów to samo. Nie chce jeść ani pić. Język nadal spuchnięty i dziś sobie go przegryzł. Nie wiem jak mu pomóc. Jak długo może mieć ten język spuchnięty i jak długo może gorączkować? Dałam mu kostki lodu pokruszone to przed chwilą zjadł swój pokarm. Przykro patrzeć jak cierpi. Proszę o radę
W takich przypadkach najlepiej natychmiast zgłosić się do kliniki całodobowej. Nikt nie oceni stanu psa na postawie opisu. Pozdrawiam serdecznie.
Moj pies juz trzeci raz został uzadlony. Za kazdym razem wystapila opuchlizna pyska. Weterynarz pomogl w dwoch przypadkach. Po zastrzyku szybko wrocilo wszystko do normy
Cieszę się, że się udało. Warto omówić to z lekarzem prowadzącym psa. Chorym, u których w przeszłości wystąpiła reakcja ogólna po użądleniu owada, lekarz może przepisać leki do natychmiastowego zażycia w razie kolejnego użądlenia. Leki przeciwhistaminowe i steryd w tabletkach do podania doustnego, natomiast w przypadku, gdy miała miejsce ciężka reakcja ogólna – także adrenalinę w strzykawce do podania domięśniowego. Trzeba pamiętać, że lek przeciwhistaminowy i steryd nie stanowią alternatywy dla adrenaliny, która jest jedynym lekiem ratującym życie w przypadku rozwijającej się anafilaksji.
Jeśli pies jest uczulony na jad czy można w jakiś sposób go zabezpieczyć przed nasilona reakcja alergiczna? Mój pies został ugryziony 2 razy w pysk, opuchlizna była spora, dostał dożylnie lek że sterydem co pomogło ale jednocześnie wywołało pokrzywkę na całym ciele, Pani weterynarz przestrzegła że każde kolejne ugryzienie będzie powodować nasilona reakcje ,co robić?
Niestety, można jedynie chronić psa przed pszczołami(np. unikać jedzenia w pobliżu aby ich nie wabić), pod ręką mieć leki np. przeciwhistaminowe (jakie i dawkę trzeba ustalić z lekarzem prowadzącym), telefon i adres do najblizeszgo gabinetu weterynaryjnego. Dziękuję za komentarz i mam nadzieję, że pies nie będzie miał kontaktu z kolejną pszczołą. Pozdrawiam serdecznie
Musi pani to omówić z lekarzem prowadzącym psa. Chorym, u których w przeszłości wystąpiła reakcja ogólna po użądleniu owada, lekarz może przepisać leki do natychmiastowego zażycia w razie kolejnego użądlenia. Leki przeciwhistaminowe i steryd w tabletkach do podania doustnego, natomiast w przypadku, gdy miała miejsce ciężka reakcja ogólna – także adrenalinę w strzykawce do podania domięśniowego. Trzeba pamiętać, że lek przeciwhistaminowy i steryd nie stanowią alternatywy dla adrenaliny, która jest jedynym lekiem ratującym życie w przypadku rozwijającej się anafilaksji.