Tosty z batatów.

Dzisiaj na śniadanie przygotowałam tosty z batatów z owocami. O właściwościach zdrowotnych batatów i ich zastosowaniu w diecie psów już pisałam w artykule „Batat w diecie psa ”  zachęcam was do przeczytania. Przed przygotowaniem tostów zastanawiałam się czy mój toster przeżyje ale okazało się, że poradził sobie świetnie.

Do przygotowania tostów z batata potrzebujemy:

tosty z batatow

Składniki

  • batata
  • owoce (ja wykorzystałam borówki amerykańskie i morele )
  • serek lub jogurt grecki
  • ziarna (jakie lubicie np. prażony na suchej patelni słonecznik, pestki, dyni )

Przygotowanie

Batata myjemy i osuszamy, kroimy na plastry i wrzucamy do tostera i tutaj musicie dostosować czas opiekania bo w zależności od tostera będzie różny)  (ja opiekałam nawet 2 razy po 6 minut ) . Kiedy nasze tosty z batata są już ładnie upieczone dodajemy dodatki.

tosty z batata

Batatem możecie poczęstować psiaka, podobnie jogurtem czy serkiem (uwaga na nietolerancję laktozy – jeśli twój pies ma problem to nie podawaj). Owoce nie są głównym składnikiem diety psów ale wiele psów je uwielbia i mogą stanowić przekąskę, czy dodatek do diety jednak tutaj również musicie najpierw sprawdzić, które można podać psiakowi a które mogą mu poważnie zaszkodzić. Polecam jagody, maliny, jabłka, banany natomiast porzeczki mogą już być niebezpieczne. Ziarna zwierają również wartko włączyć do diety zarówno swojej jak i psiaków np. pestki dyni czy siemię lniane.

batat dla psa i tost z batata

Mam nadzieję, że przygotujecie tosty z batatów i podzielicie się nimi z pupilami. Dajcie znać w komentarzach jak wam wyszły i czy wam smakowały?

Zanim zdecydujesz się karmić zwierzę własnoręcznie przygotowanym pokarmem obowiązkowo przeczytaj artykuł „Czy domowe jedzenie dla naszego pupila to dobry pomysł?.”  Podawanie źle zbilansowanego posiłku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy składniki, które podajesz nie zaszkodzą twojemu pupilowi. „Produkty szkodliwe”.

Pamiętaj, że karmiąc zwierzę zbilansowanym pokarmem dodatki typu psie smakołyki, ciasteczka itp. nie powinny przekraczać 10 % dziennej dawki posiłku.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia skontaktuj się ze specjalistą, który ustali dietę dostosowaną do potrzeb twojego zwierzęcia.

Katarzyna Gryglewska

lekarz weterynarii, behawiorysta, inż. zootechniki